Stoisz przed wyborem kawiarki dla siebie lub dla kogoś znajomego? Pewnie już wiesz, że wybór jest ogromny. A każdy producent stara się przekonać do swoich modeli. Na co więc zwrócić szczególną uwagę i czy to prawda, że im droższa kawiarka tym lepsza? Zapraszam!

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najbardziej frapujące pytania dotyczące zakupu kawiarek, odsyłam do naszego cyklu :Jak wybrać kawiarkę – część 1 (KLIK), część 2 (KLIK) i część 3 (KLIK).

Jeszcze kilka lat temu największym problemem było znalezienie modelu odpowiedniego na kuchenkę indukcyjną. Na szczęście obecnie praktycznie każdy producent oferuje takie rozwiązanie, co bardzo ułatwia zakup. Również jeśli chodzi o części zamienne, takie jak chociażby uszczelki, praktycznie nie ma żadnego problemu z dostaniem tych we właściwym rozmiarze. 

Kiedy już wiesz, jaką pojemność ma mieć twoja nowa kawiarka, pora wybrać producenta i model. A tutaj już nie trudno o poważny zawrót głowy!

Najpopularniejsze marki i ciekawe modele

Bialetti to chyba najpopularniejszy z obecnych na polskim rynku producentów kawiarek. Gdzie nie spojrzeć, tam królują produkty tej włoskiej marki. Nic dziwnego, ponieważ jej założyciel, Alfonso Bialetti, miał ogromny wkład w powstanie pierwszych kawiarek na rynku. 

Pierwszy, klasyczny model kawiarki – Bialetti Moka Express – został przez niego opracowany w 1933 roku! Obecnie, oprócz klasycznego modelu Moka Express, w ofercie znajdują się także inne atrakcyjne kawiarki o niebanalnym designie, takie jak Bialetti Mukka pomalowana w krowie łatki czy Bialetti Kitty z charakterystycznym pękatym zbiorniczkiem na wodę. Jest w czym wybierać!

W tej kategorii warto też wspomnieć o kawiarkach GAT, z których na pewno wyróżnia się model GAT Vintage. To kawiarka elektryczna, wyposażona w funkcję podtrzymania temperatury kawy oraz automatyczny wyłącznik. Kawiarkę tę można zaprogramować tak, by zaparzyła kawę na dowolną godzinę dzięki funkcji timera! 

Ciekawe modele ofertuje także dość nowa, bo założona w 2005 roku marka Forever Italia. Włoski producent kawiarek stalowych i aluminiowych. W jej ofercie znajdują się modele stalowe i aluminiowe zarówno na 1, jak i na 10 espresso. Dodatkowo kawiarki z niektórych serii dostępne są w kolorach, które ożywią każdą kuchnię. 

Stosunek ceny do jakości

W tej kategorii przodują Pezzetti, Tognana i Pedrini. Ale po kolei.

Jeśli chcesz kupić kawiarkę w ciekawym neonowym kolorze, spójrz na ofertę tej pierwszej marki. Firmę założył Ezio Pezzetti, który nie ukrywał, że inspiracją do tego kroku stał się sukces Alfonso Bialettiego. Pezzetti otworzył produkcję aluminiowych kawiarek dziesięciościennych o nazwie Everest Express, później zmienionej na Italexpress. 

Pedantyczna dbałość o szczegóły, elegancka forma i sprawdzone materiały to trzy hasła stanowiące duszę i esencję produktów firmy Pezzetti. 

Tognana i Pedrini to kolejne marki z półki, gdzie jakość można dostać za stosunkowo niską cenę. Modelem, któremu warto się przyjrzeć, jest na pewno Tognana Mythos, którą zaprojektowano z myślą o użytkowaniu na kuchenkach elektrycznych, gazowych, ceramicznych i halogenowych. 

Najlepsza jakość – Giannini

Na deser rozstały nam stalowe kawiarki o doskonałej jakości, która też przekłada się na ich cenę. Giannini może nie należy do najpopularniejszych marek w naszym kraju, ale jej produkty są zdecydowanie warte uwagi. Ta włoska rodzinna firma została założona przez Carlo Gianniniego około roku 1951. 

Wszystkie produkty marki opatrzone logo Giannini cechują się niezwykłą precyzją i starannością. Wszystkie elementy kawiarek takich jak La Tradizione Induction czy Restyling Induction produkowane są we Włoszech, co zdecydowanie wpływa na ich jakość.

Co ciekawe, Carlo Giannini opatentował nowy sposób na bezpieczne i szybkie zamykanie kawiarki. Wystarczy włożyć dolną część kawiarki w dolną w odpowiednie miejsce i przekręcić rączką w prawą stronę, w celu zablokowania mechanizmu. Giannini podszedł też w inny sposób do redukcji, czyli sposobu na przygotowanie mniejszej kawy z kawiarki o większej pojemności.