Specialty Coffee Association (SCA) to organizacja zbudowana na wartościach otwartości, inkluzji i współdzielonej wiedzy. Jej główną misją jest wspieranie globalnej społeczności kawowej w dążeniu do uczynienia kawy bardziej zrównoważoną i cenioną na świecie. W skład tej międzynarodowej społeczności wchodzą zarówno plantatorzy kawy, którzy dbają o jakość surowca od samego początku jego drogi, jak i bariści oraz roasterzy, którzy przekształcają ziarna w wyjątkowe napoje. Wspólnie dążą do podnoszenia standardów jakości kawy na całym globie, wyznaczając nowe kierunki i innowacje w świecie kawowym.

SCA nie ogranicza się jedynie do promowania wysokich standardów jakości kawy. Staje się także głównym motorem napędowym innowacji w branży, oferując wsparcie w postaci szkoleń, warsztatów i certyfikacji. Dzięki temu baristom, palarniom i wszystkim zainteresowanym mogą rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę i zdobywać niezbędne kwalifikacje, które są kluczem do sukcesu w dynamicznym świecie kawowym.

 

W ten sposób Specialty Coffee Association tworzy mosty pomiędzy różnymi uczestnikami rynku kawowego, promując współpracę, wymianę doświadczeń i ciągłe doskonalenie się, aby kawa była nie tylko pyszna, ale także zrównoważona i dostarczana w odpowiedzialny sposób.


CEL STOWARZYSZENIA
Tworzenie globalnej społeczności kawowej i wspieranie działań, które wpływają na zrównoważoną produkcję kawy speciality.
 
WIZJA
Tworzenie efektywnej, autentycznej i dynamicznej organizacji, która daje głos producentom kawy speciality na całym świecie.

MISJA
Angażować, inspirować i powiększać zrównoważoną społeczność kawy poprzez organizację wydarzeń, badań i edukację.

Powstanie SCA

Historia powstania Specialty Coffee Association (SCA) sięga lat 80. XX wieku i jest związana z dążeniem do podniesienia standardów jakości kawy oraz zrzeszeniem profesjonalistów z branży kawowej. Początki SCA można śledzić do dwóch niezależnych inicjatyw w Europie i w Stanach Zjednoczonych: Specialty Coffee Association of Europe (SCAE) została założona w 1982 roku w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem było promowanie kawy wysokiej jakości w Europie, zrzeszając profesjonalistów związanych z produkcją, paleniem i serwowaniem kawy. SCAE koncentrowała się na edukacji, certyfikacji oraz promocji kawy specjalnej na rynku europejskim.

Równolegle w Stanach Zjednoczonych w 1983 roku powstała Specialty Coffee Association of America (SCAA). Organizacja ta również miała na celu promowanie kawy wysokiej jakości, edukację oraz zrzeszanie profesjonalistów z branży kawowej na rynku amerykańskim.

W miarę upływu czasu, obie organizacje rozwijały się niezależnie, prowadząc działania mające na celu promowanie kawy specjalnej i podnoszenie standardów w branży. W 2017 roku doszło do przełomowego wydarzenia, kiedy to SCAE i SCAA połączyły swoje siły, tworząc jedną międzynarodową organizację o nazwie Specialty Coffee Association (SCA). Połączenie miało na celu zwiększenie siły działania, globalnej obecności oraz efektywności w promowaniu i rozwoju kawy specjalnej na całym świecie.

Od momentu połączenia, SCA stała się jednym z kluczowych graczy na globalnym rynku kawowym. Organizacja zrzesza teraz profesjonalistów, palarnie, kawiarnie, plantatorów, importerów i innych związanych z kawą specjalną z całego świata.

GŁÓWNE CELE ORGANIZACJI

 1. Czynienie branży kawy speciality bardziej zrównoważoną poprzez skupienie się na partnerstwach, edukacji i badaniach.
 2. Tworzenie możliwości zaangażowania i indywidualnego rozwoju poprzez sieć i programy, tworzone przez SCA.
 3. Rozszerzanie globalnej sieci organizacji i wsparcie członków w zdobywniu doświadczenia naszych poprzez współpracę z lokalnymi społecznościami.
 4. Dostarczanie wsparcia członkom globalnej społeczności kawy speciality we wszystkich aspektach, którymi się zajmują.

SCA a jakości kawy w Polsce

Specjalistyczna wiedza i doświadczenie członków SCA odgrywają nieocenioną rolę w podnoszeniu standardów branży kawowej w naszym kraju. Przykładem może być szkolenie Coffee Skills Program (CSP) aktualnie najpopularniejszy system szkoleniowy dla baristów. Jest to aż 6 kategorii szkoleń na 3 różnych poziomach: foundation, intermediate i professional. Szkolenia są prowadzone jedynie przez certyfikowanych trenerów SCA: AST (Authorised SCA Trainer).

Jednym z nich jest chociażby „Barista Skills”, pod czas tego kursu specjaliści uczą praktycznych umiejętności potrzebnych do pracy w kawiarni takich jak obsługa ekspresu ciśnieniowego, ustawianie młynka, przygotowywanie espresso, spienianie i teksturowanie mleka, tworzenie latte art, analiza sensoryczna espresso.

