Ból brzucha to jedna z powszechniejszych dolegliwości, która dotyczy właściwie każdego. Dlatego domowych sposobów na ból żołądka, niestrawność, ból podbrzusza przy miesiączce czy bliżej nieokreślony ból brzucha u dziecka jest sporo. Zanim sięgniemy po leki, warto spróbować naturalnych herbat na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Dlaczego boli brzuch?

Każdemu czasem dokucza ból brzucha. Problem w tym, że pod określeniem “brzuch” rozumieć można całą dolną część korpusu. Znajduje się tu kilka narządów, które mogą boleć, a które czasami trudno odróżnić od innych. Sam ból również może być różny - inaczej kłuje żołądek po zjedzeniu czegoś ciężkiego, inaczej bolą jelita, które nie radzą sobie z trawieniem pokarmów. Inny jest ból przy miesiączce, a jeszcze inny, gdy wątroba szwankuje. 

Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków należy spróbować określić umiejscowienie i typ bólu oraz zastanowić się, co mogło go spowodować - najczęściej przyczyną jest nieodpowiednia dieta. W takich sytuacjach powinny pomóc domowe sposoby na ból brzucha. Jeśli jednak nie potrafimy ustalić przyczyny, ból jest dość silny albo nawracający, należy skontaktować się z lekarzem.

Domowe sposoby na ból brzucha

Poniżej przedstawiamy doraźne sposoby na ból brzucha. Jeśli wywołany jest zbyt ciężkim jedzeniem, najlepszym rozwiązaniem na dłuższą metę jest zmiana diety. Warto obserwować organizm i eliminować te produkty, które powodują złe samopoczucie. Czasami nie trzeba od razu rezygnować z ulubionej bitej śmietany do truskawek, ale choćby ograniczyć jej ilość. 

Ból brzucha u dziecka - sposoby

W przypadku maluchów nie zawsze jestesmy w stanie stwierdzić, jakiego typu i gdzie zlokalizowany jest ból. Dlatego należy zweryfikować również inne objawy - czy dziecko ma gorączkę, nudności, wymioty, biegunkę, zmiany na skórze. 

Jeśli nie ma towarzyszących dolegliwości, ból jest jednorazowy lub podejrzewamy błąd w diecie, można spróbować wyleczyć ból brzucha u dziecka domowymi sposobami. W innych przypadkach należy zwrócić się do specjalisty. Konieczne mogą okazać się konsultacja z alergologiem, chirurgiem lub psychologiem.

W przypadku niemowlaków najczęstszą przyczyną bólu brzucha są kolki. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym dla dziecka sposobem na nie jest napar z kopru włoskiego. Trzeba tylko pamiętać, by odpowiednio go przestudzić. 

U starszych dzieci przy mniejszych dolegliwościach sprawdzą się napary ziołowe z rumianku lub mięty - napary z nich nie są zagrożeniem dla najmłodszych. Bezpieczna i pomocna będzie również herbatka ze świeżo startego korzenia imbiru. Ten ostatni sprawdzi się również, jeśli bólowi towarzyszą wymioty czy nudności. 

Kłucie w żołądku - domowy sposób na niestrawność

Jeśli ból umiejscowiony jest zaraz pod sklepieniem żeber i charakteryzuje się ciągłym lub powtarzalnym kłuciem, najprawdopodobniej coś nam zaszkodziło. Gdy wykluczymy wszelkie alergie i nietolerancje pokarmowe, można przyjąć, że zjedliśmy zbyt szybko, dużo albo ciężko. 

W takiej sytuacji pomocna powinna być herbatka miętowa, która poprawia trawienie i pomaga pozbyć się uczucia ciężkości po posiłku. Dobrym wyborem będzie też napar z mniszka lekarskiego, który pobudza produkcję żółci, która jest potrzebna do rozkładania tłuszczu. 

Przyczyną kłucia w brzuchu może być również stres, który u wielu osób powoduje “zaciśnięty żołądek”. Jeśli faktycznie to stres mógł spowodować dolegliwości, należy spróbować się zrelaksować. Sprawdzonym domowym sposobem na ból brzucha ze stresu jest herbatka rumiankowa - działa rozkurczowo, łagodzi napięcie i uspokaja. 

Ból brzucha - domowe sposoby na wzdęcia i zaparcia

Innym rodzajem bólu jest ten zlokalizowany w jelitach - powoduje go zazwyczaj nadmiar gazów lub zaparcia. Jelita wypełniają podbrzusze, ale czasami można odnieść wrażenie, że ból promieniuje z nerek. Oczywiście zawsze warto zasięgnąć porady lekarza. Jeśli jednak mamy problemy z wypróżnianiem lub z gazami, ulgę mogą przynieść domowe sposoby. 

Pomóc tu może napar z koszyczków kwiatowych rumianku. Właściwie nie da się go przedawkować, można więc na stałe włączyć go do codziennej diety i traktować wspomagająco. Doraźnie, przy silniejszych dolegliwościach, sprawdzi się napar z kminku, który przyspieszy perystaltykę jelit i pomoże uporać się z gazami. Herbatka ma specyficzny smak, ale działa. 

Herbata na ból brzucha przy miesiączce

Bolące podczas okresu podbrzusze wielu kobietom uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nie trzeba od razu sięgać po leki, w wielu przypadkach pomocne mogą okazać się naturalne, znane od wieków napary.

Na bóle miesiączkowe sprawdzają się trzy zioła. Najpopularniejszy z nich to rumianek, który działa rozkurczowo - warto mieć go zawsze w domu, bo sprawdza się w wielu sytuacjach. Bóle menstruacyjne złagodzi również kozłek lekarski, który jednocześnie uspokoi i pomoże się wyciszyć. Przy obfitych krwawieniach polecane jest z kolei ziele krwawnika.