Choć kawa jest uwielbianym przez wielu napojem, doczekała się wielu odsłon, jeśli chodzi o sztukę palenia i parzenia, narosło wokół niej wiele mitów. Wiąże się to oczywiście z większą świadomością na temat zdrowego odżywiania. Z tego względu coraz częściej można spotkać się z wątpliwościami co do tego, czy kawa jest szkodliwa dla zdrowia, czy też może mu służy.

Czy kawa jest niezdrowa? To zależy

Jak każda substancja kawa również ma swoje plusy oraz minusy i są one uzależnione od spożywanej ilości. Uważa się, że około 300 miligramów kofeiny dziennie może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie. Jest to odpowiednik mniej więcej 3-4 filiżanek. Badanie pokazują jednak, że przekroczenie tej granicy może stać się zgubne w skutkach.

Zacznijmy od pozytywów – regularne picie kawy chroni nas w znacznym stopniu przed zachorowaniem na wiele chorób. Wśród nich znajdziemy między innymi cukrzycę typu drugiego, próchnicę, marskość wątroby, zaburzenia rytmu serca czy nawet… chorobę Parkinsona, Alzheimera, a także raka wątroby, nerek, okrężnicy i prostaty!

Co więcej, kawa poprawia perystaltykę jelit, pracę układu trawiennego oraz przyspiesza metabolizm. Wykazuje pozytywny wpływ na nasz układ krążenia. W kwestiach funkcji poznawczych zwiększa naszą sprawność myślenia i poprawia koncentrację. To wszystko przekłada się na nasze lepsze samopoczucie na co dzień, a w dłuższej perspektywie utrzymuje nas w dobrej kondycji umysłowej i fizycznej.

Czy kawa szkodzi na żołądek?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kawa jest szkodliwa dla naszego żołądka. Odpowiedź brzmi – może być, ale tylko w pewnych warunkach. Takie ryzyko zwiększa się, jeśli pijemy ją na czczo. Kwaśne pH kawy w połączeniu z kofeiną prowadzi do intensywniejszego wydzielania kwasu żołądkowego, co może uszkodzić śluzówkę tego narządu. 

Z tego względu tego napoju nie powinny spożywać w szczególności osoby zmagające się ze schorzeniami przewodu pokarmowego. Jednak nawet jeżeli cieszymy się dobrym zdrowiem, powinniśmy pamiętać, by kawę pić zawsze po posiłku. Aby zneutralizować jej kwaśne pH, możemy do niej dodać nieco mleka bądź śmietanki. Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym może się okazać zamiana naszej kawy na taką, która cechuje się mniejszą kwasowością.

Czy kawa szkodzi na jelita?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – wręcz przeciwnie, o ile nie spożywamy jej więcej, niż jest to zalecane. Kawa może pomóc osobom, które doznają uporczywych problemów związanych z układem trawiennym.

Dzieje się tak, ponieważ kawa bardzo szybko po spożyciu dociera do dwunastnicy oraz żołądka i pobudza wydzielanie gastryny – hormonu, który pobudza jelito grube do intensywnej pracy. Dzięki piciu kawy problemy z wypróżnianiem się mają szansę szybko ustąpić, a w dłuższej perspektywie przekłada się ono na poprawę perystaltyki jelit.

Czy kawa szkodzi na trzustkę?

Picie kawy nie wpływa na pojawienie się chorób trzustki. Jednak jeśli już się z nimi zmagamy, może ona wzmagać stany zapalne. W obliczu takich dolegliwości należy całkowicie zrezygnować ze spożywania tego napoju. Nawet mała dawka może bowiem doprowadzić do niebezpiecznych komplikacji oraz po prostu bardzo złego samopoczucia.

Tak jak pisaliśmy w kontekście żołądka, w przypadku dbania o stan naszej trzustki, bezwzględnie powinniśmy unikać picia kawy na czczo.

Czy kawa szkodzi na serce?

Choć do niedawna twierdzono, że tak właśnie jest, najnowsze badania pokazują, że wykazuje ona wręcz odwrotny wpływ, a więc wspomaga pracę naszego serca. W rozsądnych ilościach zapobiega również wystąpieniu zawału oraz arytmii. Dzięki regularności w jej spożywaniu możemy także uniknąć problemów z niewydolnością tego organu oraz migotaniem przedsionków.

Dawne badanie licznie potwierdzały szkodliwy wpływ kawy na serce, jednak obecnie zwraca się uwagę na to, że konstruując je nie zwracano uwagi na współwystępowanie niezdrowych nawyków badanych.

Picie kawy od lat jest codziennym rytuałem wielu z nas. Aby cieszyć się jej pozytywnym wpływem na zdrowie i samopoczucie, należy jednak pamiętać o tym, żeby nie spożywać jej w nadmiernych ilościach.