Susz herbaciany często sprzedawany jest w optymalnej formie - w puszce lub w hermetycznym opakowaniu. Gdy otwieramy je, automatycznie dopuszczamy powietrze do suszu, co uruchamia proces utleniania. Jednocześnie ryzykujemy dostanie się wilgoci do opakowania, co może być znacznie niebezpieczniejsze dla suszu.

Jeśli susz nie zawilgotnieje, teoretycznie może być przechowywany w nieskończoność. Prawda jest jednak taka, że z czasem nawet hermetycznie przechowywane liście tracą swój smak, aromat i właściwości zdrowotne, dlatego zakłada się, że rok to maksymalny czas przechowywania herbacianego suszu w temperaturze pokojowej. Napar z przechowywanego dłużej suszu nie będzie szkodliwy dla zdrowia, ale straci walory smakowe.

Temperatura przechowywania herbaty

Delikatniejsze, żółte i zielone herbaty, dłużej zachowują świeżość, gdy są przechowywane w zamrażalniku. Jeśli jednorazowo kupujemy większą porcję suszu, możemy podzielić ją na części i zamrozić w woreczkach. Po wyjęciu odkładamy pakunek, aż osiągnie temperaturę pokojową, zmrożonych liści nie zaparzamy.

Pozostałe herbaty nie są tak wrażliwe na temperatury, jednak należy pamiętać, aby była to zawsze maksymalnie temperatura pokojowa. Częstym błędem jest umieszczanie pojemników z herbatą w kuchennej szafce, tuż nad okapem. Tam zawsze jest znacznie cieplej, a wysoka temperatura skraca okres przydatności suszu.

Podobnie rzecz ma się ze światłem słonecznym i sztucznym. Herbaciany susz najlepiej trzymać w metalowej puszce, lub pomalowanym na czarno słoiku, które chronią przed oddziaływaniem światła. I oczywiście w zamykanej szafce.

W czym przechowywać herbatę?

Papierowe torebki i pudełka z kartonu czy drewniane skrzynki to nie najlepsze pojemniki do przechowywania herbaty przez dłuższy czas. Nie chronią suszu ani przed przedostawaniem się obcych zapachów, ani przed wilgotnieniem. W papierowej torebce susz powinno się przechowywać maksymalnie 1-2 tygodnie.

Popularnym pojemnikiem na herbaciany susz są słoiki. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać taki, który nie jest przesiąknięty zapachem poprzednich specjałów, nawet herbacianego suszu. Uszczelka powinna być solidna, z dobrej jakości tworzywa, które nie pochłania zapachów. Taki słoik należy trzymać w zamkniętej szafce, by chronić susz przed działaniem promieni słonecznych.

Najbardziej optymalnym pojemnikiem do przechowywania suszu jest metalowa puszka z hermetycznym zamknięciem. Chroni zarówno przed wilgocią, zapachami, jak i przed działaniem światła. Tu jednak również należy rozważnie wybrać pojemnik - nie może pachnieć ani mieć uszczelki wchłaniającej zapachy. Puszkę również należy umieścić w szafce, z dala od źródła światła, które może niepotrzebnie nagrzać pojemnik.