Czy marzy ci się idealny przelew w domu? Eksperymentowanie z kawą, kontrola nad procesem jej parzenia. Jednak  ale nie wiesz co będzie dla ciebie najlepszą opcją na początek? Zdecydowanie polecamy dripper, jest to niekwestionowany król wśród domowych metod przelewowych.

  W dobie wszechobecnych kawiarni i szybkich rozwiązań, prawdziwi entuzjaści kawy szukają sposobów, aby każda chwila spędzona z filiżanką ulubionego napoju była wyjątkowa. Dripper staje się odpowiedzią na te poszukiwania, pozwalając na eksperymentowanie z różnymi metodami parzenia i odkrywanie nowych, zaskakujących nut smakowych. Wybór odpowiedniego drippera może być jednak wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność modeli dostępnych na rynku.

  Jak więc znaleźć ten jedyny, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby? W tym newsletterze, który przeczytasz w zaledwie 5 minut:

  • przybliżymy Ci tajniki wyboru idealnego drippera i jego zalety;
  • porównamy popularne modele;
  • pokażemy, jak krok po kroku przygotować kawę, która zachwyci Cię swoim smakiem;
  • podzielimy się z Tobą wskazówkami, jak wybrać najlepsze ziarna i filtry.

  Przyłącz się do grona miłośników kawy, którzy każdy dzień zaczynają od rytuału parzenia kawy z użyciem drippera, czerpiąc radość z każdego etapu tego procesu.

  Krótka historia powstania drippera

  Rozpocznijmy od definicji drippera. Jest to metoda parzenia kawy znana również jako pour over coffee, czyli kawa przelana. Początki tej techniki sięgają czasów, gdy kawa zaczęła zyskiwać popularność na całym świecie. Choć tradycyjne metody parzenia, takie jak kawiarka czy filtry papierowe, były dostępne, niektórzy pasjonaci kawy poszukiwali nowych, bardziej kontrolowanych sposobów przygotowywania naparu.

  W latach 60. XX wieku dripper zyskał na popularności dzięki wynalazkowi Melitty Bentz, niemieckiej gospodyni domowej. Bentz, niezadowolona z obecności fusów w swojej kawie, eksperymentowała z różnymi metodami filtracji. Ostatecznie użyła dziurkowanego metalowego naczynia oraz papieru z zeszytu swojego syna. Jej wynalazek był prosty, lecz rewolucyjny – umożliwiał uzyskanie czystego naparu bez fusów, co stanowiło znaczące ulepszenie w porównaniu do ówczesnych metod parzenia kawy. Patent na ten wynalazek został przyznany 20 czerwca 1908 roku.

  Na początku produkcję filtrów prowadzono w domu państwa Bentz, zaangażowani w nią byli jedynie członkowie rodziny. Firma początkowo nosiła nazwę M. Bentz, następnie zmieniła się na Bentz & Sohn, a od 1932 roku przyjęła obecną nazwę – Melitta. W trakcie II wojny światowej produkcja filtrów została zawieszona, a firma otrzymała zadanie produkcji artykułów wspierających wysiłek wojenny. Po zakończeniu konfliktu, budynki fabryki zostały zajęte przez wojska alianckie. Dopiero w 1948 roku wznowiono produkcję filtrów i papieru. Współcześnie Melitta nie tylko wytwarza filtry do kawy, ale także oferuje różnorodne akcesoria domowe oraz ekspresy do kawy.

  Idealny dripper do domowego parzenia kawy

  Wybór odpowiedniego drippera to kluczowy krok na drodze do uzyskania doskonałego smaku kawy. Na rynku dostępne są różne modele, które mogą wpłynąć na ostateczny aromat naparu. Przede wszystkim, zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest dripper. Ceramika doskonale utrzymuje ciepło, ale jest cięższa i bardziej krucha, natomiast plastik jest lekki i trwały, ale może nieco szybciej tracić ciepło. Metalowe drippery są trwałe i często mają unikalny design, ale mogą wpływać na smak kawy przez przewodzenie ciepła.
   
  Przy wyborze idealnego drippera nie można pominąć kwestii rozmiaru i kształtu. Te aspekty bezpośrednio wpływają na czas parzenia i ekstrakcję smaku. Wąski kształt zapewni dłuższy czas przepływu wody przez kawę, co jest idealne dla miłośników mocniejszych naparów. Z kolei szersze drippery skracają czas parzenia, co może być preferowane przez osoby ceniące sobie delikatniejsze nuty smakowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wielkość otworów – mniejsze będą wymagały użycia drobniej zmielonej kawy, a większe – grubszego mielenia.

