W naszej podróży kawowej z Kostaryki z młyna Diamante wybieramy się Gwatemali, tym razem na plantację Finca La Ventana. Mająca już 30 lat farma została nazwana na cześć jednego z "okien" farmy, które ujawnia niesamowity widok na plantacje kawy znajdujące się w rejonie Huehuetenango. 

Do kompletu kawowego dokładamy trzy herbaty miesiąca wchodzące w skład zestawu zimowego: Herbatka zimowa, Wiśnie w rumie z czarnym bzem, Herbatka cynamonowo-jabłkowa.

Zapraszamy do spróbowania i zrobienia zakupów.

Kawa i herbata miesiąca - styczeń 2022

Sprawdź też kawę i herbatę w miesiącu grudzień.

Świeżo Palona kawa z całego świata

Gwatemala Finca La Ventana SHB Washed

W styczniu przedstawiamy Wam kawę miesiąca (jedną z naszych ulubionych) wypaloną pod metody przelewowe - Gwatemala Finca La Ventana SHB Washed. Kawa pochodzi z najświeższego zbioru, który dotarł do nas w kwietniu 2021 roku. Właściciel farmy, Adiel Perez od dzieciństwa marzył o uprawie kawy. Pracował bardzo ciężko, a dzięki wsparciu od żony i synów udało mu się osiągnąć cel. Dlatego kawa może pochwalić się niezwykłym smakiem i wysoką punktacją, aż 85 punktów!

Przeczytaj niektóre opinie kupujących

Poznaj smak kawy

W profilu smakowym kawy dominuje hibiskus, mleczna czekolada, zioła oraz zielona herbata.

Jak przygotować kawę?

Gwatemala Finca La Ventana SHB Washed wypalona została tak, żeby najlepiej smakować po zaparzeniu różnymi metodami przelewowymi. Doskonale smakuje zatem zaparzona w dripperze, Chemexie, czy Aeropressie.

Niezbędne akcesoria do zaparzenia kawy


Kilka słów o herbacie cynamonowo-jabłkowa

Cynamonowo - jabłkowa herbata w zimowy wieczór wprawia w świąteczny nastrój. Doskonale smakuje pita samodzielnie, ale jeszcze lepiej w połączeniu z domowej roboty szarlotką. Delikatna słodycz zapada w pamięć. Czarna herbata cynamonowo - jabłkowa świetnie nadaje się na prezent - obdarowana osoba może mieć tylko pozytywne skojarzenia. Skład mieszanki bazuje na czarnej herbacie o łagodnej nucie. Uzupełniają ją suszone jabłka oraz starty cynamon.

                                                                                                                                               

Jak przygotować herbatę?

Susz wsypujemy do czajniczka z sitkiem. Na 200 ml naparu, jaki chcemy uzyskać, wsypujemy 1,5 łyżeczki suszonej mieszanki. Po zalaniu wrzątkiem należy odczekać 3 minuty, aby napar miał działanie pobudzające. Im dłużej liście są zaparzane, tym łagodniejsze działanie będzie miała herbata. Nie należy trzymać liści w wodzie dłużej niż 6 min, ponieważ napar stanie się gorzki. Choć liście czarnej herbaty można zalewać wielokrotnie, już przy pierwszym parzeniu jabłka i cynamon oddają do wody cały smak i aromat.


Kilka słów o herbatce zimowej

Herbatka Zimowa, to czarna herbata z dodatkiem pieprzu i kardamonu. To doskonała alternatywa klasycznej czarnej herbaty z cytryną. Pieprz i kardamon rozgrzewają, regenerują i dają siłę do działania. Charakterystyczny, korzenny aromat tworzy wyjątkowy nastrój w chłodne zimowe wieczory.

Jak przygotować herbatę?

Zimową herbatę z pieprzem i kardamonem należy zaparzać podobnie, jak inne czarne herbaty. Do imbryka wsypujemy 1 łyżeczkę suszu na 200 ml wody. Czarną herbatę zalewamy wodą o zbliżonej temperatury do wrzątku. Należy odczekać ok. 4 min. Napar można pić samodzielnie lub z dodatkiem mleka. Dzięki temu herbata ma delikatniejszy smak i łagodzi stany zapalne w gardle.


Kilka słów o herbatce Wiśnie w rumie

Owocowa herbata Wiśnie w rumie to doskonale dobrana kompozycja suszonych owoców, która najlepiej sprawdza się w chłodne wieczory. Stworzona z myślą o amatorach wyrazistych, głębokich smaków. Wiśnie w rumie to herbata łącząca smak i aromat wiśni z charakterystycznym posmakiem rumu. W tej owocowej mieszance znajdują się suszone owoce wiśni, doskonale współgrające z rumem rodzynki, kwiaty hibiskusa oraz płatki róży. Ciekawym dodatkiem jest ananas, który delikatnie przełamuje słodki smak. Całość uzupełnia aromat rumu. Odpowiednio przygotowany napar ma ciemny, bordowy kolor.

Jak przygotować herbatę?

Susz składa się z wielu drobnych kawałków owoców i kwiatów, dlatego najlepiej zaparzać go w dzbanku z zaparzarką lub w prasce. Dzięki temu będzie można uzyskać czysty napar. Susz umieszczamy w naczyniu w proporcji 1 łyżeczka na 200 ml wody. Zalewamy świeżym wrzątkiem. Czas parzenia uzależniony jest od intensywności naparu, jaką chcemy uzyskać. Optymalny czas to pomiędzy 3 a 5 minut. Im dłużej owoce i kwiaty będą miały kontakt z ciepła wodą, tym więcej smaku i aromatu jej oddadzą. Nie należy jednak parzyć zbyt długo. Susz nadaje się do jednokrotnego zalania.


Polecane podobne produkty