Pospolity bluszczyk kurdybanek możemy spotkać na polach i łąkach, ale nie warto przechodzić obok niego obojętnie. To doskonały naturalny lek na przeziębienia i dolegliwości żołądkowe. Sprawdź lecznicze właściwości bluszczyku kurdybanka.

Czym jest bluszczyk kurdybanek?

Potocznie zwany kurdybankiem, pospolity bluszczyk kurdybanek występuje na terenie całej Europy, w części Azji i na Syberii, a także w Ameryce Północnej. Popularna roślina, którą spotkać można w przydrożach, na skrajach pól, w zaroślach i na łąkach. 

Niestety, dość łatwo zadomawia się również na polach uprawnych, czym przysparza rolnikom dodatkowej pracy. Bluszczyk kurdybanek osiąga do 20 cm wysokości, ma drobne, niebiesko-fioletowe kwiaty, choć zdarzają się i białe. Uprawia się go również w celach dekoracyjnych, ale w większej odległości od innych roślin, ponieważ jest bardzo ekspansywny.

Właściwości lecznicze bluszczyku kurdybanka

W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele bluszczyku, które zawiera niewielkie ilości olejku eterycznego, do 7 proc. garbników, cholinę, żywice, saponiny i sole mineralne. Od pokoleń leczy się nim drobne, jak i poważniejsze dolegliwości. 

Ciepły napar z kurdybanka zalecany jest podczas leczenia przeziębienia, w przewlekłym nieżycie dróg oddechowych oraz w astmie. Niweluje skurcze żołądka i niestrawność, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przynosi ulgę przy problemach z pęcherzem i w kamicy nerkowej. 

Kurdybanek można stosować również zewnętrznie do przemywania skaleczeń, większych ran czy oparzeń oraz chorobowo zmienionej skóry, ponieważ wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Warto stosować go w przypadku trądziku lub świądu. Jako dodatek do kąpieli wspomaga leczenie reumatyzmu.

Jak parzyć herbatę z bluszczyku kurdybanka?

Herbata z bluszczyku kurdybanka ma delikatny smak i jasnożółty kolor. Przygotowanie jej nie jest skomplikowane - dwie łyżeczki suszu bluszczyku kurdybanka zalewamy 200 ml wrzącej wody i odstawiamy do zaparzenia pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie przecedzamy napar i podajemy w filiżankach.