Naturalna herbata z pokrzywy ma zastosowanie w medycynie i kosmetyce już kilku tysięcy lat. W wielu kulturach pokrzywie przypisywano także magiczne działanie. Dzisiaj z powodzeniem napar z pokrzywy stosuje się w leczeniu problemów z układem moczowym, przy infekcjach czy jako wspomagacz przy odchudzaniu, również u kobiet po ciąży. Zobacz, na co pomaga herbata z pokrzywy i jak zrobić domową płukankę do włosów z suszonych liści pokrzywy. 

Herbata z pokrzywy zwyczajnej

W naturze pokrzywa zwyczajna rośnie dziko niemal na każdym kontynencie. Spotkać ją można  najczęściej w zaroślach i wilgotnych terenach leśnych, jednak przystosowała się również do zakorzeniania w bardziej żyznych glebach przekształconych przez człowieka. Najwyżej rosnącą pokrzywę spotyka się w Himalajach, na wysokości 4800 m n.p.m. W Polsce występuje w Tatrach do wysokości 1700 m n.p.m.

Posiada kłująco-parzące włoski, dzięki którym człowiek już od dziecka uczy się rozpoznawać tę roślinę. Poza przypadkami silnej alergii poparzenia pokrzywy nie są groźne dla zdrowia, a jedynie nieprzyjemne.

Od starożytności pokrzywa wykorzystywana jest w medycynie i kosmetyce. Zgodnie z mitologią rzymską, sproszkowane nasiona pokrzywy, wymieszane z miodem i popijane winem, działać miały jako afrodyzjak, a chłosta pokrzywami bogatym mężczyznom miała przywracać chęć do życia. Pokrzywa pojawiała się niemal w każdej kulturze. Przed piorunami, złymi duchami czy wiedźmami strzegła zarówno Wikingów, jak XIX-wiecznych polskich chłopów. Chroniła również przed chorobami i złymi spojrzeniami, a także miała zapewnić męskiego potomka.

Na co pomaga herbata z pokrzywy? Zastosowanie

Dzisiaj herbata z pokrzywy jest równie popularna, choć jej działanie jest znacznie lepiej zbadane i przetestowane. Herbatę z pokrzywy zaleca się przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych, infekcjach, alergiach (oprócz alergii na pokrzywę, rzecz jasna), chorobach nerek i stanach zapalnych układu moczowego, ponieważ ma działanie moczopędne i oczyszczające. 

Przyspiesza metabolizm, dlatego napar z herbaty jest chętnie wykorzystywany jako naturalny wspomagacz odchudzania. Poza tym pokrzywa zawiera mnóstwo minerałów i witamin, więc stosowana jest do wzmocnienia włosów i paznokci, zarówno w formie płynnej, jak i tabletek. 

Pokrzywa zwyczajna zawiera:

  • witaminę A,

  • witaminy z grupy B,

  • witaminę C,

  • wtaminę K, 

  • potas, 

  • wapń, 

  • magnez,

  • krzem,

  • żelazo.

Czy można pić herbatę z pokrzywy w ciąży?

Pokrzywo to jedno z niewielu ziół, które nie tylko nie jest przeciwwskazane do stosowania w czasie ciąży, ale wręcz zalecane. Nie tylko ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów, ale również z powodu wysokiej zawartości mikroelementów i kwasów organicznych.

Co ciekawe, napar z pokrzywy wskazany jest także po urodzeniu dziecka - herbata stymuluje produkcję mleka. Ponadto pomaga szybciej usunąć wodę z organizmu i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu młode mamy mogą szybciej i w bezpieczny sposób wrócić do swojej wagi. 

Mimo wszystko każda kobieta w ciąży czy w trakcie karmienia piersią powinna poradzić się lekarza prowadzącego, czy w jej przypadku nie ma przeciwwskazań do stosowania tego naturalnego wspomagacza.

Gdzie kupić herbatę z pokrzywy?

Choć ekspresową herbatę z pokrzywy kupimy niemal w każdym z markecie, to warto pamiętać, że najbogatsze w witaminy i minerały są herbaty parzone bezpośrednio z suszonych liści. Gdzie kupić pokrzywę na herbatę? Suszone liście dostępne są w lepszych sklepach zielarskich oraz w sklepach internetowych z herbatami lub ziołami. 

Cena herbaty z pokrzywy nie jest wygórowana. Za porcję 100 g suszu z pokrzywy zapłacimy od 10 do 20 zł, zależnie od pochodzenia liści i cen producenta. Taka porcja wystarczy nam na ok. 40 filiżanek naparu.

Pokrzywę można zbierać również samodzielnie, jednak należy wybrać do tego odpowiednie miejsce, oddalone od ruchu samochodów czy innej działalności człowieka, ponieważ, podobnie jak inne rośliny, pokrzywa również wchłania ołów, a także inne szkodliwe substancje. Liście zbiera się w kwietniu i maju, gdy rośliny są jeszcze młode i pełne drogocennych składników. Po umyciu należy rozłożyć je na papierze w suchym, przewiewnym miejscu. Zależnie od warunków, suszenie może potrwać kilka dni.

Jak zaparzyć herbatę z pokrzywy?

Na 200 ml wody wsypujemy do czajniczka 2 łyżeczki suszu. Zalewamy wodą o temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza i odstawiamy do pod przykryciem na ok. 5-6 minut. Po tym czasie oddzielamy liście od naparu. 

Nie każdemu od razu przypada do gustu smak herbaty z pokrzywy, dlatego można nieco go poprawić, dodając ulubione dodatki - cukier, miód, cytrynę czy owoce albo zaparzając razem z niewielką ilością innego intensywnego ziela, na przykład - mięty. 

Herbata z pokrzywy na włosy - przepis na płukankę

Napar z pokrzywy stosowany regularnie bezpośrednio na włosy zmniejsza ich przetłuszczanie się, nadaje im blasku i wzmacnia. Dwie łyżki suszonych liście mięty zalewamy 200 ml wody i odstawiamy na 5 minut do zaparzenia. Oddzielamy liście od naparu i odstawiamy do wystudzenia.

Po umyciu osuszamy włosy ręcznikiem, a następnie polewamy je płukanką z pokrzywy, jednocześnie delikatnie je ugniatając, by napar mógł się lepiej wchłonąć. Włosów już nie spłukujemy. Owijamy je ręcznikiem na kilka minut, rozczesujemy i zostawiamy do naturalnego wyschnięcia. Płukankę warto stosować dwa razy w tygodniu.