Nie ma nic lepszego niż delektowanie się kubkiem aromatycznej kawy w miejscu, w którym ten aromat nie przestaje się unosić. Klimatyczne kawiarnie posiadają niepowtarzalny nastrój. W takich miejscach miło się spędza czas z przyjaciółmi, odpoczywając z książką, czy po prostu pracując. Jak Twoje życie mogłoby się zmienić za sprawą połączenia pasji do kawy, pracy i nastrojowego miejsca? Wystarczy się dowiedzieć jak zostać profesjonalnym baristą i można przechodzić do realizacji tych marzeń. 

Jak zostać baristą?

Wbrew pozorom, aby zostać baristą nie trzeba tak wiele. Jest to niezwykle motywujący scenariusz dla osób, które pasjonują się kawą, jednak coś je przed podjęciem kroków w tym kierunku powstrzymywało. Jeśli interesujesz się kawą, posiadasz pewną wiedzę na jej temat i uwielbiasz przyrządzać ten pyszny napar -  to rozwiązanie może być dla Ciebie idealne. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, na czym Ci zależy. Jeśli posiadasz już spore umiejętności i wiedzę teoretyczną zdobytą we własnym zakresie, możesz spróbować szukać pracy w tej branży. Początkujący bariści co do zasady najczęściej jedynie przyuczają się od swoich kolegów czy koleżanek po fachu. Pozwoli to na dokładną obserwację, a także praktyczną naukę. W tej jak i innych sytuacjach nie warto poprzestawać na kompetencjach zdobywanych np. na stanowisku pracy.  

Powiedzenie, że ćwiczenie czyni mistrza posiada swoje bezpośrednie przełożenie także w tym przypadku. W celu komfortowej nauki warto zaopatrzyć się w odpowiednie przyrządy, które umożliwią poszerzanie swoich praktycznych umiejętności w zaciszu domowym. Należeć do nich będą:  tamper do ubijania uprzednio zmielonej kawy, dzbanek i spieniacz do mleka, czy nawet pisak przeznaczony do latte art. Dzięki temu Twoi najbliżsi zyskają pyszną kawę, a Ty nabędziesz możliwość ćwiczenia swoich umiejętności. 

Jak zostać dobrym baristą?

Bycie dobrym baristą to bardzo dużo ćwiczeń. Nie ograniczają się jedynie do zaparzania pysznej kawy w zaciszu domowym, ale także wiążą się z ciągłym dokształcaniem się od osób z większymi umiejętnościami czy doświadczeniem. Dlatego odbycie kursów będzie kwestią kluczową dla osoby, która dopiero zaczyna, jednak ma spore ambicje i marzenia w tej kwestii. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ofert, które zakładają zróżnicowany poziom zaawansowania w tej kwestii. Jednym najbardziej popularnych kursów tego typu są szkolenia organizowane przez prestiżowe stowarzyszenie, do którego należą tylko najlepsi. Dotyczy to zarówno baristów jak i roasterów. To możliwość spotkania miłośników kawy rozproszonych po całym świecie. Organizacja ta nazywa się Speciality Coffee Association (SCA) i posiada oddział w Polsce. Dostępne są w tym zakresie warsztaty, które posiadają trzy różne poziomy zaawansowania. 

Poziom podstawowy

Ten poziom jest przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją przygodę z paleniem kaw. Można nabyć na nim dość podstawową, aczkolwiek niezbędną wiedzę z zakresu obróbki kawy, parzenia jak i samej wiedzy dotyczącej ziaren. Może się to niektórym osobom wydawać zbyt łatwe, jednak jest to wiedza elementarna, która pozwoli na dalszy rozwój w prawidłowym kierunku. Kurs trwa około jednego dnia

Poziom zaawansowany

Na kursie poziom wyżej można się dokształcić. Skierowany jest dla osób z doświadczeniem i dobrze opanowanymi podstawami. Czas trwania kursu to 1-2 dni. Jest zakończony egzaminem. 

Poziom profesjonalny

W tej sytuacji do podjęcia kursu zachęcane są osoby, które mają niezwykle duże doświadczenie, jednak nadal są żądni wiedzy i umiejętności. To szkolenie trwa już nieco dłużej (od 2 do 3 dni). 

Praca jako barista

Praca jako barista może być niezwykłym doświadczeniem. Na tym stanowisku z pewnością odnajdą się osoby lubiące nawiązywać kontakt z ludźmi. Poszukiwać jej można z doświadczenia, gdyż trzeba mieć gdzie je nabyć. Z całą pewnością kurs znacząco zwiększy szanse na przyjęcie na stanowisko baristy. 

Jeśli właśnie skończyła Ci się pyszna kawa, czy poszukujesz akcesoriów do parzenia, zapoznaj się z naszą ofertą. Serdecznie do tego zapraszamy.