W ostatnim miesiącu tego roku chcielibyśmy Wam zaprezentować jedną z naszych perełek z Ethiopii. Ziarna pochodzą z regionu Sidamo, który przez wiele lat był potęgą etiopskiej produkcji kawy. 

Pomimo tego, że w tym regionie znajduje się pełno spektakularnych kaw Ayla Bensa jest wyjątkowa pod względem obróbki. Kawę przetworzono metodą anaerobic washed, co oznacza, że ziarna fermentowały w warunkach beztlenowych. Dzięki tej metodzie kawa w filiżance uzyskuje jedwabistą teksturę, złożoną kwasowość oraz kwiatowe nuty. Ethiopia Ayla Bensa poddana procesowi anaerobic washed smakuje kwiatem jaśminu, soczystą pomarańczą oraz winem. Ziarna wypaliliśmy w stopniu jasnym, więc idealnie sprawdzą się przy zaparzaniu w Chemeksie, dripperze, ekspresie przelewowym czy Aeropressie. 

Aby ułatwić Wam wybór świątecznych prezentów, w tym miesiącu wyróżniliśmy również zestaw trzech zimowych herbat w świątecznym kartoniku. Przez cały grudzień możecie go zakupić w niższej cenie!

W naszym zestawie znajdziecie trzy kultowe herbaty: 

Herbatkę zimową - to czarna herbata z dodatkiem pieprzu i kardamonu. Idealna na zimowe wieczory z rozgrzewającym korzennym aromatem. 

Wiśnie w rumie - owocowa kompozycja suszonych wiśni, rodzynek, hibiskusa oraz płatków róży. Dodatek aromatu rumu gwarantuje rozgrzewające właściwości.

Herbatka cynamonowo-jabłkowa - czarna herbata z dodatkiem suszonego jabłka i cynamonu. Wprawia w świąteczny nastrój i rozgrzewa.