Na początek : czym jest dripper?

Dripper do kawy to niewielkie akcesorium, kształtem przypominające stożkową filiżankę z otworem na dole. Zadaniem drippera (oczywiście wyposażonego w odpowiedni filtr) jest przetrzymanie zmielonej kawy w ten sposób, aby po zapareniu uwolniła ona swój smak, aromat i kolor do wody, która znajdzie się w naczyniu poniżej. O tym jak przygotować kawę w dripperze piszemy poniżej.

Jak przygotować kawę z drippera?

Do zaparzenia kawy z drippera będziemy potrzebowali: dripper, świeżo zmieloną kawę, filtr (najlepiej papierowy), gorącą wodę oraz serwer na kawę. Pierwszym krokiem jest umieszczenie filtra w dripperze i przelanie go gorącą wodą . W ten sposób pozbędziemy się papierowego posmaku i rozgrzejemy urządzenie. Następnie mielimy kawę i wsypujemy do drippera (wyjściowe proporcje to 6g kawy na 100ml wody). W kolejnym kroku ustawiamy na serwerze [patrz słowniczek] i zaczynamy wolne namaczanie kawy. Z czasem zalewamy kawę coraz to większą ilością gorącej wody (powinna mieć temperature w okolicach 90-95 stopni). Staramy się robić to kulistymi ruchami, wyłącznie po kawie, by woda nie przedostawała się bokami filtra. Gdy całość wody przesączy się przez zmieloną kawę, napój będzie gotowy. 

Warto zwrócić uwagę na grubość zmielenia kawy. Mielenie kawy do dripa powinno być dość grube, przypominające piasek. Jeśli kawa będzie zmielona za grubo, zacznie przelewać się zbyt szybko i nie zdąży nabrać odpowiedniego smaku - będzie jałowa i rozwodniona, a przez to niesmaczna. Jeśli natomiast zmielimy kawę zbyt drobno, nasz papierowy filtr, którego używamy przy tej metodzie, może się zapchać, przez co kawa będzie przepływać przez niego zbyt wolno lub w ogóle się zatrzyma, w wyniku czego otrzymamy kawę cierpką i również niedobrą w smaku. 

CAFEC – czym jest?

Istnieje wiele rodzajów dripperów i równie wielu producentów, którzy je produkują. Należą do nich międzyinnymi firmy Kalita lub Hario. My jednak chcielibyśmy Wam dzisiaj przekazać kilka słów na temat marki CAFEC.

Cafec to producent wysokiej jakości filtrów do kawy, docenianych przez profesjonalnych baristów. Założyciel firmy wziął sobie za cel, by jak najbardziej ułatwić parzenie kawy poprzez stworzenie idealnego filtra do różnych rodzajów kaw. 

Jako pierwsza firma na świecie wprowdzili tak zwane Flower Drippery. Warto zaznaczyć, że w tworzeniu tego drippera brała udział wysoce ceniona w Japonii marka Arita, specjalizująca się w tworzeniu najlepszej jakości ceramiki.

Czym jest Flower Dripper?

Produkt topowego producenta jakim jest Cafec, kształtem przypomina większość dripperów stożkowych. Różnią się jednak kształtem wewnętrznych żłobień. Producent zapewnia, że przypominające kształtem płatki kwiatów żłobienia, pozwalają kawie swobodnie pęcznieć i zachować odpowiednią ilość powietrza między filterm a ściankami urządzenia. Ponad to tworzy się również głęboka warstwa filtrująca, dzieki której wydobywa się smak kawy. Sprawdźcie to sami zamawiając Flower Dripper w naszym sklepie!

SŁOWNICZEK:

dripper - to niewielkie akcesorium, kształtem przypominające stożkową filiżankę z otworem na dole.

drip – przelewowa metoda parzenia kawy, alternatywna do włoskiego espresso

serwer na kawę – naczynie, do którego trafia kawa podczas parzenia kawy w Dripperze lub Aeropresie.