Cukier sam w sobie nie musi niwelować zdrowotnych właściwości herbaty, ale dodanie go do naparu może zrównać poziom wad i zalet płynących z picia herbaty. Sprawdź, dlaczego nie powinno się dodawać cukru do herbaty i jakie są zdrowsze sposoby na słodzenie naparu.

Zdrowotny wpływ cukru w herbacie

Jeśli raz na jakiś czas dodajemy cukru do herbaty, bo mamy ochotę na odrobinę słodyczy, nic złego się nie stanie. Są jednak osoby, które potrafią codziennie wypić kilka filiżanek herbaty, do każdej dodając jedną, dwie, a nawet trzy łyżeczki cukru. To prosta droga do nadwagi i poważnych chorób. Co się dzieje, gdy pijemy herbatę z cukrem?

Dodanie cukru do herbaty zwiększa jej kaloryczność, co może prowadzić do przyrostu masy ciała i problemów zdrowotnych związanych z otyłością. W popularnym gazowanym napoju znajdziemy ok. 9 g cukru na 100 ml. To tak, jakbyśmy do filiżanki herbaty o pojemności 200 ml wsypali 4 łyżeczki cukru. Jeśli słodzimy 2 łyżeczki, wypijamy napój jedynie o połowę zdrowszy.

Spożywanie dużej ilości cukru zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Tu chyba nie trzeba nic więcej dodawać. Im mniej cukru w diecie, tym jesteśmy bardziej chronieni przed rozwojem niektórych chorób. Warto pamiętać, że herbata bez cukru wręcz pomaga obniżyć jego poziom we krwi.

Spożywanie dużej ilości cukru może prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca. Szczególnie niebezpieczne jest to dla osób, które już chorują na cukrzycę. W ich przypadku wysoki poziom glukozy może wprost przełożyć się na jakość i ilość tzw. złego cholesterolu. 

Zdrowe sposoby na słodzenie herbaty

Biały cukier jest najgorszym z możliwych sposobów na dosłodzenie napoju. Jeśli już nie potrafimy się obejść bez filiżanki słodkiego naparu, warto wybrać bezpieczniejszą dla zdrowia opcję. Jest ich wiele, a do najpopularniejszych należą:

  • miód - jest naturalnym słodzidłem, zawiera witaminy, a zależnie od tego, z kwiatów jakich roślin powstał, może mieć także dodatkowe właściwości zdrowotne. Trzeba pamiętać, by nie dodawać go do gorącej herbaty, ale gdy ta trochę przestygnie.

  • syrop klonowy - bogaty w witaminy z grupy B, magnez, żelazo, wapń, cynk - to zdecydowanie zdrowsza alternatywa dla cukru.

  • stewia - posiada niski indeks glikemiczny. Co prawda nie zawiera zbyt wielu witamin i minerałów, ale kalorii też w niej nie znajdziemy. Stosowana w nadmiarze może jednak działać przeczyszczająco.