  • MOŻLIWOŚĆ REGULACJI INTENSYWNOŚCI NAPARU - dzięki możliwości swobodnego eksperymentowania, możesz dostosować napar do swojego gustu.
  • PRZEJRZYSTY NAPAR - dzięki filtrowi zapewniasz sobie czysty napar o pełnym smaku i aromacie.
  • PROSTOTA -  jest to narzędzie prostsze w użyciu niż wiele innych sposobów parzenia.
  • UNIWERSALNOŚĆ -  możesz używać go wszędzie tam, gdzie chcesz cieszyć się pyszną kawą.
  • CENA -  w porównaniu z innymi akcesoriami do parzenia kawy, dripper jest stosunkowo tani.

  Idealny dripper do domowego parzenia kawy

  Wybierając kawę do drippera, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jeśli szukasz najlepszej kawy do dripa, zdecydowanie warto postawić na kawy z segmentu speciality, szczególnie tak zwane jasno palone speciality single origin - właśnie te kawy pozwolą Ci uzyskać najlepszy smak kawy parzonej metodą dripa. Są to kawy najwyższej jakości, których ziarna pochodzą z jednej plantacji (single), co pozwala odkryć wyjątkowe różnice między rodzajami kawy do dripa uprawianymi na różnych terenach i w różnych zakątkach świata.
   

  Jeśli chodzi o preferencje smakowe, to warto zwrócić uwagę na pochodzenie kawy. Świeżo palone ziarna z jednego regionu, takie jak Etiopia Yirgacheffe słyną z kwiatowych i cytrusowych nut, które doskonale komponują się z delikatnością metody drip. Z kolei kawa z Ameryki Środkowej jak Guatemalska Antigua oferuje zbalansowany smak z wyczuwalnymi akcentami czekolady i orzechów.
   

  Jeśli chodzi o filtry do drippera, istotne jest, aby były one odpowiedniej jakości, co wpływa na klarowność i czystość uzyskanego naparu. Filtry papierowe są jednorazowe i łatwe w użyciu, ale mogą pochłaniać niektóre olejki z kawy, co wpływa na smak. Z drugiej strony filtry metalowe są wielokrotnego użytku i pozwalają na przepływ większej ilości olejków, co może wzbogacić smak kawy. Wybór odpowiedniego filtra to równie ważny element, co sam dripper dlatego warto poświęcić temu aspektowi szczególną uwagę.

  Idealny dripper do domowego parzenia kawy

  Przygotowanie kawy metodą przelewową z użyciem drippera to proces, który wymaga nieco cierpliwości i precyzji, ale wynik końcowy – bogaty i pełen aromatów napar – jest tego wart.

  CO BĘDZIE CI POTRZEBNE:

  • młynek do kawy;
  • kawę odpowiednią do metod przelewowych dripper;
  • filtr papierowy;
  • stoper;
  • termometr;
  • serwer;
  • waga;
  • czajnika najlepiej z wąskim dzióbkiem, który pozwoli na kontrolowany wlew wody.

  JAK KROK PO KORKU PRZYGOTOWAĆ IDEALNĄ KAWĘ:

  • Przygotowanie Kawy: Starannie odmierz odpowiednią ilość ziaren kawy. Zaleca się stosunek 6-7 g ziaren na 100 ml wody. Wybierz młynek dość gruby, ponieważ im grubiej zmielone ziarna, tym bardziej wyrazista będzie kawa.
  • Przygotowanie Akcesoriów: Umieść serwer na wadze, a na serwerze postaw drippera. Dodaj papierowy filtr, a następnie przepłucz go gorącą wodą, aby usunąć ewentualny posmak papieru. Równocześnie podgrzej drippera i serwer. Wylej wodę, która spłynęła do serwera.
  • Dodawanie Kawy na Filtr: Wsyp świeżo zmieloną kawę na papierowy filtr upewniając się, że jest równomiernie rozłożona. Wyrównaj wagę.
  • Przygotowanie Wody: Podgrzej wodę do temperatury 88-95°C. Pamiętaj, że im niższa temperatura wody tym kawa będzie słodsza w smaku. Delikatnie zalej ziarna wodą, początkowo używając około 50 g. To etap preinfuzji, który pozwoli uwolnić aromat kawy. Możesz również delikatnie przemieszać ziarna, aby przyspieszyć ten proces.
  • Parzenie Kawy: Rozpocznij właściwe parzenie, gdy bąbelki na powierzchni kawy znikną. Stopniowo przelej wodę okrężnymi ruchami, dbając o równomierne nasycenie kawy. Cały proces, wliczając preinfuzję, powinien trwać około 4 minut.
  • Serwowanie: Po zakończeniu parzenia, ciesz się świeżo zaparzoną kawą!
  • Pamiętaj, że każdy krok wpływa na smak kawy, więc dostosuj proporcje i parametry parzenia do swoich preferencji.

