W listopadzie jako kawę miesiąca wybraliśmy dla Was najlepszą w tym roku Etiopię Sidamo ze stacji Gora Kone. Jak większość kaw z regionu Sidamo, tak i nasza pochodzi od wielu rolników z plantacji, które bezpośrednio sąsiadują z młynem Gora Kone. Kawę zdecydowaliśmy się wypalić do "jasnego espresso" czyli powinniście być zadowoleni, jeśli będziecie parzyć kawę zarówno w kawiarce, French Pressie, jak i jako klasyczne espresso z maszyny. To do wyczujecie w Ethiopia Sidamo Gora Kone, to jagody, borówki i limonka.

Do kompletu kawowego dokładamy naszą herbatę miesiąca, którą tym razem jest klasyczna Sencha wzbogacona trawą cytrynową i imbirem. Idealna i rozgrzewająca na chłodne dni, które niebawem nadajdą

Zapraszamy do spróbowania i zrobienia zakupów.

Kawa i herbata miesiąca - listopad 2021

Sprawdź też kawę i herbatę w miesiącu październik.

Świeżo Palona kawa z całego świata

Ethiopia Sidamo Gora Kone Washing Station 

Oto kawa, która przypadnie do gustu każdemu, kto lubi owocowe smaki i aromaty. Takie właśnie są ziarna pochodzące z etiopskiej washing station Gora Kone. Gora Kone pozyskuje wiśnie od 700 do 800 małych plantatorów kawy, ale zmienia się to w zależności od pory roku. Drobni właściciele Nensebo posiadają działki nie większe niż 3 hektary. Rolnicy stosują metodę uprawy kawy w cieniu, dlatego ich farmy pokryte są drzewami akacji i wanzy. Jest to popularna i naturalna metoda używana w tym regionie. Washing Station Gora Kone przetwarza się zarówno kawy myte, jak i naturalne. Po przybyciu pracownicy poddają owoce kawowca obróbce oraz fermentują je przez 42 do 46 godzin. Następnie owoce zostają umieszczone na łożach do suszenia na okres 7 - 8 dni. Naturalne kawy są zwykle suszone przez 15 do 20 dni.

Poznaj smak kawy

Jakie są te ziarna z Etiopii? Już w pierwszym łyku poczujesz aromat jagód, limonki i borówki - generalnie przyjemne kwaskowe owoce. 

Jak przygotować kawę?

Ziarna wypaliliśmy przede wszystkim z myślą o metodach ciśnieniowych. Doskonale sprawdzi się również zaparzana w AeroPressie, French Pressie czy Delter Coffee Press. Sprawdzą się nie tylko do parzenia kaw czarnych, ale i mlecznych, a i jako Cold brew będą zachwycać smakiem.

Niezbędne akcesoria do zaparzenia kawy


Herbata z całego świata

Kilka słów o herbacie Sencha Cytrynowo-Imbirowa

Sencha ma delikatny, szlachetny smak, wzbogacony w tym przypadku cytrynowo-imbirowym aromatem. To nietypowa herbata - liście od razu po zebraniu są suszone, by zapobiec ich fermentacji. Pochodzi z japońskiej prefektury Shizukoa, znana była tam już w 1738 roku. Warto wiedzieć, że japońskie zielone herbaty mają mocniejszy smak niż ich chińskie odpowiedniki. 

Sencha cytrynowo-imbirowa wypita tuż po posiłku doskonale wpływa na trawienie, przyspieszając przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Szczególnie polecana jest po ciężkich daniach. Sprawdza się również u diabetyków - zawiera goryczki zapobiegające wzrastaniu poziomu cukru we krwi. Imbir również znany jest ze swoich właściwości odchudzających, a dodatkowo wzmacnia organizm.

Przeczytaj opinie o herbacie

Jak przygotować herbatę?

3 gramy suszu należy zalać 200 ml wody o temperaturze 70-80 st. C. Zaparzanie powinno trwać od 3 do 4 minut zależnie od tego, jak intensywny napar chcemy uzyskać. Można go wypić na ciepło, ale świetnie sprawdza się również w wersji chłodnego, orzeźwiającego napoju w upalne dni. Liście można zalewać wielokrotnie, za każdym razem zaparzając je nieco dłużej.


Polecane podobne produkty