Zdarzyło Ci się kiedyś zaraz po wypiciu filiżanki gorącej kawy odczuwać zmęczenie zamiast spodziewanego zastrzyku energii? Nic dziwnego! Senność po kawie to zupełnie normalne uczucie, które w łatwy sposób można wytłumaczyć na podstawie tego, co dzieje się w naszym organizmie po spożyciu kofeiny. Co więcej, okazuje się, że kawa przed snem, czyli tak zwana turbo drzemka lub też power coffee nap, może być dla nas jeszcze lepsza w skutkach niż samo wypicie kawy lub sam sen. Drzemka kawowa polecana jest również przez naukowców, którzy zgodnie twierdzą, że kawa do łóżka to doskonały sposób na skuteczne zwiększenie poziomu energii. Sprawdź, na czym polega drzemka kawowa i dlaczego odczuwamy senność po kawie.

Drzemka kawowa - na czym dokładnie polega?

Drzemka kofeinowa czy też power coffee nap to określenie, które oznacza wypicie kawy bezpośrednio przed krótką drzemką, która nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut. Dzięki dostarczonej organizmowi przed snem kofeinie, która zaczyna działać dopiero po 20 minutach, tradycyjna drzemka w stylu power nap jest bardziej wydajna i przynosi pożądane konsekwencje w postaci zastrzyku energii i to znacznie większego niż wtedy, gdy nie wypijemy kawy przed snem lub wypijemy kawę, ale nie położymy się na chwilę do łóżka.Ważne jednak, aby nie przekraczać dozwolonego czasu turbo drzemki, w przeciwnym razie proceder ten może przynieść odwrotne skutki.

Wpływ power coffee nap na organizm

Jak to możliwe, że odczuwamy senność po kawie i dlaczego po wybudzeniu się z drzemki kofeinowej poczujemy się jeszcze lepiej niż zazwyczaj? Odpowiedzi na te pytania możemy uzyskać, badając dokładnie wpływ kofeiny na nasz organizm. W pierwszej kolejności kofeinę wchłania jelito cienkie, które transportuje ją do krwioobiegu. Następnie kofeina dociera z krwi do mózgu - mniej więcej po upływie 20 minut, gdy zaczyna się jej metabolizm. Tam kofeina toczy batalię o swoje miejsce na receptorach komórek mózgowych z adenozyną, której cząsteczki normalnie związane są właśnie z tymi receptorami. Adenozyna, której duża ilość odpowiada za uczucie zmęczenia, to produkt uboczny pracy naszego mózgu i zazwyczaj usuwana jest ona po prostu przez sen, co sprawia, że po wyspaniu się przestajemy odczuwać zmęczenie. Podczas drzemki kawowej działa to bardzo podobnie - kofeina usuwa cząsteczki adenozyny w komórkach mózgowych, zmniejszając tym samym poczucie zmęczenia i dodając nam energii do działania. W przypadku takiego power nap sen dodatkowo wzmacnia działanie kofeiny, dlatego kawa do łóżka może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie po przebudzeniu.

Jak zasnąć po kawie i następnie szybko się wybudzić

Wielu może dziwić fakt, że w ogóle można zasnąć po wypiciu kawy, jednak spora część wielbicieli tego napoju przyzna, że bardzo często odczuwa senność po kawie - oni raczej nie będą mieli większego problemu z zaśnięciem od razu po spożyciu filiżanki espresso. Jak zasnąć po kawie, jeśli wcale nie odczuwamy zmęczenia? Przygotowane espresso (które najlepiej sprawdzi się przed turbo drzemką) należy wypić dosyć szybko, aby zyskać parę dodatkowych minut, gdy kawa będzie wchłaniana do organizmu i krwiobiegu. Wysoka temperatura kawy dodatkowo sprawi, że poczujemy się bardziej senni. Odradzamy także słodzenie kawy cukrem, który może pogorszyć jakość power coffee nap. Istnieje ryzyko, że Twój organizm nie wybudzi się sam po upływie 20 minut, dlatego dobrym pomysłem będzie ustawienie budzika. Aby ułatwić sobie szybkie zaśnięcie, zadbaj o przyjemną ciemność w pokoju, zasuwając zasłony i chroniąc się przed źródłami sztucznego światła. Jeśli wciąż nie możesz zasnąć, nie martw się - nawet leżenie na łóżku z zamkniętymi oczami lub półsen mogą przynieść pożądane efekty.

Czy drzemka kawowa może trwać dłużej niż 20 minut?

Jeśli chcesz, aby kofeinowa drzemka zdziałała cuda i ponownie zmotywowała Cię do działania, nie powinieneś przekraczać granicy 20 minut - po tym czasie bowiem organizm zaczyna wchodzić w głębsze fazy snu, z których trudniej jest się wybudzić, a dodatkowo taki sen wcale nie sprawi, że będziemy czuć się później bardziej wypoczęci. Wręcz przeciwnie, możemy wówczas odczuwać jeszcze większą senność, dezorientację, zmęczenie i bezwładność, a te efekty nie są pożądane, jeśli po drzemce wciąż mamy coś do zrobienia i zależy nam na aktywności organizmu. Jedynie pozostawanie w płytszej fazie snu REM pozwala nam na szybkie wybudzenie się i zwiększa skuteczność naszej drzemki kawowej, pozytywnie wpływając na organizm.

Kiedy warto skorzystać z power coffee nap?

Pora dnia nie ma tutaj dużego znaczenia - power nap to dobry pomysł zawsze, gdy jesteś zmęczony i możesz sobie pozwolić na doładowanie baterii w postaci 20-minutowej kofeinowej drzemki. Pamiętaj jednak, aby unikać jej na 6 godzin przed położeniem się spać na noc, w przeciwnym razie możesz mieć problemy z zaśnięciem, a kofeina będzie powodować kołatanie serca, niepokój i zaburzenia snu. Coffee nap zazwyczaj stosuje się po południu, kiedy wykonaliśmy już część obowiązków danego dnia i odczuwamy pierwsze oznaki zmęczenia przejawiające się opadającymi powiekami i brakiem koncentracji.