Nie każda herbata jest dobra na sen. Klasyczne czarne czy zielone herbaty mogą wręcz uniemożliwić nam zaśnięcie. Co więc wybrać, by wyciszyć się, zrelaksować, ukoić skołatane nerwy i zasnąć głębokim snem? Sprawdź, jakie są najlepsze herbaty ziołowe na sen.

Czy herbatę można pić przed snem?

Z krzewów herbacianych zrywane są liście, które następnie przetwarza się w różny sposób - suszy, podgrzewa na parze, praży na słońcu czy ogniu, odstawia do fermentacji, zawija, łamie, roluje - zależnie od tego, jaką herbatę chcemy uzyskać. 

Niektóre z tych procesów wpływają na zawartość teiny naturalnie występującej w herbacie - jedne ją wzmacniają, inne częściowo usuwają. A teina to odpowiednik kofeiny zawartej w kawie - działa wolniej i dłużej utrzymuje się efekt, ale pobudza. 

Na zawartość teiny w naparze herbacianym wpływ ma także sposób parzenia - przyjmuje się, że napar parzony do 3 minut ma działanie pobudzające, przygotowywany powyżej 5 minut - uspokajające. Jednak każdy rodzaj herbaty jest nieco inny, a i długie parzenie nie zawsze zneutralizuje teinę. Dlatego klasycznych herbat nie poleca się pić przed snem.

Jaką herbatę można pić przed snem?

Nie jest jednak tak, że przed snem nie można napić się ciepłego naparu, warto jednak wybrać odpowiedni. Najbezpieczniejszym zamiennikiem klasycznej herbaty jest rooibos - napar z czerwonokrzewu afrykańskiego, który nie zawiera teiny. Dzięki temu polecany jest nie tylko przed snem, ale także przez całą dobę dzieciom i kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Ma delikatnie miodowy, słodkawy smak, więc nawet nie trzeba go dosładzać.

Jako bezpieczne napary przed snem polecane są również wszelkie herbatki z suszonych płatków kwiatów, jak kwiat róży, bławatka czy nagietka, jednak dość trudno znaleźć je samodzielnie, zazwyczaj są uzupełnieniem gotowej mieszanki.

Warto jednak sięgnąć do ziół. Niektóre z nich będą obojętne, inne wręcz przeciwnie - pomogą nam sie wyciszyć, uspokoją gonitwę myśli i w końcu - pomogą zasnąć. Które więc warto wybrać?

Najlepsze herbaty ziołowe na sen

  • Melisa - uspokaja, wycisza, obniża stany lękowe i działa nasennie. Ma delikatne działanie rozkurczowe - pomaga ciału rozluźnić się. Bardzo popularna, stosowana w umiarze właściwie nie ma skutków ubocznych.

  • Waleriana - a właściwie kozłek lekarski - działa przede wszystkim uspokajająco i przeciwlękowo, ale także rozkurczowo i nasennie. U wielu osób oprócz działania nasennego odnotowuje się także lepszą jakość snu. Napar przygotowuje się z korzenia, sprzedawanego zazwyczaj w formie wiórków. Warto go szukać w sklepach zielarskich i w aptekach. 

  • Chmiel - sprawdza się u osób cierpiących na nerwowość, nadmierną pobudliwość czy rozdrażnienie. Herbatka z szyszek chmielu pomaga się wyciszyć i zasnąć. Napar przygotowuje się z szyszek, które sprzedawane są w formie całych pąków lub luźnych płatków.

  • Lawenda - olejek eteryczny zawarty w roślinie uspokaja i relaksuje, pomaga pokonać stres i ułatwia zasypianie. Działanie zauważymy zarówno w przypadku herbatki z lawendy, jak i woreczka suszu obok poduszki, z którego delikatnie będzie uwalniać się łagodzący zapach.