Chińska sztuka parzenia herbaty, gongfu cha, przez niektórych nazywana ceremonią, w istocie jest stylem, techniką parzenia herbaty, którą należy doskonalić. Zestaw do gongfu cha nie musi być rozbudowany, można zacząć od podstawowych naczyń. Sprawdź, jak parzy się herbatę w stylu gongfu cha i jakie herbaty się do tego nadają.

Czym jest gongfu cha?

Chińskiego słowa gongfu nie da się przetłumaczyć dosłownie. Odnosi się do umiejętności, techniki, którą należy ćwiczyć i w ten sposób doskonalić. Zakłada nieustanne dążenie do ideału poprzez ciężką pracę, a nie samo osiągnięcie go. Gongfu cha tłumaczy się jako technikę - umiejętność parzenia herbaty.

Dawniej samo wyrażenie gongfu zapisywano jako kung fu, co jednoznacznie w zachodnim świecie kojarzone jest wyłącznie ze sztukami walki. Termin ten jednak jest znacznie szerszy i w języku chińskim stosuje się go w odniesieniu do różnych dziedzin życia. Dzisiaj można spotkać się zarówno z pisownią gongfu cha, jak i kung fu cha. 

Gongfu cha nie jest więc konkretną ceremonią, obejmującą określone rytuały czy wykorzystującą wybrane akcesoria. To sztuka sama w sobie, umiejętność przygotowywania i podawania herbaty, zakładająca odpowiednie proporcje suszu do wody i czas parzenia, których połączenie ma dać jak najwięcej naparu jak najbardziej zbliżonego do ideału. Oznacza to, że dzięki gongfu poprzez wielokrotne parzenie powinniśmy uzyskać za każdym razem równie dobry napar.

Zestaw do gongfu cha

Zupełne podstawowy zestaw do gongfu cha ogranicza się do standardowych naczyń, których zazwyczaj używamy do parzenia herbaty, ale warto wybrać te o mniejszej pojemności. Czajniczek nie powinien mieścić więcej niż 200 ml wody. 

Jeśli chcemy nadać naszemu gongfu więcej chińskich cech, standardowy imbryk warto zastąpić gaiwanem, porcelanowym lub ceramicznym naczyniem do parzenia herbaty, które składa się z miseczki i pokrywki szczelnie przykrywającej naczynie. Zazwyczaj w komplecie jest także spodek. Gaiwan jest najprostszym i uniwersalnym naczyniem do parzenia wschodnich herbat, dlatego warto się w niego wyposażyć. 

W zestawie do gongfu cha nie powinno zabraknąć również małych czarek, najlepiej o pojemności ok. 50 ml. To nie gaszenie pragnienia jest celem parzenia herbaty, ale samo doskonalenie techniki, gongfu. 

Jest jednak kilka dodatkowych akcesoriów, które urozmaicą ceremonię parzenia herbaty i nadadzą jej charakteru. Zdecydowanie należy do nich chapan, charakterystyczna bambusowa taca, która składa się z prostokątnej lub kwadratowej miski i nakładanej na nią płaskiej deski z otworami, przez które przelewa się niewykorzystany napar. 

Przydatny może okazać się również gong dao bei, szklany lub ceramiczny dzbanek, do którego przelewamy napar po zaparzeniu, nim przelejemy go do czarek. Jeśli zaparzamy herbatę w samotności, sprawdzić się może z kolei herbaciany zwierzak, tea pet. https://swiezopalona.pl/blog/tea-pets-herbaciane-zwierzaki-co-to-jest-jak-ich-uzywac-i-jak-je-przechowywac

Oprócz tego do gongfu cha wykorzystywane mogą być chadao - szereg drewnianych lub bambusowych przyborów, jak podłużna chochelka do zsuwania liści do czajniczka, szpatułki do łapania i przesuwania mokrych liści, igła do przetykania czajniczka czy szczypce do podawania czarek gościom. 

Jaka herbata do gongfu cha?

Gongfu cha pochodzi z Chin, bazuje przede wszystkim na herbatach pochodzących z gór Wuyi. Część miłośników herbacianych naparów do gongfu sięga również po herbaty tajwańskie, wietnamskie czy japońskie. Znacznie gorzej w kontekście wydajności i efektywności kolejnych naparów wychodzą natomiast herbaty indyjskie, cejlońskie czy kenijskie. 

Najpopularniejsze do gongfu cha są herbaty oolong i pu-erh. Znacznie mniej osób wybiera herbaty białe czy czarne. Nie poleca się natomiast wykorzystywać do gongfu cha herbat zielonych, szczególnie delikatniejszych, które mają bardzo określone temperatury parzenia. 

Jak parzyć herbatę w stylu gongfu cha?

Ponieważ gongfu to technika, każdy powinien wypracować własny, najbardziej efektywny sposób parzenia herbaty. Nie istnieją więc sztywne reguły, zgodnie z którymi należy postępować. Istnieją jednak pewne wytyczne, których warto się trzymać.

Po pierwsze, dotyczą proporcji - na 150 ml wody wykorzystujemy aż 8-12 gramów liści, czyli ok. 2-3 łyżeczki herbaty. Po drugie, pierwsze parzenie powinno trwać kilka sekund i w zasadzie być przepłukaniem, otwarciem liści. Napar z pierwszego parzenia powinien trafić od razu do zlewek. 

Po trzecie, czarki do podawania herbaty oraz gong dao bei powinny być ciepłe, aby napar zbyt szybko nie stracił temperatury. Dlatego przed każdym użyciem należy przelać je wrzątkiem. Po czwarte, ważnym elementem całego procesu jest podziwianie suchych liści oraz pierwszego aromatu, a na koniec - wielokrotnie zaparzonych liści. 

Z kolei temperaturę wody i czas parzenia dostosujemy do wymagań konkretnego rodzaju herbaty, z jakim mamy do czynienia. Gongfu cha sprowadza się do przygotowania największej ilości smacznej herbaty.