Czerwiec rozpoczynamy razem z naszą kultową kawą - Ethiopią Yirgacheffe Aricha Washing Station. Zachwyca świeżością owoców - limonki i brzoskwini przełamaną delikatnymi nutami karmelu, wanilii oraz słodyczą miodu. Całość tworzy bogaty aromat z dość wysoką kwasowością.

Yirgacheffe uchodzi za jedną z najwybitniejszych odmian kawy pochodzącej z Etiopii. Łączy w sobie niesamowitą delikatność z wyrazistym smakiem, który zdobył uznanie wśród koneserów tego napoju. Właścicielem farmy jest Abi Cherab, znany z wiedzy mi zamiłowania do swojej pracy. Na terenie znajduje się 300 stacji, służących do mycia i suszenia ziaren. Dodatkowo, do mycia używana jest woda z sąsiadującej z plantacją rzeki Wegida. Stacja Aricha stawia na ekologię, dzięki czemu ma duże możliwości w zakresie recyklingu. Sprawia to, że woda używana do mycia ziaren może z powrotem trafić do natury.

Ethiopia Yirgacheffe Aricha została wypalona jasno, dlatego jest doskonała do zaparzania w dripperze, chemexie czy ekspresie przelewowym. Możesz ją również przygotować w Aeropressie. 

W czerwcu postanowiliśmy również wyróżnić nasze herbaty premium. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym smaku, musisz ich spróbować!

Herbaty z naszej oferty pochodzą z różnych zakątków świata - Tajwanu, Chin czy Indii. Są ręcznie zbierane i selekcjonowane według odpowiednich procedur, co przekłada się na doskonałą jakość.