Herbata na ból brzucha i na trawienie. Jaka będzie najlepsza herbata na jelitówke, a która pomoże na refluks?

Ból brzucha to jedna z popularniejszych dolegliwości. Zanim sięgniemy po leczniczy napar, warto jednak upewnić się, co jest jego przyczyną. Nieco inaczej łagodzić będziemy objawy niestrawności, grypy żołądkowej, a jeszcze inaczej - refluksu. 

Herbata na ból brzucha i trawienie

Ból brzucha może mieć różne przyczyny. Jeśli występuje regularnie lub jest silny, należy skonsultować się z lekarzem. Gdy jednak wykluczymy poważniejsze choroby, ból brzucha najczęściej wynika z błędów żywieniowych - jemy zbyt szybko, zbyt dużo, zbyt tłusto. 

Oczywiście najlepszą receptą jest zmiana diety, jednak jeśli oddamy się kulinarnej przyjemności i dopadną nas przykre konsekwencje, do dyspozycji mamy przede wszystkim dwa zioła - rumianek, miętę oraz koper włoski. 

Napar z rumianku ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego sprawdzi się przy skurczach żołądka lub jelit. Z kolei herbatka miętowa wspomaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci, które są niezbędne do trawienia. Ponadto działa przeciwwzdęciowo. 

Na ból brzucha spowodowany niestrawnością sprawdzi się także koper włoski, który przede wszystkim łagodzi wzdęcia i ułatwia prawidłową perystaltykę jelit. Wszystkie te zioła można łączyć ze sobą, nie da się również ich przedawkować. 

Dobrym pomysłem jest również profilaktyczne sięganie po filiżankę klasycznej czarnej lub zielonej herbaty około pół godziny po posiłku. Herbata przyspiesza trawienie, reguluje pracę jelit i pomaga pozbyć się uczucia sytości. Przy problemach z trawieniem warto natomiast unikać słodkich dodatków jak cukier, miód czy owoce.

Herbata na jelitówkę i grypę żołądkową

Przy chorobie spowodowanej wirusem herbata nie będzie miała działania leczniczego, ale łagodzące. Tu najlepszym wyborem będzie napar z rumianku, który nie podrażni dodatkowo układu pokarmowego. Napar z mięty z kolei powinniśmy pić wyłącznie, jeśli czujemy, że mamy na niego ochotę - w pewnych fazach choroby organizm sam odrzuci napar, który zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego. 

W drugim dniu choroby można już spróbować sięgać po czarną herbatę, przy czym powinna być delikatna, zaparzona w większej ilości wody niż zazwyczaj. Takiej herbaty nie należy dosładzać, bo cukier może spotęgować problemy w jelitach. 

Herbata na refluks

Utrzymujący się przez dłuższy czas refluks powinien być sygnałem, by zgłosić się do gastrologa. Każdemu jednak od czasu do czasu może zdarzyć się zgaga. Najczęściej występuje po spożyciu określonych pokarmów w większej ilości, np. słodyczy czy sosu pomidorowego.

Na taki okazjonalny refluks sprawdzą się napary z imbiru, rumianku czy melisy, które łagodzą stany zapalne, zmniejszają skurcze żołądka. Dodatkowo, imbir wspomaga produkcję śluzu, który chroni ściany żołądka. Po zaparzeniu warto chwilę odczekać, aby nie pić gorącego napoju, co mogłoby pogłębić nieprzyjemne doznania.