W dzisiejszych czasach wizyta w supermarkecie oznacza konieczność obcowania z wieloma rodzajami oznaczeń umieszczanych na produktach. Jedzenie bio, żywność organiczna, produkty eko - to określenia, które najczęściej można spotkać na opakowaniach różnego rodzaju towarów. Istnieje wiele tego typu oznaczeń, ale jakie tak naprawdę są między nimi różnice?

Bio, organic i eko - czy istnieją jakiekolwiek różnice?

Tego typu określenia możesz znaleźć na wielu opakowaniach towarów spożywczych. Wiele osób twierdzi, że te pojęcia nie posiadają różnych znaczeń i wręcz oznaczają to samo. Nie jest to jednak prawdą - choć oczywiście oznaczenia tego typu należą do grupy pokrewnych, nie mają jednakowego znaczenia. Ekologiczne produkty to nie dokładnie to samo co bio żywność lub jedzenie organiczne. Warto dowiedzieć się, jakie są różnice między tymi terminami, aby jeszcze bardziej świadomie dokonywać zakupów oraz wybierać tylko wysokiej jakości produkty.

Zdrową żywność, dzięki której Twoja dieta będzie jeszcze lepiej zbilansowana, znajdziesz w naszym sklepie. Zajmujemy się sprzedażą wyłącznie wysokiej jakości produktów, które spełniają należyte normy i posiadają wszystkie odpowiednie certyfikaty.

Pojęcie bio - znaczenie

Co to znaczy - bio produkt? Od pewnego czasu nie sposób znaleźć supermarketu, który nie posiadałby własnego działu z bio żywnością. Na półkach wiele jest produktów bio, opatrzonych stosownym znakiem. Czym różnią się od pozostałych towarów żywnościowych bez tego oznaczenia?

Znak bio na danym produkcie oznacza, że został on wyprodukowany w zgodzie ze środowiskiem. Stworzenie żywności bio nie miało negatywnego wpływu na środowisko naturalne - wręcz przeciwnie, mogło przyczynić się do jego harmonijnego i niezakłóconego rozwoju.

Wybór odpowiednich produktów potrzebnych do wyprodukowania bio żywności odbywa się na drodzę selekcji naturalnej zarówno roślin, jak i zwierząt. Takie rozwiązanie gwarantuje zachowanie zmienności genetycznej, co nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i cały ekosystem.

Produkty bio oprócz braku negatywnego wpływu na środowisko muszą oczywiście cechować się dobrym wpływem na samopoczucie i zdrowie każdego człowieka. Powinny więc zawierać wszystkie niezbędne mikroelementy i składniki odżywcze, tak aby za ich pomocą było możliwe ułożenie zdrowej i poprawnie zbilansowanej diety.

Przez kogo zostaje nadany znak bio?

Oznaczenia mogą zostać wydane wyłącznie przez uprawnione do tego instytucje. Zabronione jest nadawanie tego typu oznaczeń samodzielnie przez producenta danego towaru. Procedura nadawania stosownego oznaczenia musi być poprzedzona spełnieniem określonych warunków.

Znak bio w Polsce zostaje nadany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, dzięki czemu potwierdza się produkcję zgodną z wymogami ekologicznymi.

W przypadku niektórych zakresów produkcji żywności, takich jak np. pszczelarstwo lub produkcja pasz i drożdży, możliwość certyfikowania produktów znakiem bio posiada również jednostka AGRO BIO TEST, która jest jednocześnie najstarszą polską organizacją tego typu.

Produkty organiczne

Kolejnym niezwykle często występującym oznaczeniem jest żywność organiczna. W tym przypadku warunkiem koniecznym jest przeprowadzenie produkcji w taki sposób, który nie wpłynie negatywnie na stan gleby. Produkty organiczne nie mogą przyczyniać się do wyjałowienia pól, a ich żyzność nie powinna się obniżyć. Wręcz przeciwnie - pożądanym efektem w przypadku uprawy produktów organicznych jest podniesienie potencjału gleb, z których korzystano. Produkcja organiczna powinna w dużym stopniu bazować na spojrzeniu długofalowym, tak aby nie stosować rozwiązań szkodliwych dla środowiska.

Zgodnie z przyjętymi normami jedzenie organiczne powinno zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego.

Produkty organiczne - nadawanie oznaczeń

Produktom organicznym stosowny certyfikat może nadać kilka organizacji. W przypadku materiałów tekstylnych certyfikacją zajmuje się Organic Content Standard oraz Global Organic Textile Standard.

Żywność organiczną w stosowny sposób certyfikuje ECOCERT, który zajmuje się także kosmetykami, detergentami oraz tekstyliami.

Produkty eko

Ostatnim, ale równie często spotykanym oznaczeniem jest eko żywność. Ekologiczne produkty powinny zostać wyprodukowane z zachowaniem norm, które pozwolą na zachowanie ekosystemu w nienaruszonym stanie. Zabronione jest niszczenie jego elementów, a także negatywne wpływanie na jego stan ogólny. Produkcja eko jedzenia powinna więc wspierać zagrożone gatunki, zapewniając im należytą ochronę.

Eko żywność powinna również zawierać jak najmniejszą ilość składników, którego pochodzenia nie można określić jako naturalne. W przypadku ekologicznych produktów ważny jest jak najprostszy skład, który nie zaszkodzi ani środowisku naturalnemu, ani konsumentom.

Ekologiczne produkty - kto nadaje certyfikat?

Najpopularniejszym oznaczeniem ekologicznych produktów jest europejskie logo żywności ekologicznej w postaci charakterystycznego listka złożonego z gwiazdek na zielonym tle. W Polsce potwierdzeniem produkcji z zachowaniem zasad ekologii jest oznaczenie Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.