Świeżo Palona
Właściwości niebieskiej herbaty oolong

Właściwości niebieskiej herbaty oolong

Nietypowa niebieska herbata, znana jako oolong, to połączenie tego, co najlepsze w herbatach czarnych i zielonych. Charakterystyczny smak i aromat niebieska herbata zawdzięcza skomplikowanemu procesowi obróbki liści. 

Co to jest niebieska herbata?

Oolong, znana również jako ulung, to specyficzna herbata półfermentowana, będąca połączeniem herbaty zielonej i czarnej. Z powodu koloru zaparzonego liścia, nazywana jest również herbatą niebieską, szmaragdową lub turkusową. Bywa też nazywana herbatą smoczą. Chińskie słowo “wūlóng”, od którego pochodzi nazwa herbaty, oznacza właśnie smoka - odnosi się to do wyglądu zaparzonych liści.

Największe plantacje, ze zbiorów których produkowana jest niebieska herbata, znajdują się w chińskich prowincjach Fujian i Guangdong oraz w północnej i wschodniej części Tajwanu. W mniejszym stopniu herbatę oolong produkuje się także w Indiach, Nepalu czy Wietnamie.

Proces tworzenia niebieskiej herbaty oolong

Oolong to częściowo fermentowana herbata, dlatego proces tworzenia jej wymaga precyzji i doświadczenia. Niebieska herbata jest jedną z najbardziej czasochłonnych, jeśli chodzi o przygotowanie suszu. Po zebraniu liście pozostawia się na słońcu lub na wietrze, aby część wilgoci z nich odparowała. Następnie przenosi się je do cienia, aby obniżyć temperaturę i delikatnie podrzuca liście, co powoduje wykruszenie się krawędzi. Ten proces powtarza się kilkakrotnie.

Kolejnym krokiem jest prażenie liści w garnku, w wysokiej temperaturze, aby zatrzymać proces utleniania. To jednak nie koniec. Przed całkowitym wysuszeniem liście są zwijane. Niebieska herbata może mieć kształt cienkich nitek lub nieforemnych bryłek. I wreszcie następuje ostatni etap prażenia, którego zadaniem jest ostateczne wysuszenie liści. 

Jak parzyć niebieską herbatę oolong?

Choć tworzenie niebieskiej herbaty wymaga sporo pracy, już samo zaparzanie suszu nie należy do szczególnie wymagających. Stosuje się taką samą proporcję suszu do wody, jak w przypadku większości herbat - na każde 200 ml wody dodajemy 1 łyżeczkę herbaty. Zależnie od rodzaju oolonga, woda powinna mieć temperaturę od 95 do 98 stopni Celsjusza.

Przed właściwym zalaniem liści, warto je wcześniej opłukać w letniej wodzie. Pozwoli to liściom nabrać wilgoci przed właściwym parzeniem, dzięki czemu będą miały możliwość oddania więcej smaku i aromatu do naparu. 

Co ciekawe, czas parzenia niebieskiej herbaty powinien być znacznie krótszy niż w przypadku innych herbat. Pierwsze parzenie powinno trwać 60-90 sekund. Kolejne parzenie powinno trwać do 30 sekund, a każde następne o 10 sekund dłużej. Im lepsza gatunkowo herbata, tym więcej razy można ją przyrządzać. W niektórych przypadkach nawet do 12-16 razy.

Właściwości niebieskiej herbaty oolong

Ponieważ niebieska herbata jest częściowo fermentowana, posiada sporo właściwości chemicznych, których pozbawione są czarne, w pełni fermentowane herbaty. Oolong przypisuje się podobne właściwości, jak herbatom zielonym i czarnym. Są to między innymi wspomaganie odchudzania, wzmocnienie odporności, spowalnianie procesów starzenia się komórek. Niebieską herbatę zaleca się do regularnego picia osobom mającym problemy z wysokim ciśnieniem krwi.

Tagi: właściwości, herbata, oolong, niebieska herbata

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


Wybrani producenci

5 powodów dla których warto u nas kupować