Odwadniające działanie herbaty zostało ogłoszone blisko sto lat temu w mediach. Dlaczego dzisiaj niektórzy nadal twierdzą, że herbata odwadnia? Czy da się ugasić pragnienie herbatą w gorące dni?

Czy picie herbaty odwadnia organizm?

Skąd w ogóle wzięła się teoria o tym, że herbata może odwadniać organizm? Otóż podczas zaparzania z liści do wody uwalnia się teina, która ma właściwości moczopędne. Potwierdziły to badania prowadzone w latach 20. poprzedniego wieku. Media podchwyciły temat, nadając mu skrótowy tytuł, że herbata odwadnia. Jak to często bywa z szokującymi tezami, i ta została zakodowana w świadomości społecznej na całe dekady.

Jednak dzisiaj wiemy, że ilość teiny jest tak niska w filiżance herbaty, że organizm nie zaczyna nagle tracić większej ilości wody, niż otrzymuje. Aby herbata działała odwadniająco, dorosły człowiek musiałby wypić przynajmniej 20 filiżanek herbaty w ciągu dnia. Wypijanie dziennie kilku filiżanek herbaty nie ma absolutnie działania odwadniającego. Tym bardziej, że z czasem organizm przyzwyczaja się do pewnego poziomu teiny i przestaje na nią reagować.

Czy czarna herbata odwadnia?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy czarna herbata odwadnia. Bierze się to z faktu, że susz czarnej herbaty, a co za tym idzie, również napar, zawiera najwięcej teiny spośród wszystkich rodzajów herbat. Uspokajamy - ani czarna herbata, ani żadna inna nie działa odwadniająco, jeśli wypijamy kilka filiżanek na dobę.

Jaka herbata odwadnia?

Jest jeden wyjątek. O ile napary przyrządzane na bazie liści z krzewu herbacianego, a więc herbata czarna, zielona, czerwona, biała, żółta czy niebieska nie powodują odwodnienia, należy uważać na herbatki ziołowe. Część ziół ma działanie moczopędne i stosuje się je w niektórych dolegliwościach, właśnie aby pobudzić pracę nerek. Ich stosowanie powinno być krótkotrwałe i najlepiej odbywać się pod kontrolą lekarza.

Czy herbata gasi pragnienie w upały?

Herbata nie tylko nie odwadnia, ale znana jest również jako świetny napój gaszący pragnienie w upalny dzień. Wystarczy spojrzeć na zwyczaje panujące w Turcji czy Maroko - tu, pomimo wysokich temperatur, chętnie pije się ciepłą, a wręcz gorącą herbatę. Dlaczego? 

Gdy wypijamy zimny napój, organizm początkowo się schładza, ale po chwili zaczyna się zagrzewać, by wyrównać temperaturę. Z kolei ciepła herbata w upalny dzień nie ma niższej temperatury, dlatego organizm nie musi produkować ciepła, by wyrównać jego utratę.