Utarło się, że czarna herbata to słabszy odpowiednik kawy - pobudza, ale nie tak mocno. Z kolei o zielonej zwykle mówi się, że pomaga się wyciszyć. To tylko część prawdy. Zarówno w przypadku czarnych, jak i zielonych herbat, można uzyskać efekt pobudzenia lub wyciszenia. Wszystko zależy od sposobu parzenia.

Dlaczego herbata pobudza?

To teina, herbaciana odmiana kofeiny sprawia, że po filiżance ciepłej herbaty odzyskujemy siły, poprawia nam się koncentracja i jesteśmy w stanie stawić czoło nowym wyzwaniom. Co ciekawe, niektóre odmiany czarnych herbat mogą zawierać więcej kofeiny w filiżance niż kawa.

Dlaczego herbata uspokaja?

Podczas procesu parzenia do wody uwalniają się z liści poszczególne substancje. Do kofeiny z czasem dołączają kolejne, które neutralizują jej działanie. Herbata dłużej zaparzana nie tylko będzie smakować nieco inaczej, ale również zyska dokładnie przeciwne działanie - pomoże się wyciszyć i zrelaksować.

Jak zaparzyć pobudzającą herbatę?

Sposób przygotowywania pobudzającego naparu z czarnej lub zielonej herbaty jest niemal identyczny. Różnica dotyczy tylko temperatury wody - dla czarnych herbat wynosić powinna 95-99 st. C, natomiast dla zielonych od 60 do 80 st. C, zależnie od gatunku.

Do czajnika wsypujemy 1-1,5 łyżeczki suszu na filiżankę wody. Zalewamy wodą w odpowiedniej temperaturze i zaparzamy od 2 do 3 minut. Po tym czasie napar należy przelać do filiżanki. Będzie miał działanie pobudzające. Zielone herbaty można zalewać nawet trzykrotnie, ale pobudzający napar uzyskamy tylko za pierwszym razem.

Jak zaparzyć uspokajającą herbatę?

Uspokajającą herbatę przyrządzamy w taki sam sposób, jak pobudzającą - do czajnika wsypujemy 1-1,5 łyżeczki suszu na każdą filiżankę i zalewamy wodą o temperaturze uzależnionej od gatunku suszu.

Tu jednak podobieństwa się kończą, ponieważ nie przelewamy naparu od razu do filiżanki, ale zostawiamy go na 5 do nawet 10 minut. To już kwestia gustu - im dłużej parzona będzie herbata, tym bardziej gorzki będzie miał smak napar. Niemniej po 5 minutach uzyskamy herbatę o uspokajającym działaniu.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kochamherbate20

Jakie działanie mają biała i żółta herbata?

Liście, z których powstaje zarówno biała, jak i żółta herbata, nie są poddawane takim procesom jak te przeznaczone na herbaty czarne czy zielone. Widocznym tego efektem jest jaśniejszy kolor liści i naparu. To jednak nie wszystko. Susz białych i żółtych herbat praktycznie nie zawiera kofeiny, dlatego nawet odpowiednie parzenie nie jest w stanie wywołać efektu pobudzającego. Podobnie jest w przypadku herbat niebieskich i czerwonych Pu-Erh. Te herbaty mają wyłącznie działanie uspokajające.