Chińskie oolongi z gór Wuyi swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięczają niezwykłym okolicznościom przyrody, w których dorastają krzewy herbaciane - obszar słynie z różnorodności, która przyczyniła się do wpisania terenu na listę UNESCO. A do tego były świadkami, a właściwie biernymi uczestnikami, historycznych wydarzeń. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej herbacie. 

Jedne z najlepszych oolongów na świecie pochodzą z chińskich gór Wuyi. Krzewy uprawiane są na terenie rezerwatu przyrodniczego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Po zerwaniu liście są przetwarzane - częściowo fermentowane, prażone i suszone, aż powstanie z nich napar na niebieską herbatę.

Pasmo górskie Wuyi na liście UNESCO

Pasmo górskie Wuyi Shanmai, na którego zboczach dojrzewają krzewy, z których powstają doskonałe oolongi, znajduje się w północno-wschodniej części Chin, na styku prowincji Fujian oraz Jiangxi. W sumie obejmuje obszar rozciągający się na długości ok. 500 km. Średnią wysokość określa się na między 1000 a 1500 m n.p.m., a najwyższy szczyt, Huanggang Shan, mierzy 2158 m n.p.m.

Na obszarze pasma Wuyi żyje ponad 140 gatunków ptaków, gadów i płazów, w tym zagrożonych wyginięciem, oprócz herbaty rośnie tu wiele roślin o leczniczych właściwościach. Roztaczają się stąd malownicze widoki, a teren ma duże znaczenie kulturowe. Dlatego od 1999 roku pasmo górskie Wuyi wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Smak herbaty z Wuyi zawdzięczają skałom

Najcenniejsze krzewy uprawia się na niewielkim obszarze znajdującym się na terenie chronionym, na wysokości 700 m n.p.m. Panuje tu całkowity zakaz stosowania pestycydów, za to gleba bogata jest w minerały, które zawdzięcza tutejszym formacjom skalnym. Pochodząca stąd herbata nosi nazwę Zheng Yan. 

Nieco tańsza jest herbata Ban Yan, której krzewy rosną w niższych, mniej kamienistych partiach. Smakosze od razu wyczują różnicę, która wynika z innego stanu chemicznego gleby - mniej minerałów sprawia, że jest mniej wyrazista. Nadal jednak są to oolongi wysokiej jakości. 

Najniżej, wzdłuż brzegów rzeki Nine Bands, rosną krzewy, z których powstaje herbata Zhou Cha. Tutejsza gleba zawiera najmniej minerałów, niemniej tereny graniczące z rezerwatem przyrody nadal wydają krzewy o liściach wysokiej jakości. 

Herbata, która przeszła do historii USA

Herbaty z Wuyi odegrały ważną rolę w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. W czasach kolonialnych statki brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej przywoziły do Nowego Świata herbatę importowaną z Chin, w tym właśnie oolongi pochodzące z górskiego pasma na granicy prowincji Fujian i Jiangxi. Wtedy jednak herbata znana była pod nazwą Bohea. 

W 240 skrzyniach, które w grudniu 1773 roku trafiły do wody w ramach protestu mieszkańców Kolonii Zatoki Massachusetts, znajdowały się między innymi herbaty z Wuyi. Zdarzenie przeszło do historii jako herbatka bostońska.