Szałwia zdobyła niezwykłą popularność już w Starożytności i do dzisiaj medycyna chętnie ją wykorzystuje. To ziele o wysokiej skuteczności antybakteryjnej i odkażającej. Napar wskazany jest przy przeziębieniach, gorączce, a nawet nadmiernej potliwości. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma szałwia i jak można ją uprawiać.

Choć szałwia lekarska pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, spotkać ją można dziko rosnącą również na innych terenach o podobnym klimacie. Jako roślina uprawna występuje natomiast w wielu krajach świata. Dowodem na lecznicze działanie szałwii może już być łacińska nazwa, jaką jej nadano - slavus oznacza nic innego, jak zdrowie. 

Starożytni uznawali szałwię za doskonały lek na ukąszenia węża, problemy z pamięcią oraz ze wzrokiem. W następnych wiekach siła jej działania rozszerzyła się także na zwalczanie przeziębienia i gorączki, przewlekłe zaparcia, problemy z wątrobą, a nawet napady padaczkowe. Działać miała także jako afrodyzjak i środek na przedłużenie życia.

Krzewy szałwii lekarskiej osiągają do 70 cm wysokości, w ich górnej części kwitną charakterystyczne, jasnofioletowe kwiaty. Roślina wydziela specyficzny zapach, powszechnie kojarzący się w naszej kulturze z lekami. Ten sam zapach można wyczuć w naparze z szałwii oraz w lekach tworzonych na bazie ziela.

Właściwości i działanie lecznicze szałwii lekarskiej

W przypadku szałwii lekarskiej kwiaty służą do ozdoby i rozmnażania, natomiast najcenniejszym surowcem zielarskim są liście, które zawierają do 3 proc. olejku lotnego. To właśnie w nim znajdują się m.in. kamfora, pinen, tujon czy cyneol. Liście bogate są również w garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne oraz witaminy - A, B1, C, PP. 

Nie bez powodu szałwię dodaje się jako przyprawę do dań z kapusty i strączków czy ciężkich, mięsnych potraw - nie tylko dobrze się z nimi komponuje, ale także łagodzi uczucie wzdęcia, pomaga w trawieniu, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego i żółci. 

Napar ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające, dlatego doskonale sprawdza się przy problemach w jamie ustnej - aftach, skaleczeniach, uszkodzeniach tkanek po zabiegach dentystycznych, jak i podczas przeziębień i stanów zapalnych gardła. Filiżanka ciepłej herbatki z szałwii złagodzi ból towarzyszący przełykaniu i ułatwi odkrztuszanie. 

Działanie przeciwbakteryjne w przypadku szałwii lekarskiej oznacza również wysoką skuteczność w walce z nadmierną potliwością - zarówno tą spowodowaną gorączką, jak i poważniejszymi dolegliwościami, np. nadczynnością tarczycy. Kąpiel w odwarze z szałwii lekarskiej pomoże również osobom borykającym się z nadmierna potliwością stóp czy dłoni.

Szałwia najlepsza dla kobiet

Panie niemal w każdym wieku mogą odczuć dobroczynne działanie tego ziela. Regulacja obfitych miesiączek i rozkurczowe działanie na mięśnie gładkie to argumenty nie do przecenienia dla wielu nastolatek i dorosłych kobiet. Również dojrzalsze panie znajdą w szałwii sprzymierzeńca - napar łagodzi uderzenia gorąca i zmniejsza nocne pocenie się. Jednocześnie relaksuje, niweluje wahania nastrojów i pomaga w walce z bezsennością.

Szałwia w ciąży i w trakcie karmienia piersią

Szałwia nie jest zalecana ani kobietom ciężarnym, ani karmiącym piersią. Jeśli jednak kobieta decyduje się na zakończenie naturalnego karmienia, działanie szałwii może okazać się zbawienne. Już dwie filiżanki naparu dziennie pomogą w ciągu kilku dni znacząco zmniejszyć ilość wytwarzanego pokarmu. 

Uprawa szałwii lekarskiej

Na potrzeby lecznicze lub dekoracyjne szałwię można hodować zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Roślina jest zielona przez cały rok, można cieszyć się nią przez wiele lat, jednak po dwóch - trzech latach dolne łodygi drewnieją, co nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego osoby hodujące szałwię w celach ozdobnych po tym czasie decydują się na kolejne sadzonki.

Szałwia nie jest zbyt wymagająca - wystarczy jej żyzna, pulchna gleba o wysokiej wilgotności. Ziele do suszenia należy zbierać na początku maja, zanim roślina zacznie kwitnąć. W cieplejszym klimacie możliwe jest przeprowadzanie zbiorów nawet trzy razy w roku.

Jak zrobić napar z szałwii?

Napar z szałwii lekarskiej bardzo łatwo przygotować - łyżeczkę suszu zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy na 10 min do zaparzenia. Po przecedzeniu liści napar gotowy jest do picia. Nie należy przekraczać dawki trzech filiżanek na dobę, a w przypadku dłuższego stosowania warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ szałwia zawiera substancje, które mogą wejść w reakcję z innymi lekami.