Świeżo Palona

Kawa i herbata -20% z kodem 2402 - tylko do północy! 

Od kiedy dziecko może pić herbatę? Które herbatki dla dziecka są odpowiednie?

Od kiedy dziecko może pić herbatę? Które herbatki dla dziecka są odpowiednie?

Nawet tak zdrowy i naturalny produkt jak herbata nie jest wskazany dla każdego. Wiedzą to kobiety w ciąży, które ze względu na zawartą w naparze teinę powinny unikać naparu z herbaty. Z tego samego powodu herbaty nie podajemy maluchom. Od kiedy dziecko może pić herbatę? Jakie herbaty można podawać niemowlętom, a jakie przedszkolakom?

Dlaczego herbata nie jest dla niemowląt?

Wszystkie herbaty - czarne, zielone, a nawet białe, pochodzą z takich samych krzewów. Różnią się od siebie sposobem przetwarzania liści, ale napar z takiego suszu zawsze zawierać będzie teinę. Generalnie im ciemniejsza herbata, tym tej teiny jest więcej, ale niemowlętom nie jest zalecana w żadnej ilości.

Po wypiciu naparu dziecko będzie nadpobudliwe, może płakać i być rozdrażnione. Podobne ograniczenia dotyczą kobiet karmiących piersią - teina przedostaje się do mleka i może powodować podobną reakcję do tej, która wystąpiłaby po podaniu dziecku naparu. Przyjmuje się, że do pierwszego roku życia nie podaje się maluchom żadnych napojów na bazie herbaty zawierającej teinę. 

Co zamiast herbaty dla dziecka?

Jeśli dziecko nie ma alergii, nic nie stoi na przeszkodzie, by podawać mu niektóre herbatki, będące naparem z owoców czy ziół. Kilkumiesięcznym maluchom wręcz zalecane są napary z kopru, świetnie sprawdzają się również herbatki owocowe. Zwłaszcza w upalne dni należy pamiętać, by podawać dziecku dużo napojów. 

Jakie herbatki można podawać dziecku? 

  • Napar z kopru włoskiego łagodzi kolki, działa rozkurczowo i uspokajająco.
  • Napar z mięty łagodzi bóle brzucha oraz pobudza trawienie.
  • Napar z rumianku działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi ból przy ząbkowaniu.
  • Napar z lipy, czarnego bzu lub malin obniża temperaturę.
  • Napar z dzikiej róży wzmacnia organizm podczas przeziębienia.

Od kiedy dziecko może pić herbatę?

Do 3. roku życia dziecko nie powinno dostawać herbat zawierających teinę. Przedszkolakowi możemy już przygotowywać pierwsze napary, pamiętając jednak o kilku zasadach. Przede wszystkim należy obserwować samopoczucie dziecka i zmniejszyć proporcje lub częstotliwość podawania herbaty, jeśli będzie zbyt pobudzone.

Ważny jest również czas zaparzania - w przypadku większości herbat liściastych powinno to być 4-5 minut, nie krócej. Dzięki temu zawarta w herbacie teina częściowo zostanie zneutralizowana przez garbniki. Poza tym, w przypadku herbat zielonych czy białych, które nadają się do wielokrotnego parzenia, dziecku możemy podawać napary z kolejnych parzeń - te również będą miały mniej teiny.

Trzeba pamiętać, że najbogatsza w teinę jest czarna herbata. Zanim przyzwyczaimy dziecko do tego naparu, warto zacząć od herbaty białej lub zielonej, które zawierają mniej pobudzającej substancji. 

Tagi: herbata, zielona, biała, dzieci, zdrowa, alergia

Komentarze

Szymon 2020-04-29 14:38:27
Nie! Ten tekst jest przepełniony mitami. Najwięcej kofeiny ma herbata biała, ponieważ pochodzi z najmłodszych listków, podobnie ma herbata zielona i niewiele mniej herbata czarna. Naturalnie najmniej ma herbata żółta. Po drugie taniny (garbniki) wcale nie neutralizują kofeiny, poza tym przenoszą się do naparu od początku parzenia i ich ilość wzrasta - tak jak ilość kofeiny - więc herbata krócej parzona będzie mniej pobudzająca.
Świeżo Palona 2020-04-29 17:29:53
Nie możemy się zgodzić z Pana opinią. Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), zawartość kofeiny w filiżance naparu jest następująca: herbata czarna - 48 mg, herbata zielona - 28,8 mg, herbata oolong (a więc pomiędzy czarną i zieloną) - 38,4 mg, natomiast herbata biała - 25 mg. Oczywiście wartości te mogą się od siebie różnić w zależności od regionu uprawy, wieku rośliny, składników odżywczych gleby czy opadów deszczu. Podobnie ogromny wpływ na zawartość kofeiny w naparze ma sposób parzenia - przestrzeń, jaką liście mają na rozwinięcie się, temperatura wody, i oczywiście czas parzenia.
Joanna 2020-06-09 17:37:32
Ja również nie zgodzę się z radami zawartymi w tym artykule. Nie powinno się podawać kopru dzieciom do 4. roku życia.

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować