Zielona herbata ceniona jest ze względu na swoje właściwości zdrowotne - wspomaga pracę układu krążenia, opóźnia starzenie się komórek, pomaga w trawieniu. Jednak podobnie jak wszystko, co spożywamy w nadmiarze, może niekorzystnie wpływać na organizm. Mowa tu jednak o regularnym piciu zielonej herbaty w ogromnych ilościach. Dwie lub trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie nie powinny nikomu zaszkodzić.

Czy zielona herbata jest zdrowa na żołądek?

Zielona herbata jest bezpieczna dla żołądka. Filiżanka po posiłku wspomaga trawienie i przynosi ulgę po zjedzeniu zbyt ciężkiego dania. Nie powinniśmy jednak pić herbaty zielonej na czczo z prostej przyczyny - tanina zawarta w herbacie może działać drażniąco na ścianki żołądka i powodować dyskomfort. Lepiej zjeść najpierw lekkie śniadanie.

Czy zielona herbata jest zdrowa na wątrobę?

Polifenole, czyli przeciwutleniacze, które znajdują się w liściach zielonej herbaty, pomagają zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia. Badania laboratoryjne na zwierzętach wykazały, że nadmiar polifenoli ma niekorzystny wpływ na wątrobę. Okazało się jednak, że dawka niewskazana to dopiero około dziesięciu filiżanek zielonej herbaty dziennie przez dłuższy okres. Dowiedziono natomiast, że zielona herbata jest zdrowa dla wątroby dzięki zawartej w niej kofeinie - ta pomaga zmniejszyć obtłuszczenie wątroby, tym samym usprawniając pracę organu. Ma to szczególne znaczenie u osób walczących z otyłością.

Czy zielona herbata jest zdrowa w ciąży?

Kobiety w ciąży muszą przestrzegać odpowiedniej diety, dotyczy to również zielonej herbaty. Oczywiście filiżanka od czasu do czasu jest bezpieczna dla przyszłej mamy i dziecka, należy jednak pamiętać, by nie wypijać więcej niż dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie. Wszystko z powodu pobudzającego działania herbaty. Kofeina zawarta w liściach zielonej herbaty może być niewskazana dla płodu. Podobnie, jak w przypadku innych pokarmów i napojów, zawsze najlepiej o radę zapytać lekarza prowadzącego ciążę.

Czy zielona herbata jest zdrowa dla dzieci?

Odpowiednio przygotowana zielona herbata jest całkowicie bezpieczna dla każdego przedszkolaka. Niewskazana dla małych dzieci jest teina, czyli składnik o pobudzającym działaniu. Dlatego zielona herbata powinna być zaparzana dłużej - powyżej 4 minut, aby znajdujące się w herbacie garbniki zdążyły zneutralizować teinę. Taka herbata będzie miała działanie uspokajające i relaksujące.

Czy zielona herbata ekspresowa jest zdrowa?

Liście krzewu herbacianego dzielą się na kilka kategorii w zależności od miejsca, z którego wyrastają. Najcenniejsze są te najmłodsze, ze szczytów rośliny, ręcznie zbierane i przetwarzane. Najmniej wartościowym surowcem jest tzw. pył z krzewu herbacianego, który zawiera również szczątki połamanych liści z wyższych partii krzewu. Właśnie ten pył przeznaczany jest do produkcji herbat ekspresowych w torebkach. Taki napar nie tylko nie będzie miał odpowiedniego smaku, ale również nie posiada takich właściwości zdrowotnych, jak napar z pełnych liści zielonej herbaty.