  Proces parzenia kawy z użyciem drippera jest również doskonałym sposobem na eksperymentowanie z różnymi rodzajami ziaren, stopniem ich mielenia i czasem ekstrakcji.  Zapisywanie szczegółów takich jak stosunek kawy do wody, czas ekstrakcji czy temperatura wody pozwoli na wypracowanie idealnego przepisu na kawę. Pamiętajmy, że każda zmiana, nawet najmniejsza, może znacząco wpłynąć na ostateczny smak naparu, dlatego warto być świadomym swoich wyborów i czerpać pełną przyjemność z każdej filiżanki.

  Polecamy również obejrzeć poniższy 
  fimik od Jamesa Hoffamana, w kórym poleca jego najlepszą metodę parzenia kawy przy użyciu Hario V60, a także każdego innego stożkowego drippera.

  Hario V60 vs Kalita Wave

  Selekcja odpowiedniego drippera może znacząco wpłynąć na jakość przygotowywanej kawy. Na rynku dostępne są różnorodne modele, które różnią się materiałami wykonania, kształtem i rozmiarem.

  HARIO V60
  To jeden z najbardziej rozpoznawalnych dripperów, słynący z szerokiego otworu i spiralnych rowków, które ułatwiają równomierne przepływanie wody.

  Materiał: Zazwyczaj wykonany jest z ceramiki, szkła, plastiku.
  Cechy charakterystyczne: Spiralne rowki, szeroki otwór.

  KALITA WAVE
  Wyróżnia się płaskim dnem i trzema małymi otworami, co sprawia, że ekstrakcja jest wolniejsza i bardziej kontrolowana.

  Materiał: Zazwyczaj wykonany jest ze  Stali nierdzewna, szkła, ceramiki
  Cechy charakterystyczne:  Trzy małe otwory, wolniejsza ekstrakcja.

  Praktyczne Wskazówki

  Integracja drippera do codziennej rutyny może znacząco wpłynąć na jakość porannej kawy. Użycie drippera do parzenia kawy to sztuka, która wymaga nie tylko wiedzy, ale i wprawy. Aby uzyskać idealnie zbalansowany napar, kluczowe jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, świeżość ziaren ma ogromny wpływ na aromat i smak kawy. Zaleca się mielenie kawy bezpośrednio przed zaparzeniem, aby zachować jej pełnię aromatu. Następnie, równie ważna jest temperatura wody – optymalna to około 92-96 stopni Celsjusza. Zbyt gorąca woda może spowodować przypalenie kawy, a zbyt chłodna nie wydobędzie z ziaren wszystkich smaków. Podczas parzenia kawą dripperem istotne jest również kontrolowanie prędkości i sposobu nalewania wody. Oto kilka wskazówek:

  Stosunek kawy do wody – precyzyjne odmierzenie ilości kawy i wody jest kluczowe dla uzyskania idealnego smaku i aromatu.

  Temperatura wody – optymalna temperatura wody to około 92-96°C; zbyt gorąca woda może spowodować przypalenie kawy, a zbyt chłodna nie wydobędzie z niej wszystkich smaków.

  Wybór kawy – eksperymentowanie z różnymi rodzajami kawy pozwoli odkryć ulubione profile smakowe i dopasować je do indywidualnych preferencji.

  Czyszczenie drippera – regularne i dokładne czyszczenie zapobiega gromadzeniu się resztek kawy i olejków, które mogą wpływać na smak kolejnych parzeń.

  Cierpliwość w parzeniu – równomierne i powolne zalewanie kawy wodą jest istotne dla równomiernego ekstrahowania smaków i aromatów.

  Pamiętaj, że każdy szczegół ma znaczenie, a doskonalenie techniki parzenia kawy z użyciem drippera to proces, który może przynieść wiele satysfakcji każdemu miłośnikowi tego napoju.