Herbata na uspokojenie, również w ciąży. Jaką herbatę podać na sen dla dzieci, a jaką dla dorosłych?

Filiżanka uspokajającego naparu to najlepszy sposób na zdrowy, dobry sen. Jednak nie każda herbata zadziała tak samo. Jakie są najlepsze herbaty na uspokojenie? Po które mogą sięgać kobiety w ciąży, a która herbatka na sen u dzieci zadziała najlepiej?

Herbata na uspokojenie, skołatane nerwy i sen

Po dniu pełnym wrażeń, stresu czy intensywnego wysiłku psychicznego aż prosi się, by sięgnąć po uspokajającą herbatkę, która pozwoli się zrelaksować, odsunąć na bok skołatane myśli i wyciszyć się przed snem. W takiej sytuacji tradycyjna herbata z teiną może się nie sprawdzić, dlatego na trudniejsze dni warto mieć pod ręką również rooibos lub ziołowe herbatki.

Jeśli nie bierzemy leków uspokajających, możemy sięgnąć po napar z melisy. Ma silne działanie uspokajające, dlatego nie można mieszać jej z lekami o podobnym działaniu. Wycisza poprzez rozluźnienie napiętych mięśni oraz obniżenie ciśnienia i wyrównanie pracy serca.

Aromatyczny napar z lawendy będzie z kolei dobrym wyborem, jeśli w związku ze stresem doskwiera nam ból głowy. Herbatka wycisza, ułatwia zasypianie, a nawet może poprawiać jakość snu. 

Niektórzy mówią, że rumianek jest dobry na wszystko - i faktycznie napar z kwiatów rumianku nie tylko wspomaga pracę układu pokarmowego czy łagodzi stany zapalne, ale także działa wyciszająco, uspokajająco i pomaga ciału się odprężyć. 

Ciekawą propozycją jest także napar z szyszek chmielu, ponieważ niektórych dosłownie ścina z nóg i pozwala szybko zasnąć. Smak jednak ma bardzo specyficzny, gorzki, dlatego nie każdemu zasmakuje. Można próbować zneutralizować go miodem.

Herbatka uspokajająca w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka muszą szczególnie uważać na przyjmowane środki nawet, jeśli mówimy o ziołowych herbatkach. Jest jednak kilka bezpiecznych opcji. Ponieważ każdy przypadek jest inny, dla pewności warto wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Napar z melisy wręcz zaleca się do regularnego popijania w czasie ciąży. Herbatka ma działanie profilaktyczne, zapobiega stanom pobudzenia i rozdrażnienia, obniża poziom lęku oraz ułatwia zasypianie. 

Herbata rooibos nie zawiera co prawda szczególnych właściwości uspokajających, ale jej delikatny, miodowy posmak może skutecznie pomóc się odprężyć. A przy tym nie zawiera cukru ani teiny.

Herbatka na sen dla dzieci

U maluchów pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny niepokoju, pobudzenia lub płaczliwości. Jeśli niemowlę nie potrafi się wyciszyć z powodu dokuczliwych kolek, rozwiązaniem może być podanie mu naparu z kopru włoskiego lub rumianku, które mają działanie rozkurczowe. 

Starszym dzieciom po pełnym emocji dniu bez obaw można podawać przed snem napar z rumianku lub melisy. Trzeba jednak pamiętać, by nawet takie ziołowe herbatki rozcieńczać - im dziecko jest młodsze, tym bardziej. Czasami wystarczy podać dziecku ulubioną ciepłą herbatkę owocową, usiąść z nim przy przygaszonym świetle i dać mu możliwość wyciszenia się.