Jedną z alternatywnych metod parzenia kawy, które w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność i wciąż zdobywają kolejnych wielbicieli jest drip, czyli, innymi słowy, metoda przelewowa. Drip (lub dripper) ma wiele zalet - nie dość, że jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego włoskiego espresso, które zdominowało kawiarnie, to jeszcze bardzo łatwo przyrządzić taką kawę samodzielnie w domu. Tak naprawdę wystarczy jedynie dripper, filtry i odpowiednia kawa do dripa, żeby w efekcie uzyskać lekki i aromatyczny napój, który coraz częściej jest konkurencją dla bardziej znanych sposób zaparzania kawy. Dodatkowo używa się w procesie gorącej wody i kubka lub innego naczynia, w którym chcemy przygotować kawę. Drip, wykorzystując specjalne urządzenie służące do podgrzewania wody i zalewania nią kawy lub ceramiczne naczynie z otworem na spodzie, pozwala wydobyć pełen smak i aromat z ziaren kawowca. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tej alternatywnej metody parzenia kawy oraz jaka kawa jest najlepsza do dripa.

Jak powinna być zmielona kawa do dripa?

Odpowiednio zmielona kawa jest zmielona grubiej niż do aeropressu lub kawiarki, ale jednocześnie drobniej niż do chemexa albo frenchpressu. Etap mielenia kawy, tak jak w przypadku innych alternatywnych metod parzenia kawy, jest bardzo istotny podczas parzenia dripa, szczególnie na początku eksperymentowania z tą metodą. Przy dripie odpowiednia grubość zmielonych ziaren wynosi około 0.6-0.8 mm - przelewana kawa powinna płynąć delikatnym, cienkim i równomiernym strumieniem, nie może natomiast kapać. Jeśli kawa będzie zmielona za grubo, zacznie przelewać się zbyt szybko i nie zdąży nabrać odpowiedniego smaku - będzie jałowa i rozwodniona, a przez to niesmaczna. Jeśli natomiast zmielimy kawę zbyt drobno, nasz papierowy filtr, którego używamy przy tej metodzie, może się zapchać, przez co kawa będzie przepływać przez niego zbyt wolno lub w ogóle się zatrzyma, w wyniku czego otrzymamy kawę cierpką i również niedobrą w smaku. Widzimy zatem, że odpowiednio zmielone ziarna kawy są podstawą w przypadku dripa - bez tego kawa po prostu się nie uda.

Na czym polega parzenie kawy w dripie?

Ogólna zasada parzenia kawy w dripie jest dosyć prosta i zakłada ewentualną możliwość eksperymentowania, jednak warto trzymać się pewnych reguł, aby smak kawy nie stracił na wartości. Do zaparzania dripa należy odmierzyć około 5.5-6.5 g kawy na 100 ml wody. Ziarna kawy powinny zostać zmielone bezpośrednio przed przygotowaniem kawy, warto użyć w tym celu młynka do kawy z regulacją mielenia. Kiedy już ziarna kawy są odpowiednio zmielone, papierowy filtr umieszczamy w naszym dripperze i przelewamy go gorącą wodą - ale jeszcze przed nasypaniem kawy - tak, aby uniknąć papierowego posmaku w naszej kawie. Dzięki temu nasz filtr nagrzeje się, będzie także odpowiednio trzymał się ścianek i rozszerzą się jego pory, co pomoże nam uniknąć ewentualnego zapchania się. Zmieloną wcześniej kawę wsypujemy teraz do drippera w taki sposób, aby nie osadziła się na ściankach filtra, tylko pozostała na środku. 

Parzenie kawy w dripperze - czas i temperatura parzenia

Czas i temperatura parzenia to kolejne bardzo ważne etapy w naszym procesie parzenia dripa. Zawsze należy najpierw sprawdzić, czy woda ma odpowiednią temperaturę - w przypadku dripa jest to zwykle przedział 88-92 st.C i taką temperaturę zaleca się szczególnie na początku przygody z tą metodą. Jeśli jednak wolisz kawę bardziej kwasową, o wyczuwalnych owocowych nutach, temperatura wody może być niższa i mieścić się w przedziale 80-88 st.C. Kiedy już mamy zarówno przygotowaną zmieloną kawę w filtrze, jak i odpowiednią temperaturę wody, przygotowujemy stoper i rozpoczynamy parzenie kawy. Na początku wlewamy do drippera niewielką ilość wody - tyle, ile wystarczy, aby nawilżyć kawę, a następnie odczekujemy 30-60 sekund - w tym czasie dokonujemy pre-infuzji, dzięki czemu kawa rozkwita, czyli chłonie wodę, uwalniając dwutlenek węgla, a przy tym także swój aromat. Po upływie niespełna minuty dolewamy powoli więcej wody, uważając na to, aby robić to bez pośpiechu, kolistymi ruchami, równomiernie po całej powierzchni zmielonej kawy. Nie wolno dopuścić do przelewania się wody przez boczne ścianki drippera. Cały proces wlewania wody do drippera powinien zająć mniej więcej 2.5-3.5 minuty. Kiedy tylko strumień wody zacznie się przerywać bądź kawa zacznie nieregularnie kapać, można odstawić dripper z filtrem. Przygotowany w ten sposób napój można przemieszać, a następnie cieszyć się doskonałym smakiem kawy. Jeśli chcesz się cieszyć bardziej intensywnym smakiem swojej kawy, warto chwilę poczekać i pozwolić jej lekko ostygnąć - wtedy nuty smakowe będą bardziej charakterystyczne i lepiej wyczuwalne.

Jaka kawa do drippera - którą wybrać?

Parzenie kawy metodą dripa to wyjątkowa okazja do tego, by poznać prawdziwy, zdecydowany charakter czarnej kawy, a przy tym móc nadal cieszyć się jej lekkością, słodyczą i klarownością z zachowaniem wszystkich nut smakowych i zapachowych. Jeśli szukasz najlepszej kawy do dripa, zdecydowanie warto postawić na kawy z segmentu speciality, szczególnie tak zwane jasno palone speciality single origin - właśnie te kawy pozwolą Ci uzyskać najlepszy smak kawy parzonej metodą dripa. Są to kawy najwyższej jakości, których ziarna pochodzą z jednej plantacji (single), co pozwala odkryć wyjątkowe różnice między rodzajami kawy do dripa uprawianymi na różnych terenach i w różnych zakątkach świata. W naszej ofercie znajdziesz rozmaite kawy do dripa pochodzące z różnych miejsc świata, między innymi z Gwatemali, Etiopii, Hondurasu czy Brazylii, charakteryzujące się różnymi smakami i aromatami - każda kawa specialty do dripa to gwarancja niepowtarzalnych doznań smakowych wynikających z użycia ziaren najwyższej jakości, dlatego warto spróbować różnych kaw z naszego asortymentu, póki nie znajdziesz swojej ulubionej - każdy lubi przecież co innego. W naszym sklepie znajdziesz jedynie produkty cieszące się doskonałymi opiniami, których atrakcyjna cena jest konkurencyjna na rynku kaw ziarnistych.