Wielu kawoszy wie jak korzystać z kawiarki, lecz spora ich grupa nie wie, jak kawiarkę myć i konserwować, żeby służyła jak najdłużej. Wzorem mogą być tutaj kawiarki, które możemy znaleźć we włoskich domach. Jeśli chcemy korzystać z kawiarki kilka, lub też nawet kilkanaście lat, należy przestrzegać kilku ważnych reguł:

1. Kawiarki nie myjemy w zmywarce. Nie ma znaczenia, czy kawiarka jest stalowa, czy aluminiowa, nie myjemy jej w zmywarce! Głównie dlatego, że aluminium wchodzi w reakcję z detergentami, a stal nierdzewna może stracić warstwę ochronną. Gdy wrócimy do "włoskiego modelu wzorcowego" zauważymy, że kawiarki są często osmolone na zewnątrz i tylko w środku czyste. Kawiarka ma przede wszystkim parzyć kawę, a nie ładnie wyglądać, dlatego czyścimy ją albo wodą, albo wodą z dosłownie odrobiną płynu do mycia naczyń. Osobiście swoich kawiarek nigdy nie myłem płynem i w zmywarce, a wyglądają nadal jak nowe.

2. Po każdym przygotowaniu kawy kawiarkę rozkręcamy i rozbieramy na części. Kawiarkę czyścimy, gdy tylko ostygnie. Do szybszej utraty ciepła można kawiarkę po prostu polać zimną wodą. Następnie kawiarkę rozkręcamy, wyrzucamy kawę ze środka, wylewamy resztkę wody i, co ważne, wyjmujemy uszczelkę. Całość pozostawiamy do wyschnięcia. W ten sposób kawiarka i sama uszczelka będzie nam służyć znacznie dłużej.

3. Kawiarkę stawiamy zawsze na źródle ciepła. Jednak w ten sposób, żeby rączka była poza jego zasięgiem. Chodzi po prostu o to, żeby rączka nie przegrzała się i w konsekwencji nie złamała się.

4. Kawiarkę zakręcamy za korpus. Należy pamiętać, żeby kawiarkę zakręcać za korpus, a nie za rączkę. Żeby dobrze skręcić kawiarkę, musimy użyć dość dużej siły. Jeśli będziemy ją przekazywać przez rączkę, ta po prostu połamie się i będziemy zmuszeni do kupna nowej kawiarki.

5. Kamień. Pamiętaj, żeby utrzymywać kawiarkę bez kamienia. Jeśli nie możesz korzystać z filtrowanej wody, pamiętaj żeby odkamienić kawiarkę raz na kilka, kilkanaście tygodni. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko otrzymasz lepszą kawę, ale także zawór bezpieczeństwa nadal będzie działał i w razie wypadku odprowadzi nadmiar pary wodnej, która mogłaby spowodować wybuch kawiarki.

PS. Jeśli macie inne spostrzeżenia, z chęcią opiszemy je na naszym blogu.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kawowyzawrotglowy