Najzdrowsza herbatka owocowa to ta z owoców zebranych we własnym ogródku. Mało kto jednak taki ogródek posiada, a jeszcze mniej osób decyduje się na suszenie zbiorów. Na szczęście w sklepach nie brakuje mieszanek owocowych. Warto jednak wybierać je świadomie. 

Jakie herbaty owocowe wybierać?

Przede wszystkim - naturalne. Jak je rozpoznać? Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych herbat, warto wybierać mieszanki sprzedawane na wagę, nie w torebkach. Torebkowe herbaty często mają skład wzbogacony polepszaczami smaku czy koloru. 

Znacznie lepszym wyborem są naturalne herbatki owocowe, w których składzie znajdują się wyłącznie suszone owoce. Zgadza się, że ich smak może być mniej intensywny niż syntetycznych herbatek. Ale jeśli wybieramy zdrowie, powinniśmy przyjąć naturę taką, jaka jest.

Warto przeczytać skład i upewnić się, że znajdują się w nim wyłącznie owoce, liście i kwiaty. Częstym dodatkiem do herbat owocowych są kwiat hibiskusa, który nadaje cierpkości i równoważy zbyt słodki smak oraz jabłko, najtańszy polski owoc, który wzbogaca smak i dodaje naparowi witamin. 

Kto może pić herbaty owocowe?

Właściwie każdy, kto może jeść dane owoce. Herbatki nie zawierają kofeiny, dlatego są bezpieczne dla kobiet w ciąży, małych dzieci i osób starszych. Można je pić przed snem, bo nie mają działania pobudzającego. Jednocześnie są przeważnie na tyle słodkie, że nie wymagają już dodawania cukru.

Podobnie, jak w przypadku owoców, szczególny umiar powinny zachować osoby, które muszą monitorować poziom cukru. Jedna filiżanka naparu to jeszcze nie zbrodnia, ale codzienne wypijania dzbanka naparu z niektórych owoców może już mieć poważne konsekwencje. 

Trzeba także pamiętać o alergikach. Prawdziwa herbata owocowa ma w składzie cząstki owoców, dlatego np. przy alergii na truskawki po wypiciu filiżanki możemy spodziewać się podobnej reakcji organizmu jak po zjedzeniu owocu. 

Jak przyrządzać herbaty owocowe?

Tu właściwie wszystkie chwyty są dozwolone. Jedyne, o czym warto pamiętać, to by zalewać susz wrzątkiem, wtedy uwalnia się najwiecej smaku i aromatu owoców. Standardowa proporcja to 1 łyżeczka suszu na 200 ml wody. 

Zdrowe herbatki owocowe można przyrządzać klasycznie, zalewając susz wodą i podając ciepły napar. Dodatki można stosować według uznania - sprawdzą się zarówno miód, cytryna, pomarańcza, jak i inne owoce. 

Susz można także potraktować jako dodatek do ulubionej czarnej czy zielonej herbaty - warto próbować różnych kompozycji. W takim przypadku stosujemy standardową ilość suszu herbacianego, a suszone owoce dodajemy wedle uznania i zależnie od pożądanej intensywności - od kilku kawałków, aż do łyżeczki owoców na łyżeczkę herbaty.

Świetną alternatywą w upalne dni dla słodzonych czy gazowanych napojów jest zimna herbatka owocowa. Aby ją zrobić, przygotowujemy najpierw esencję z owoców - 6 łyżeczek suszu zalewamy 200 ml wody i zaparzamy. Po ok. 10 minutach napar przelewamy do większego naczynia, pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie uzupełniamy litrem chłodnej wody. Oprócz lodu do napoju można dodać cząstki świeżych owoców, liście mięty, melisy itp.