Czy w ciąży można pić herbatę? Tak, ale nie każdą. W tym czasie należy skreślić z listy ulubioną czarną herbatę. W ciąży można pić niektóre ziołowe herbatki oraz czerwoną rooibos z czerwonokrzewu. Sprawdź, dlaczego nie można pić czarnej herbaty w ciąży i z jakich ziół napar jest dozwolony.

Czy w ciąży można pić czarną herbatę?

Oczywiście najbezpieczniejsze jest picie w ciąży czystej wody, ale nie zawsze mamy na to ochotę, szczególnie w chłodniejsze dni, gdy wolimy sięgnąć po rozgrzewający napój. Kobiety w ciąży nie powinny jednak wybierać wtedy czarnej herbaty. Zawiera ona herbacianą kofeinę - teinę, która działa pobudzająco i miewa zły wpływ na płód - bywa przyczyną niskiej wagi urodzeniowej dzieci, a nawet może zwiększać ryzyko poronienia.

Czarna herbata ma jednak nie tylko właściwości pobudzające, ale także wypłukuje z organizmu matki cenne składniki, jak cynk, żelazo, wapń czy kwas foliowy. A pełnią one bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu.  

Jakie herbaty można bezpiecznie pić w ciąży?

W ciąży niewskazane są właściwie wszystkie napary, które powstają na bazie suszonych liści krzewu herbacianego, czyli zarówno herbata czarna, jak i zielona, oolong, czerwona pu-erh. Ewentualnie lekarz prowadzący może zezwolić na filiżankę białej herbaty od czasu do czasu, ale nie należy takiej decyzji podejmować bez konsultacji.

Natomiast bezpiecznym wyjściem jest zmiana klasycznej herbaty na czerwoną rooibos, która pochodzi z czerwonokrzewu uprawianego w RPA. Liście nie zawierają teiny, napar nie ma więc działania pobudzającego. Rooibos ma delikatny, lekko miodowy smak i czerwona barwę. Wiele kobiet chwali ją sobie jako remedium na mdłości. 

Czy w ciąży można pić ziołowe herbatki?

Ziołowe herbatki nie są sobie równe. To, że napar nie będzie zawierał teiny nie oznacza, że może być podawany kobietom w ciąży. Zioła mogą mieć bardzo silne działanie - niewskazane, lub nawet niebezpieczne dla płodu. W skrajnych przypadkach napar z ziół może prowadzić nawet do poronienia.

Ziołowe herbaty, które można pić w ciąży

Istnieje jednak pewna grupa ziół, których działanie jest łagodne i jeśli kobieta nie ma innych przeciwwskazań do picia takich naparów, może sobie pozwolić na filiżankę dziennie. Niektóre herbatki ziołowe w ciąży są nawet zalecane jako alternatywa dla leków.

Bezpieczny jest napar z rumianku, który łagodzi zgagę i niestrawność, jednocześnie pomagając w infekcjach dróg moczowych lub im zapobiegając. Rumianek również ułatwia zasypianie. Bez obaw można pić też działającą uspokajająco melisę. 

Podobnie napar z mięty, który także sprawdzi się jako naturalny lek na niestrawność i mdłości. Jeśli przyszła mama miewa problemy z pilnowaniem diety, może przydać się napar z pokrzywy, który pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi, jednocześnie chroniąc przed zatrzymywaniem wody w organizmie. Tak samo działa napar z mniszka lekarskiego. 

Herbata z imbiru dla ciężarnych

W leczeniu porannych mdłości doskonale sprawdza się herbatka z imbiru, która jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Wystarczy wrzucić do gorącej wody kilka plasterków świeżego korzenia z imbiru i po kilku minutach można pić.