Od momentu jej odkrycia zdobyła mnóstwo fanów na całym świecie. Przez lata opracowano setki różnych sposobów jej przygotowywania i podawania. Kawa - bo to o niej mowa - jest jednym z najczęściej spożywanych napojów w wielu krajach na naszej planecie. W niektórych przypadkach posiada ona wręcz status dobra narodowego. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, ile różnych gatunków kawy możemy spotkać.

Jedną z najciekawszych propozycji, które dostępne są na rynku jest kawa geisha. Wbrew pozorom, jej nazwa nie wywodzi się z dalekiego wschodu (w Japonii istnieje szanowany zawód o nazwie gejsza), a z Etiopii, z wioski o nazwie Geisha, w pobliżu której w latach 30 dwudziestego wieku pewien brytyjski ambasador prowadził badania nad owocami kawowca. Geisha Coffee po raz pierwszy została wykorzystana w latach 60. w Panamie i od tego czasu sukcesywnie zdobywa popularność na całym świecie. Jeżeli jeszcze o niej nie słyszałeś, to znajdujesz się teraz w doskonałym miejscu, aby nieco się o niej dowiedzieć. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy bowiem poniższy artykuł. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Kawa Geisha - poznaj jej smak

Ta odmiana arabiki cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich fanów kawy. Co więcej - przez wielu jest uznawana za święty graal tego napoju. Wszystko to jest spowodowane jej niebywałą czystością i warstwowością, niesamowitym i niespotykanym aromatem, którego próżno szukać w innych kawach. W smaku charakteryzuje się słodyczą i bogatym bukietem nut kwiatowych, które nadają jej niesamowitej lekkości i elegancji. A to zaledwie początek doznań smakowych. Należy jednak pamiętać, że dla każdego walory aromatyczne mogą być nieco inne ze względu na bardzo dużo różnych czynników, z czego głównym jest fakt, że każdy z nas odczuwa różne smaki nieco inaczej.

Geisha Coffee - opinie smakoszy i nie tylko

Opinie osób, które zetknęły się w swoim życiu z kawą geisha, które dotyczą jej smaku, aromatu oraz unikalnych cech, są bardzo pozytywne. Wielu doświadczonych smakoszy kawy docenia ten gatunek ze względu na jego niepowtarzalne walory i niepodrabialny zapach i smak. Co więcej - geisha jest na tyle wyjątkowa, że dosyć trudno jest pomylić ją z jakąkolwiek inną kawą.

Jedyny minus tej kawy, o którym również wspominają koneserzy, to bardzo trudna dostępność (przynajmniej w Polsce). Na świecie niewiele firm zajmuje się wypalaniem ziaren tego gatunku, istnieje również mało plantacji, ponieważ uprawa tego rodzaju jest dosyć trudna - pola muszą być położone bardzo wysoko, około 2000 m n.p.m i to najlepiej na stromym zboczu. Jak więc widać jest to wymagająca i ciężka praca, dlatego też niewielka liczba firm zajmuje się produkcją tego typu kawy.

To, co również często powstrzymuje wiele osób od spróbowania kawy geisha, to cena. Ze względu na jej rzadkość oraz trudną uprawę, jest ona dosyć wysoka. Jeśli jednak zależy nam na odkryciu zupełnie nowych walorów smakowych kawy, to jest to zdecydowanie produkt wart zainteresowania.