Świeżo Palona
Jak zaparzyć idealne Cold Brew?

Jak zaparzyć idealne Cold Brew?

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a odpowiedź na tę zmianę jest jedna — Cold Brew. Co prawda należę do osób, które piją kawę na zimno przez cały rok, to większość kawoszy sięga po nią właśnie w ciepłe dni. 

Owszem, możecie wydawać kawę na Cold Brew w kawiarni, ale jeśli policzycie ile wyniesie zakup sprzętu do domowego parzenia (a te podstawowe modele są naprawdę tanie), to szybko przekonacie się, że warto przygotować Cold Brew w domu. Zwłaszcza, że to naprawdę proste!

Czym jest Cold Brew?

To metoda parzenia na zimno, w której od samego początku stosuje się zimną wodę zamiast ciepłej. Ponieważ parzenie odbywa się powoli, udaje się w ten sposób wydobyć idealny smak z ziaren kawy.

Długi czas parzenia i zimna woda pozwalają na zmniejszenie ilości kofeiny w naparze, znika też większość goryczy i cierpkości. W efekcie otrzymujemy łagodny smak z lekką tylko goryczką, który fantastycznie orzeźwia.

Parzyć można na dwa sposoby — metodą kropelkową oraz metodą macerowania. Którą wybrać? Tę, która wydaje się wygodniejsza!

Metoda kropelkowa

Metoda kropelkowa wygląda praktycznie tak samo jak parzenie kawy w dripperze, tylko zajmuje nieco więcej czasu. Woda spływa kropelkę po kropelce, aż otrzymujemy pełny, słodki smak Cold Brew.

Podobnie jak w przypadku korzystania z ciepłej wody, najpierw robimy pre-infuzję, czyli zalewamy zmieloną kawę niewielką ilością wody. Następnie ustawiamy dripper tak, aby jedna kropla spadała na kawę do 1-1,5 sekundy. Po 3 do 5 godzin powinniśmy mieć gotowy napar.

W czym parzyć?

  • Dripster Cold Brew Dripper pozwala na jednorazowe przygotowanie ok,. 600 ml kawy, a kompaktowe rozmiary i nowoczesny design, świetnie wpasuje się do każdej kuchni.

  • Slow Drip Brewer Hario Shizuku również jednorazowo daje 600 ml naparu, a w zestawie są także papierowe filtry. Kawa jest gotowa po 1-2 godzin!

Metoda macerowania

To częściej spotykana metoda przygotowania Cold Brew, która wymaga jednak więcej czasu. Kawę parzy się poprzez zanurzenie zmielonych ziaren w zimnej wodzie, co pozwala na uzyskanie lekkiego, słodkiego smaku.

Jak to zrobić? Mielimy dość grubo odpowiednią do pojemności naczynia ilość kawowych ziaren, wsypujemy do specjalnego filtra i zalewamy zimną wodą. Istotne jest, aby cała kawa została zakryta wodą. Należy też przemieszać zmielone ziarna, aby woda dokładnie w nie wniknęła. Kolejny krok to wstawienie naczynia do lodówki na co najmniej 8 godzin. Czas parzenia możemy zmieniać w zależności od efektu, jaki planujemy uzskać. 

W czym parzyć?

  • Hario Mizudashi Coffee Pot — jedno z ulubionych urządzeń autorki tekstu. Do wyboru pojemność 600 ml lub 1 litr, są też różne kolory. Mizudashi jest wygodne i praktyczne, w dodatku można przygotować w nim także Cold Brew Tea. Polecam także tekst o tym urządzeniu - KLIK.

  • Hario Cold Brew Coffee Jug to chyba najbardziej eleganckie z urządzeń Hario do Cold Brew. Pojemność 1 litra pozwala na jednorazowe przygotowanie nawet 8 filiżanek gotowej kawy.

  • Hario Cold Brew Coffee Pitcher to wersja ze stalową wlewką i wygodnym uchem do przenoszenia urządzenia.

  • Brewjar Cold Brew wyglądem przypomina słoik. Wykonany jest z wysokiej klasy włoskiego szkła Quattro Stagioni, a we wnętrzu ma dwuwarstwowy filtr ze stali nierdzewnej. Do wyboru jest pojemność 1 lub 1,5 litra.

A jeśli nie chcę wybierać?

Jeśli nie masz ochoty od razu podejmować decyzji, którą z metod będziesz wykorzystywać, zdecyduj się na Dripstera 2w1. To urządzenie pozwala na parzenia kawy zarówno metodą kropelkową, jak i metodą macerowania. To wygodne i praktyczne, a samo urządzenie jest eleganckie i wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Zachęcam do przeczytania dłuższego tekstu na jego temat — KLIK.

Tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o Cold Brew, polecam książkę Chloe Callow "Cold Brew Coffe". Zdjęcia technik poprowadzą cię krok po kroku po parzeniu kawy na zimno, a dodatkowe przepisy na koktajle i desery sprawią, że będziesz mieć ochotę na swoje eksperymenty. Bo z Cold Brew naprawdę warto eksperymentować!

Tagi: przepis, cold brew, kawa na zimno, hario mizudashi, Hario Mizudashi, Dripster

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować