W miesiącu lutym przedstawiamy Wam kolejną z urzekających kaw z Etiopii. Tym razem mamy przyjemność zaprezentować ziarna z Suke Afursa Washing Station, która znajduje się w regionie Yirgacheffe. 

Cechą wyróżniającą to miejsce jest sposób dbania o jakość gleby. Aby wyprodukować nawóz na nadchodzący sezon, kompostuje się kawową pulpę. Wszystko w ramach zasady zero waste. Ponieważ tegoroczne zbiory były niższe w porównaniu z latami ubiegłymi ze względu na dłuższą porę deszczową, większą uwagę poświęcono przygotowaniu ziaren do palenia. Efekt? Jeszcze wyższa jakość w porównaniu do lat ubiegłych.

Herbatą lutego pozostała klasyka gatunku - Ceylon OPA. 

Jedna z mocniejszych czarnych herbat, zbierana jest z krzewów rosnących na Sri Lance, czyli wyspie Cejlon. Liście są zrywane dopiero, gdy cały krzew dojrzeje. W związku z tym część liści jest już bardzo dobrze rozwinięta, podczas gdy niektóre dopiero się rozwinęły. Czerwonobrązowy napar ma mocny smak z ostrzejszymi nutami i intensywny aromat. 

Zapraszamy do zakupów!

Tutaj możesz sprawdzić hity poprzedniego miesiąca. 

Ethiopia Yirgacheffe Suke Afursa Grade 1

Ethiopia Yirgacheffe Suke Afursa Washing Station Grade 1 została wypalona z myślą o metodach przelewowych, takich jak drip czy chemex. Będzie też świetnie smakować zaparzona w AeroPressie, French Pressie czy Delter Coffee Press.

Jeśli lubisz cold brew, polecamy przygotować go na bazie tych ziaren - smak Cię zaskoczy!

Przeczytaj niektóre z opinii

Poznaj smak kawy

Jeśli lubisz aromaty kwiatowe, kawa Ethiopia Yirgacheffe Suke Afursa Washing Station Grade 1 jest właśnie dla Ciebie. Przeplata ona właśnie nuty kwiatowe z czarną herbatą, jaśminem oraz białym pieprzem. Całość daje bardzo przyjemne, zbalansowane body, które zadowoli nawet najbardziej wybrednych kawoszy.

Niezbędne akcesoria do zaparzenia kawy

Kilka słów o herbacie miesiąca

Czarne herbaty można zalewać cieplejszą wodą niż pozostałe, ponieważ są na tyle intensywne, że zbyt wysoka temperatura nie zneutralizuje ich walorów smakowych, zapachowych ani zdrowotnych. Susz należy umieścić w sitku zaparzarki w proporcji 1 łyżeczka suszu na 200 ml wody, a następnie zalać świeżo przegotowaną wodą – jej temperatura powinna wynosić 98-100 st. C. Po 3 min. napar będzie miał działanie pobudzające, po ok. 8 min. – uspokajające.

Działanie

Odpowiednio zaparzona czarna herbata Ceylon Opa ma działanie silnie pobudzające. Pita na ciepło, z dodatkiem miodu, również świetnie rozgrzewa w chłodniejsze dni. Dłużej zaparzana działa z kolei wyciszająco i relaksująco.