Wybieranie najlepszej zielonej herbaty liściastej może przypominać poszukiwanie złotego graala. Dopiero z czasem orientujemy się, że dla każdego najlepsza herbata oznacza inny smak, a żaden z nich nie jest zły. Warto poznać różne rodzaje zielonej herbaty i wracać do nich co jakiś czas, ponieważ gust, również w przypadku herbacianych naparów, zmienia się z czasem.

Czy istnieje jedna najlepsza zielona herbata?

Każdy ma nieco inny gust, toteż nie da się wskazać jednej, najlepszej zielonej herbaty. Warto również pamiętać, że smaki się zmieniają i herbata, która nie podchodziła nam jakiś czas temu, dzisiaj może trafić do grona ulubionych. Z herbatami jest podobnie, jak z innymi produktami czy daniami - wśród dorosłych, którzy zajadają się dzisiaj szpinakiem jest wiele osób, które jako dzieci na widok zielonych liści grymasiły.

Jakie zielone herbaty wybierać?

Mówiąc o najlepszych herbatach, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość. Dzisiaj już powszechnie wiadomo, że zamknięte w pojedynczych torebkach herbaty to najczęściej najtańsze resztki powstałe przy produkcji właściwej herbaty, z których nie sposób zaparzyć naparu o pełnym, głębokim smaku.

Różnica w smaku jest szczególnie zauważalna w przypadku właśnie zielonych herbat. Tym bardziej, że zamknięte w torebkach liście najczęściej sprzedaje się z dodatkiem jaśminu, pomarańczy, opuncji. Sęk w tym, że zazwyczaj to produkcji suszu nie wykorzystuje się prawdziwych składników, ale syntetycznie wytworzone aromaty, które może i ciekawie smakują, ale nie mają za grosz wartości odżywczych przypisywanych tym dodatkom, o szlachetnym aromacie nie wspominając. 

Tak więc stawiajmy na herbaty liściaste, sprzedawane na wagę. W sklepie powinniśmy otrzymać pełną informację o pochodzeniu liści - o kraju, regionie, a w przypadku najlepszych rodzajów - również o plantacji. Przy czym ważny jest także okres zbiorów. Najbardziej cenione zielone herbaty zazwyczaj zbierane są wczesną wiosną. 

Nie jest jednak powiedziane, że zbiór z innego okresu czy mieszanka z różnych plantacji będzie herbatą gorszej jakości. W niektórych regionach uprawą krzewów zajmują się rolnicy dysponujący małymi poletkami, gdzie zbiory odbywają się ręcznie, bez użycia maszyn, a swoje plony sprzedają do jednej dużej fabryki, gdzie liście są dalej przetwarzane. 

Najlepsze zielone herbaty liściaste - przegląd

Jest kilka rodzajów herbaty, po które warto sięgnąć, szukając dla siebie nowego smaku lub wybierając herbatę na prezent. Zalicza się do ich:

  • China Jade Jasmin Pearls - inaczej nazywana Perłami Smoka Feniksa, herbata produkowana od 900 lat tą samą metodą - mokre liście zwija się razem z kwiatami jaśminu w małe kulki. Następnie jaśmin usuwa się, dodaje nowy i powtarza proces jeszcze dwa razy. Dopiero wtedy można suszyć liście, które zachowują smak i aromat kwiatów. 
  • Jasmin Yunnan - kilkakrotnie tańsza wersja zielonej herbaty jaśminowej. Nie tak szlachetna, a przygotowanie jej zajmuje znacznie mniej czasu i pochłania mniej składników. Smak i aromat również nie są tak wyjątkowe, jak w przypadku China Jade Jasmin Pearls, ale na pewno bardzo dobre. Susz to mieszanka zielonej chińskiej herbaty z prowincji Yunnan z płatkami jaśminu. 
  • Sencha - najszlachetniejsza japońska herbata, najlepiej pochodząca ze wzgórz Makinohara w prefekturze Shizuoka. Cienkie, małe listki po zaparzeniu dają słodki, jasny, żółto-zielony napar o orzechowym aromacie. 
  • Gunpowder - bardzo charakterystyczny susz, wyglądem przypominający proch strzelniczy, powstaje poprzez ciasne zawijanie listków w kulki przed suszeniem. Ugniatanie powoduje mnóstwo mikropęknięć w listkach, co z kolei pozwola na rozpoczęcie procesów chemicznych, których rezultatem jest wyjątkowo słodki posmak zielonej herbaty.  
  • Green Monkey - kolejna wyjątkowa herbata, tym razem pochodząca z chińskiego dystryktu Fujian. Tym, co odróżnia tę mieszankę od innych, jest sposób uprawy liści, a właściwie… jego brak. Krzewy, często przypominające raczej drzewa, rosną dziko na wysokości 800 metrów n.p.m. Nie są przycinane ani pielęgnowane przez człowieka, jego działalność ogranicza się do zbioru liści. Dzięki temu można powiedzieć, że jest to najbardziej naturalna z herbat, smakiem i aromatem zbliżona do naparów, jakie przyrządzano, nim herbata zyskała ogromną popularność i zaczęto zakładać plantacje. 
  • Green Spiral Tea - napar o intensywnym, słodko-gorzkim smaku, przeznaczony do picia na rozbudzenie rano i w ciągu dnia. Liście zbierane są w chińskiej prowincji Yunnan i tam lekko skręcane w spirale o zielono-srebrnym kolorze. 
  • Bi Luo Chun - susz zbliżony wyglądem do Green Spiral Tea, daje jednak znacznie bardziej intensywny, owocowo-kwiatowy napar. Charakterystyczny smak i aromat herbata z chińskiej prowincji Jiangsu zawdzięcza sąsiedztwu drzew owocowych, w którym rosną krzewy herbaciane.