Świeżo Palona
Historyczne kawiarnie na mapie Europy

Historyczne kawiarnie na mapie Europy

Lubię nie tylko pić dobrą kawę, ale także o niej czytać. Ostatnio dostałam w prezencie książkę Jarosława Molendy, która szybko mnie wciągnęła.

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco o samej kawie, od razu uprzedzam, że nie jest to pozycja dla Was. „Z espresso przez Europę” opowiada bowiem historie 20 najsłynniejszych kawiarni, znajdujących się w różnych europejskich krajach. Także w Polsce.

Pierwsze kawiarnie wcale nie powstały w Wiedniu.

Zanim tam trafiły, zdążyły zaistnieć w Anglii (w połowie XVII w.). Według innych źródeł, pierwszą kawiarnię otwarto ok. 1638 roku na weneckim placu Świętego Marka. Mało tego, Wiedeń kawę zawdzięcza podobno Polakowi, Jerzemu Franciszkowi Kulczyckiemu. Postawił on pierwszy publiczny stragan, gdzie sprzedawał kawę parzoną po turecku. Roznosił ją także po domach, a 11 września 1685 r. otworzył tawernę Na Wrzosowiskach. Jego pierwsza kawiarnia nosiła nazwę Pod Błękitną Butelką i podobno to ona stała się wzorem dla wszystkich późniejszych wiedeńskich kawiarni.

I historię takich właśnie najsłynniejszych kawowych miejsc przedstawia Molenda.

Wyprawa przez całą Europę.

Autor zabiera nas na wyprawę przez wiele europejskich krajów, przedstawiając w sumie historie 20 kawiarni z Anglii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Niemiec, Włoch, Grecji, Węgier, Chorwacji, Portugalii, Norwegii, Czech, Szwajcarii oraz oczywiście Polski.

Dwie kawiarnie z naszego kraju, których historię możemy poznać, to warszawska Kawiarnia Czytelnik oraz krakowska Jama Michalika. Ta pierwsza, która już nie istnieje, mieściła się na ulicy Wiejskiej i była miejscem spotkań środowiska pisarzy, intelektualistów i artystów. Bywali tu Leopold Tyrmand, Tadeusz Konwicki, Stanisław Dygat, Jerzy Kawalerowicz, Leszek Kołakowski., Antoni Słonimski, Gustaw Holoubek i wiele innych cenionych osób.

Jama Michalika przy ul. Floriańskiej 45 w Krakowie nadal istnieje. Jak sami piszą na swojej stronie, to "kawiarnia artystyczna, muzeum kabaretu, secesji i młodopolskiego malarstwa. Ponad 120 lat tradycji literackich, kabaretowych, słynnych wypieków, wyrobów cukierniczych i znakomitych dań. Tu powstał Kabaret ZIELONY BALONIK narodził się Duch Młodej Polski". Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce podczas wizyty w Grodzie Kraka!

Najstarszą opisywaną w książce kawiarnią jest założona w 1654 roku Queen’s Lane Coffe House, która działała przy 40 High Street w Oksfordzie. Co ciekawe, kawiarnia działa dziś dokładnie w tym samym miejscu, pod tą samą nazwą!

Czy warto ją przeczytać?

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o kawiarnianym środowisku i poznać ciekawe historie czy anegdoty, na pewno warto sięgnąć po tę pozycję. A jeśli, tak jak ja, każdą podróż zaczynacie od sprawdzenia kawowych lokalizacji, warto mieć ją pod ręką, zwłaszcza że wiele opisywanych w niej historycznych miejsc nadal działa!

Książka: Jarosław Molenda, „Z espresso przez Europę”, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2019

Tagi: kawa, historia, recenzja, kawiarnia, mapa

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty


5 powodów dla których warto u nas kupować