Łyżeczka do herbaty jest powszechnie stosowaną miarą. Dozuje się nią nie tylko herbatę, ale również cukier czy inne dodatki. O ile można przyjąć, że cukru mieści się na łyżeczce 5g, to z herbatą nie jest już tak łatwo. No więc ile waży łyżeczka herbaty?

Ile suszu mieści się na łyżeczce do herbaty?

Zanim przejdziemy do wagi herbaty, musimy wiedzieć, z czego ona wynika. Otóż herbata herbacie nierówna. W sprzedaży dostępne są herbaty, których liście przeszły różne procesy obróbki. Jedne suszone są na płasko od razu po zerwaniu - wtedy w suszu znajdziemy sporo całych liści. Inne poddawane są fermentacji i delikatnie skręcane lub zupełnie zawijane w małe kuleczki. Jeszcze inne mieszanki zawierają pąki kwiatowe lub złote tipsy, które są lekkie jak piórko, choć zajmują sporo miejsca.

Od tego, jaką formę ma susz zależy to, ile zmieści się go na łyżeczce herbaty. Im większe lub bardziej powyginane liście, tym mniej jesteśmy w stanie nabrać jedną łyżeczką - sporą część objętości wypełniać będzie powietrze. Im drobniejszy susz, tym więcej go zmieścimy. 

Ile waży łyżeczka herbaty?

Trzeba pamiętać, że poniższe dane odnoszą się do łyżeczek czystej herbaty bez dodatków. Każda zmiana składu może spowodować spore wahania na wadze. I tak herbata liściasta z płatkami róż będzie lżejsza niż sam susz herbaciany, ale już sencha z żurawiną może ważyć więcej.

Ile waży łyżeczka liściastej herbaty?

Zielona liściasta herbata, której nie poddano skręcaniu, jak na przykład sencha, waży 2g na łyżeczkę herbaty. Z kolei czarna herbata liściasta yunnan ze złotymi tipsami, choć objętościowo będzie wyglądała podobnie, to z powodu lekkich tipsów może zmniejszyć wagę łyżeczki do 1,5g. 

Ile waży łyżeczka liściastej herbaty skręcanej?

Herbaty skręcanej zmieścimy więcej na łyżeczce, ponieważ pozostanie mniej pustych przestrzeni pomiędzy liśćmi, dlatego jej waga będzie większa. Przykładowo skręcane herbaty oolong ważą ok. 2,5g na łyżeczkę. Z kolei najciaśniej zwijane herbaty gunpowder, przypominające kulki prochu strzelniczego, ważą już 3,5-4g na łyżeczkę.

Ile waży łyżeczka herbaty matcha?

Zielona herbata matcha jest specyficzna. W konsystencji przypomina raczej mąkę, ponieważ liście herbaty po wysuszeniu mieli się specjalnymi kamieniami na pył. Oryginalna, japońska matcha to zielony proszek, jednak w Kenii produkuje się również matchę czarną oraz białą. Łyżeczka herbaty matcha waży 5g.

Ile waży łyżeczka ziół?

W tym przypadku również wiele zależy od objętości i kształtu liści, płatków czy koszyczków kwiatowych. I tak w przypadku suszonych liści mięty łyżeczka waży 0,8g. Jeszcze lżejsze są płatki niektórych kwiatów, na przykład łyżeczka płatków róży to zaledwie 0,5g.

Ile waży łyżeczka herbaty owocowej?

Podobnie, jak w przypadku herbaty, skomplikowana jest kwestia wagi owoców. Im mniejsze, tym więcej zmieści się ich na łyżeczce, więc będą ważyć więcej. Ale to nie wszystko. Jedne owoce są liofilizowane, czyli w stanie surowym pozbawiane są całkowicie wody. Inne z kolei mogą być wcześniej dosładzane, co znacznie zwiększa późniejszą masę suszu. I tak łyżeczka liofilizowanej aronii waży 2g, natomiast słodzonych i suszonych jagód - aż 7g.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kochamherbate20

Z ilu łyżeczek herbaty robić napar?

Warto pamiętać, że najlepsza herbata to taka, która smakuje nam najlepiej. Nie trzeba więc sztywno trzymać się reguł i zaparzać herbatę dokładnie w takich proporcjach, jak zaleca producent. Napar będzie miał wtedy optymalny smak i aromat, ale jedni wolą, gdy jest bardziej intensywny, inni - gdy mniej. 

Przyjmuje się, że na każdą filiżankę naparu, czyli 200 ml wody, stosuje się jedną łyżeczkę suszu. Dotyczy to przede wszystkim czarnych i zielonych herbat, które są najbardziej intensywne. Z kolei w przypadku herbat delikatnych, jak biała, można dodać nieco więcej suszu. Podobnie rzecz ma się z herbatami o nieskręcanych, pełnych liściach - tu również może okazać się, że standardowa porcja suszu jest zbyt mała. 

Informację o proporcjach suszu i wody warto traktować raczej jako sugestię, punkt wyjścia do szukania swojego idealnego smaku. Eksperymentowanie jest bardzo ważną częścią tej pasji. Tym bardziej, że zmieniać tu można nie tylko ilość suszu, ale także temperaturę wody czy czas parzenia.

W przypadku herbatek ziołowych zazwyczaj stosuje się podwójną dawkę produktu - dwie łyżeczki na każdą filiżankę wody i wydłuża się czas parzenia nawet do 10 minut. Dzięki temu możemy dostarczyć optymalnych wartości organizmowi, a smak i aromat są odpowiednio intensywne.