Jak parzyć gyokuro? Czym różni się od senchy? Przepis na parzenie gyokuro na ciepło i na zimno

Szlachetna japońska herbata, gyokuro, zbliżona jest do senchy, ale zawiera znacznie więcej umami i jest słodsza w smaku. Sprawdź, jak wygląda jej produkcja i jak w domu zaparzyć gyokuro. Jeśli szukasz pomysłu na orzeźwiającą zieloną herbatę na lato, sprawdź, jak przygotować gyokuro na lodzie.

Japońska herbata gyokuro

To delikatna zielona herbata japońska klasyfikowana jako sencha z powodu zbieżnych metod produkcji, jest jednak szczególnym rodzajem herbaty. Nazwę gyokuro tłumaczy się jako perłowa lub jadeitowa rosa. Susz powstaje nie tylko z odmiany Yabukita (najczęściej wykorzystywanej do senchy), ale także z innych odmian Camelia Sinensis - Asahi, Yamakai, Okumidori czy Saemidori. 

Sam proces uprawy krzewów wymaga nieco więcej pracy niż w przypadku senchy - krzewy na gyokuro przykrywa się przynajmniej na 20 dni plandekami chroniącymi przed słońcem. Dzięki temu rośliny wytwarzają więcej aminokwasu teaniny oraz alkaloidu kofeiny. Powoduje to powstanie słodkiego smaku, który odróżnia napar od innych. 

Po zebraniu, liście od razu trafiają do fabryki, gdzie trzyma się je w parze przez ok. 30 minut. Ma to zapobiec rozpoczęciu fermentacji i oraz zachować charakterystyczny smak i aromat w liściach. Następnie kilkakrotnie prasuje się je i suszy, aż zamienią się w płaskie zielone igiełki. 

Herbata gyokuro uważana jest za jedną z najlepszych japońskich herbat, bogatą w smak umami. Rozbudowany proces produkcji sprawia, że jest ona znacznie droższa niż przeciętna sencha. Jednocześnie zbiory możliwe są tylko raz w roku, na przełomie kwietnia i maja. 

Jak parzyć gyokuro - przepis

Trzeba pamiętać, by susz gyokuro przechowywać w szczelnym pudełku bez dostępu do światła i wysokich temperatur. Dzięki temu dłużej zachowają świeżość, a liście będzie można zalewać woda kilkakrotnie, za kazdym razem uzyskując doskonały napar. 

W przypadku guykuro stosuje się zwiększoną  proporcję suszu niż standardowo - 2 łyżeczki liści zalewamy 200 ml wody. Ważne, by nie była zbyt ciepła - optymalna temperatura podczas pierwszego parzenia to 55-60 stopni Celsjusza. Za pierwszym razem liście trzymamy w wodzie ok. 1,5 minuty, po czym przelewamy napar do filiżanek. 

Kolejne parzenia mogą być nieco dłuższe, aż do 3 minut. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 65 stopni Celsjusza. Liście najwyższej jakości nadają się zaparzania nawet 3 razy. Jednak między parzeniami należy upewnić się, że nie “stoją w wodzie”. 

Przepis na gyokuro na zimno

Ta zielona herbata nadaje się również do przygotowania na zimno, dzięki czemu latem możemy cieszyć się orzeźwiającym smakiem w chłodnej wersji. Najciekawszy pomysł dotyczy przygotowania gyokuro na… lodzie.

Do czajniczka wkładamy kilka kostek lodu, odpowiednik ok. 200 ml wody. Na kostki wysypujemy liście - ok. 2 łyżeczki i spokojnie czekamy. Ważne, by liście znalazły się na górze, ponieważ przyciśnięte przez lód nie będą mogły się w pełni rozwinąć. Gdy kostki lodu będą się topić, liście powoli oddadzą smak i aromat. Po ok. kwadransie (zależnie od temperatury otoczenia) możemy cieszyć się doskonałym zimnym napojem.