Dzięki takim programom, polscy bariści i właściciele kawiarni czy też palarni kawy zyskują międzynarodowe uznanie, co bezpośrednio przekłada się na wzrost zainteresowania kawą wysokiej jakości wśród konsumentów. Działania SCA w Polsce, takie jak organizacja konkursów baristycznych czy warsztatów sensorycznych, nie tylko podnoszą kwalifikacje zawodowe, ale także budują silną społeczność pasjonatów kawy, co jest fundamentem dla dalszego rozwoju i innowacji w branży.

Wybrani polscy trenerzy certyfikowani:

 • Maciej Zabochnicki: Brewing Skills | Introduction To Coffee | Barista Skills
 • Janina Łaszkiewicz: Sensory Skills | Roasting | Brewing Skills
 • Daria Figaszewska: Brewing Skills | Introduction To Coffee | Barista Skills

SCA a rozwój branży kawy speciality w Polsce

Współpraca z SCA (Specialty Coffee Association) otwiera przed polskimi przedsiębiorstwami kawowymi drzwi do globalnej społeczności ekspertów i miłośników kawy. Dzięki temu, firmy te mogą czerpać z ogromnej wiedzy i doświadczeń, co przekłada się na ich rozwój i innowacyjność. SCA odegrało istotną rolę w podnoszeniu jakości kawy w Polsce na kilku kluczowych obszarach:

 • Standardy jakości: SCA promuje i ustala standardy jakości dla kawy specjalnej. Dzięki temu klienci mogą być pewni, że kawa serwowana w polskich kawiarniach spełnia określone kryteria jakości.
 • Promocja zrównoważonej uprawy: SCA zachęca do zrównoważonej produkcji kawy, promując praktyki zgodne z zasadami sprawiedliwego handlu, ekologicznej uprawy i etycznego podejścia do pracy z plantatorami.
 • Współpraca i networking: Poprzez organizowanie różnych wydarzeń, takich jak targi, konferencje i spotkania branżowe, SCA sprzyja budowaniu relacji oraz wymianie doświadczeń między producentami, importerami, palarniami i kawiarniami w Polsce i na świecie.
 • Innowacje i badania: Dzięki wsparciu SCA, polscy producenci i palarnie mają dostęp do najnowszych badań i innowacji w dziedzinie kawy, co pozwala im na stałe podnoszenie jakości swoich produktów.
 • Edukacja: SCA oferuje szkolenia i certyfikacje dla baristów, ekspertów ds. kawy oraz innych profesjonalistów z branży. Dzięki temu polscy barmani i pracownicy kawiarni mogą zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne do przygotowywania wysokiej jakości kawy.

Dzięki SCA Polska staje się miejscem, gdzie kawa można znaleźć kawę najwyższej jakości oraz uczyć się od najlepszych z branży.

Słynne postacie w SCA Polska

W świecie kawy w Polsce, działalność SCA Poland (Specialty Coffee Association Poland) odgrywa kluczową rolę w promowaniu wysokiej jakości kawy, edukacji baristów oraz rozwijaniu kultury kawowej w kraju. SCA Poland łączy w sobie entuzjastów kawy, profesjonalistów, kawiarnie i palarnie, tworząc dynamiczną społeczność, która stale się rozwija i inspiruje.


Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków w tej społeczności jest Agnieszka Rojewska. Wielokrotna mistrzyni świata w latte art, stała się prawdziwą ikoną kawową, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej niezrównane umiejętności, pasja do kawy i nieustanne dążenie do doskonałości sprawiają, że jest ona wzorem dla wielu młodych baristów. Z kolei Kuba Guzik, założyciel warszawskiej kawiarni Forum Coffee Roasters, jest znany z innowacyjnego podejścia do palenia kawy oraz wysokiej jakości serwowania. Jego kawiarnia stała się miejscem, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a klienci mają możliwość degustacji najwyższej jakości kaw.

 Katarzyna Pancerz, założycielka kawiarni Right Side Coffee w Krakowie, jest kolejną postacią, która wnosi dużo do świata kawy w Polsce. Jej zaangażowanie w edukację kawową oraz promowanie wysokiej jakości kawy sprawiają, że jest ona ceniona zarówno przez konsumentów, jak i profesjonalistów. Wszystkie te postaci są przykładem dla innych, inspirując i podnosząc standardy w polskiej branży kawowej. Dzięki ich pasji, zaangażowaniu i ciągłemu dążeniu do doskonałości, kultura kawowa w Polsce rozwija się w niesamowitym tempie, stając się coraz bardziej różnorodna i fascynująca dla wszystkich miłośników tego napoju.

A czy wiesz, że...

Nasz sklep, również należy do Specialty Coffee Association Poland. Wśród członków organizacji znajdziesz nie tylko baristów sle też kawiarnie, palarnie, hotele, cukiernie, restauracje, sklepy, hurtownie oraz producentów.

Marzy Ci się profesjonalne szkolenie lub warsztaty?

Koniecznie zajrzyj do Coffee Support w Gliwicach. Jest to mniejsce składające się z zespołu specjalistów, którzy wierzą, że kawa jest trwałym spoiwem łączącym ludzi tej branży na całym świecie bez względu na istniejące między nimi różnice.