Wędzona czarna herbata, czyli lapsang souchong ma bardzo charakterystyczny, mocny aromat wędzenia, który zawdzięcza wykorzystaniu drewna żywicznego. Produkuje się ją szybciej niż tradycyjną czarną herbatę, ale samo zaparzanie wędzonej herbaty jest bardzo łatwe.

Czym jest lapsang souchong?

Czarna herbata chińska, w kraju pochodzenia uważana za herbatę eksportową, niższej jakości. Pochodzi ze zboczy gór Wuyi. Ma charakterystyczny aromat wędzonki, który zawdzięcza odpowiedniemu doborowi drewna. Wielkim zwolennikiem lapsang souchong był Winston Churchill, któremu smak naparu kojarzył się z cygarami i whisky. 

Souchong oznacza, że wchodzące w skład herbaty listki to nie jak w szlachetnych herbatach pączek i pierwsze 2-3 listki, ale liście 4. i 5., które zawierają znacznie mniej olejków eterycznych, są większe, starsze. 

Lapsang z kolei oznacza, że herbata jest wędzona. Taki proces obróbki liści jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnej herbaty, co dodatkowo obniża koszty produkcji. Herbatę po fermentacji od razu ogrzewa się nad ogniem z drewna żywicznego. 

Jak powstała wędzona herbata lapsang?

Istnieją przynajmniej dwie wersje powstania herbaty lapsang, jednak brak dowodów na potwierdzenie którejś z nich. Pierwsza mówi o pomysłowych producentach herbaty, który w czasach panowania dynastii Quing musieli przerwać obróbkę liści z powodu przemarszu wojsk przez ich wieś. Gdy wrócili, chcąc nadrobić zmarnowany czas, zamiast suszyć sfermentowane liście naturalnie, postanowili podgrzać je, używając żywicznych drzew - cedru lub sosny. 

Według drugiej wersji powstania wędzonej herbaty, pomysł pojawił się jako odpowiedź na potrzebę lepszego zakonserwowania suszu, który na statkach miał płynąć do Europy. Ponieważ spora część ulegała zniszczeniu w transporcie, wędzenie herbaty okazało się skutecznym rozwiązaniem. To tłumaczyłoby przekonanie Chińczyków, że lapsang jest herbatą eksportową. 

Jak parzyć wędzoną herbatę?

Proces zaparzania wędzonej herbaty nie różni się od standardowego przygotowania naparu z czarnego suszu. Do dzbanka wsypujemy 1 łyżeczkę herbaty na każde 200 ml wody i zalewamy ją wrzątkiem. Odstawiamy do zaparzenia na 3 minuty. 

Jeśli chcemy uzyskać mniej intensywny, bardziej szlachetny napar lapsung souchong, warto przed właściwym parzeniem przeprowadzić budzenie liści. Polega ono na tym, że dosłownie przelewamy liście wrzątkiem - wodę wlewamy do czajnika i od razu ja wylewamy. Dopiero drugie parzenie powinno trwać 3 minuty.

W każdej wersji po zaparzeniu napar przelewamy do filiżanek i podajemy do sycących dań. Dobrze komponuje się z ciężkim, angielskim śniadaniem lub w ciągu dnia po posiłkach. Nie jest to herbatka do popijania przed snem. Nie jest także wskazana dla dzieci ani kobiet w ciąży.