Witamy kwiecień kolejną kawą i herbatą miesiąca. Pozostajemy w temacie espresso, ale tym razem zaskoczymy Was przepyszną, owocową herbatą. Zarówno kawę jak i herbatę możecie kupić przez cały miesiąc 10% taniej!

Na wiosnę rozgrzewamy atmosferę ziarnami z Afryki. Spróbujcie Congo Ngula, kawy smakującej miodem, suszoną śliwką i delikatną goryczką grejpfruta. Zaparzcie ją w ekspresie ciśnieniowym, kawiarce czy french pressie. Aeropress też da radę! 

Kawa przyjechała do nas z jednej z największych wysp w Afryce - Idwji na jeziorze Kivu. To wyspa uważana przez miejscowych za miejsce o tragicznej historii i niesamowitej przyszłości. Kiedyś wyspa opanowana przez przemytników i drobnych przestępców, teraz jest rajem dla rolników, którzy dbają o siebie wzajemnie. Dzięki utworzeniu spółdzielni CPNCK wyeliminowano nielegalny handel i zbudowano spokojną, bezpieczną społeczność. 

Krzewy kawowca uprawiane na wyspie nawożone są cascarą, dlatego nie używa się tam produkowanych przemysłowo nawozów i oprysków. Wulkaniczna gleba i wilgotny klimat jeziora sprawiają, że kawa ma idealne warunki do wzrostu. Owoce kawowca zbiera się od marca do czerwca, a następnie przetwarza poprzez mycie i suszenie zielonych ziaren pod afrykańskim słońcem. W ten sposób najwyższej jakości kawa z Idwji wysyłana jest w różne zakątki świata, by zachwycać swoim wyjątkowym smakiem. To jak? Dasz się skusić?

Teraz coś dla fanów owocowych naparów: herbatka truskawkowo-limonkowa! Smakuje wybornie zarówno na ciepło jak i na zimno, wtedy staje się orzeźwiającą lemoniadą. W herbatce znajdziecie czarną porzeczkę, jabłko, kandyzowanego ananasa, rodzynki, trawę cytrynową, granulowaną cytrynę, morele oraz truskawki. Tak właśnie smakuje słoneczna wiosna!