Wybór rodzaju herbaty to nie wszystko. Ważne też, by kupić ją w odpowiednim miejscu, bez względu na to, czy wybieramy sklep tradycyjny czy sklep online z herbatą. Sprawdź, jak kupować herbatę i na co trzeba zwrócić uwagę, by cieszyć się wspaniałym smakiem i aromatem naparu.

Jak wybrać dobry sklep z herbatą?

Herbatę można kupić w Polsce w sklepach stacjonarnych i internetowych. Jeśli jednak zaczynamy dopiero podróż z herbatą, warto wybrać te najlepsze, by nie zrazić się na początku. Kupowanie od sprawdzonych producentów, właściwe przechowywanie, wiedza o produkcie, a na koniec odpowiednie pakowanie i wskazówki dla klienta - to cechy, po których można rozpoznać dobry sklep z herbatą. 

Na co więc zwrócić uwagę, kupując herbatę w sklepie stacjonarnym lub online? 

Pochodzenie herbaty

Nie każdej herbacie można przypisać plantację, z której pochodzi - w wielu krajach farmerzy z danego regionu sprzedają liście do skupu, i dopiero stąd producenci uzyskują surowiec na susz. Dlatego spotkać można herbaty dobrej jakości, które posiadają w opisie nie plantację, ale region lub nawet kraj i nie ma w tym nic niewłaściwego. 

W przypadku liści, które dostępne są wyłącznie sezonowo, np. tylko podczas pierwszego, wiosennego zbioru, ta informacja również powinna się pojawić. Może być zawarta w kodzie złożonym z kilku liter, w którym każda odnosi się do jakiejś cechy liści. 

Prawdziwe zdjęcia suszu

W przypadku sklepu online wiadomo, że kupujemy oczami. Zwróć uwagę, czy zdjęcia suszu są zrobione przez sprzedającego - mogą być w jednej stylistyce, mieć podobne zbliżenia itp. Zdjęcia zrobione bezpośrednio przez sprzedawcę świadczą o tym, że sam jest pasjonatem herbat, ogląda susz i wybiera tylko co, co uzna za warte podzielenia się. 

Sposób przechowywania herbaty

To możemy zaobserwować w sklepie stacjonarnym. Jeśli widzimy przezroczyste słoiki z suszem ustawione w sklepowej witrynie, a nie jest to dekoracja, nie powinniśmy nawet wchodzić do środka. Herbata jest bardzo wrażliwa na światło i temperatury, dobry sprzedawca powinien o tym doskonale wiedzieć.

Wiedza o herbacie

W sklepie stacjonarnym zapytamy wprost. W internetowym o herbacie możemy poczytać, a jeśli mamy dodatkowe pytania - zawsze możemy się skontaktować ze sprzedawcą. Podczas sprzedaży lub przy otrzymywaniu produktu powinniśmy także dostać informacje o sposobie parzenia liści.

Jak kupować herbatę? Mniej, a lepszej jakości

Jeśli nasza ulubiona herbata jest stosunkowo tania, może nas kusić, by kupić jej więcej na zapas. Właściwie przechowywana herbata oczywiście się nie zepsuje. Jednak większość z nich z czasem wietrzeje, tracąc smak i aromat. 

Poza tym, im głębiej wchodzimy w świat herbat, tym nasze gusta się zmieniają. Gdy zaczynamy dostrzegać różnice w smakach i aromatach, nasze ulubione herbaty sprzed roku czy dwóch mogą już nie robić na nas takiego wrażenia, jak dawniej. Najlepiej zawsze robić takie zapasy herbaty, które zużyjemy w ciągu 6 miesięcy. 

Na ile filiżanek wystarczy 100 g herbaty?

Parzenie herbaty w torebkach jest prostsze ze względu na brak konieczności odmierzania odpowiedniej porcji suszu. W przypadku herbat liściastych o różnych kształtach bywa z tym trudniej. Standardowo herbatę kupuje się na wagę, zazwyczaj po 100 g, a w przypadku droższych herbat - 50 g. 

Jednak objętościowo herbaty o takiej samej wadze różnią się od siebie. Wynika to ze sposobu, w jaki są suszone, np. liście, z których powstaje sencha cięte są na paski i pozostawiane do naturalnego wyschnięcia. Dlatego susz zajmuje sporo miejsca, jest luźny. Z kolei herbata gunpowder to susz składający się z liści, które na samym początku zwija się w maleńkie kulki przypominające proch strzelniczy. Torebka takiego suszu będzie znacznie mniejsza objętościowo, kulki znajdują się blisko siebie, pojemnik wypełnia znacznie mniej powietrza. 

Większość herbat przyrządza się, zaparzając 3-4 g suszu w 200 ml wody. Jeśli kupimy 100 g herbaty, powinno z niego wyjść ok. 30 filiżanek. Ale pod warunkiem, że będziemy susz właściwie odmierzać. Przyjmuje się, że standardowa łyżeczka mieści herbatę ważącą 3 g. Jest to jednak wartość orientacyjna i najlepszym sposobem, by się o tym przekonać, jest użycie wagi.