Jak wspólnie możemy dbać o środowisko ?

Już od wielu lat jesteśmy otaczani różnymi nurtami pro ekologicznymi mających na celu chronić naszą planetę. Coraz więcej producentów opakowań czy żywności wdraża w życie działania #DLADOBRA środowiska.

Jako palarnia kupując zielone ziarno zwracamy uwagę nie tylko na jakość samego surowca, ale również na sposób uprawy drzewek kawowca. Również ważne jest dla nas czy kooperatywy zrzeszające farmerów spełniają normy i kryteria upraw ekologicznych. Wiele plantacji posiada certyfikaty jak np. Rainforest Alliance co gwarantuje uprawę kawy nie wpływając destrukcyjnie na naturalny ekosystem.

Wybierając takie ziarna nie możemy pozostać obojętni takim działaniom i robimy wszystko żeby proces dbania o środowisko nie został przerwany.

Palarnia

Podczas palenia ziarna jedynym odpadem jaki powstaje to łuska pergaminowa. To delikatna błonka, która odkleja się od właściwego ziarna podczas obróbki cieplnej w piecu. Po każdym dniu wypałów, tego typu odpadów jest całkiem sporo, dlatego założyliśmy własny kompostownik. Niestety szybko zorientowaliśmy się, że nie daję rady przerobić takiej ilości materiału. Nie chcieliśmy bezmyślnie zapełniać koszy na śmieci bioodpadem.

Na szczęście szybko udało nam się nawiązać kontakt z sąsiadującym gospodarstwem rolniczym, który chętnie łuskę wykorzystuje jako ściółkę do podsypywania roślin lub po prostu jako kompost.

No dobrze, a co z workami w których kawa jest transportowana?

Surowe ziarno przyjeżdża do nas workach o pojemności 60 lub 70kg. Wykonane są z juty, naturalnego surowca i można je użyć np. do owinięcia wiadra z choinką. Takie worki wydawaliśmy do zamówień w okresie przedświątecznym na hasło „Worek do choinki”.

Dodatkowo, z takich worków można zrobić torby czy plecaki, lub użyć ich do owinięcia donic z roślinami w domu czy na tarasie. Od czasu do czasu oddajemy też większe ilości worków do lokalnego schroniska dla zwierząt. Pracownicy wykorzystują je jako wyściółkę kojców czy kuwet dla podopiecznych. Zastosowań jest naprawdę wiele, więc nie trafiają one na śmieci tylko dostają drugie życie.


Magazyn

Kawa po wypaleniu jest pakowana w torebki, które posiadają najmniejszą ilość plastiku. Aktualnie jesteśmy w trakcie szukania opakowań całkowicie biodegradowalnych. Naszym głównym celem jest produkcja pysznej kawy, o wysokiej jakości, a nie tony kolejnych opakowań, które będą się rozkładać latami i pozostaną śladem po naszej palarni.

Zależy nam na maksymalnej świeżości ziaren, dlatego są one pakowane po krótkim czasie odgazowania. Kawy mielone są na zamówienie, co skutkuje spakowaniem kawy dokładnie w tą samą paczkę, w której była pierwotnie zapakowana.

Dom

A co możemy zrobić w domu, jako konsument i punkt docelowy naszej produkcji?

Po wypiciu pysznej, aromatycznej kawy, mamy do dyspozycji fusy, które są doskonałym źródłem do wzbogacenia nawozu do kwiatów doniczkowych.

Dodatkowo, fusy po kawie to doskonały materiał na domowy peeling do ciała. Jak wiemy kofeina wchłania się przez skórę i działa cuda na cellulit.

Jak go przygotować?

Wystarczy 0,5 szklanki dobrze wysuszonych fusów, 1 łyżkę dobrej jakości oleju tłoczonego na zimno oraz 1 łyżeczkę przypraw (może to być cynamon, mielone goździki, kakao czy kardamon). Całość powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Doskonałym dodatkiem może być też cukier lub zmielone płatki owsiane.

To doskonały, naturalny peeling, który możemy wykonać sami w naszym domowym SPA.

Jak widać każdy z nas, na różnym etapie produkcji kawy może dołożyć swoją cegiełkę do ochrony naszego środowiska. Nie pozostaje nam nic innego jak wziąć łyk pysznej kawy i zastanowić się co jeszcze możemy zrobić, aby być eko! Masz pomysł na wykorzystanie worków lub fusów po kawie? Daj nam znać!