Czy jest coś bardziej urzekającego niż połączenie pasji do kawy z miłością do kina? W świecie filmu kawa często pełni rolę nie tylko pobudzającego napoju, ale i kluczowego elementu, który może definiować postacie, tworzyć atmosferę lub nawet stać się centralnym punktem fabuły. Zapraszamy do odkrycia wyjątkowych produkcji, w których aromatyczne ziarna odgrywają pierwszoplanową rolę, a każda scena jest jak filiżanka najlepszego espresso – intensywna i zapadająca w pamięć.

Dla wielbicieli kawowych nut i kinematograficznych doznań przygotowaliśmy przewodnik po filmach, gdzie kultura kawy splata się z różnorodnymi gatunkami – od pełnych emocji dramatów, przez inspirujące dokumenty, aż po rozśmieszające komedie. Pozwól sobie na filmową podróż przez malownicze plantacje, zanurz się w życie baristów, którzy z pasją tworzą kawowe dzieła sztuki, i odkryj tytuły, które nie tylko rozbudzą Twoje zmysły, ale także staną się częścią Twojej kawowej filmografii.

Przygotuj się na seanse, które są obowiązkowym punktem na liście każdego konesera tego czarnego napoju. W tym newsletterze, który przeczytasz w 5 minut:
 

 • dowiesz się jakie filmy obejrzeć, aby móc zachwycać się zapierającymi dech w piersiach widokami plantacji kawy;
 • które filmy dokumentalne o kawie warto zobaczyć;
 • poznasz filmy i seriale, w których można natknąć się na różnego rodzaju akcesoria do parzenia kawy;
 • sprawdzimy, jak wielcy reżyserzy wykorzystali kawę w swoich dziełach;
 • ponadto przedstawimy informacje o tym jak kawa wpływała na bohaterów wielkich ekranizacji.

Zapraszamy do lektury, dzięki której twoja lista filmów do obejrzenia z pewnością się powiększy!

Filmowe podróże po plantacjach kawy - obrazy, które zapadają w pamięć

Podróżowanie po plantacjach kawy to nie tylko okazja do poznania procesu produkcji tego aromatycznego napoju, ale również szansa na doświadczenie niezwykłej kultury i tradycji z nią związanych. Filmy dokumentalne takie jak "Black Gold" czy "A Film About Coffee" (2014) przenoszą widzów w najodleglejsze zakątki świata, gdzie kawa jest nie tylko uprawiana, ale i czczona.

Obrazy zielonych wzgórz porośniętych krzewami kawowymi i pracujących na nich ludzi pozostają w pamięci na długo, inspirując do refleksji nad globalnym łańcuchem dostaw i jego wpływem na codzienne życie. Niemniej jednak filmy te mogą również ukazywać mniej optymistyczną stronę przemysłu kawowego, w tym wyzysk i trudne warunki pracy, z jakimi muszą mierzyć się pracownicy plantacji. Jest to ważny aspekt, który zmusza do przemyśleń nad etycznym wymiarem konsumpcji kawy.

Z drugiej strony, dokumenty takie jak "The Coffee Man" skupiają się na pozytywnych aspektach, pokazując pasję i zaangażowanie osób, dla których kawa stała się życiową pasją. Historie baristów i producentów kawy, którzy z miłości do ziaren dążą do perfekcji w swoim rzemiośle, są nie tylko inspirujące, ale i edukujące, pokazując, że za każdą filiżanką kawy stoi ciężka praca i oddanie wielu osób.

Filmy, które rozbudzą twoje zmysły

Dla tych, którzy interesują się bardziej aspektem społecznym i ekonomicznym produkcji kawy, "Black Gold" (2006) to obowiązkowy punkt na liście "do obejrzenia". Ten wnikliwy dokument przedstawia wpływ globalnego handlu kawą na życie rolników i ich rodziny, podkreślając znaczenie sprawiedliwego handlu. Film ten nie tylko informuje, ale również inspiruje do refleksji nad codziennymi wyborami konsumenckimi i ich wpływem na świat. W odróżnieniu od „Caffeinated” (2015), który pokazuje pozytywne aspekty branży, w tym rosnącą popularność kawy specjalistycznej i ręcznego parzenia.

Natomiast jeśli bardziej interesuje Was życie baristów to właśnie film "Barista" jest tym, który zabiera widzów za kulisy międzynarodowych zawodów. Pokazuje nie tylko niezwykłą precyzję i kreatywność, jaką wymaga to zawodowe rzemiosło, ale także pasję i poświęcenie, które są niezbędne, aby osiągnąć sukces w tej branży. Z kolei "Coffee for All" to dokument, który ukazuje kawę jako uniwersalny napój, łączący ludzi z różnych kultur i społeczności na całym świecie. Film ten jest hołdem dla kawy i jej zdolności do tworzenia wspólnoty.

Filmy, które rozbudzą twoje zmysły

Nie od dziś wiadomo, że kawa pełni nie tylko funkcję energetyzującą, ale również staje się nieodłącznym elementem wielu filmów czy seriali. Warto zwrócić uwagę na to jak kawa odgrywa ważną rolę w wielu produkcjach i kształtuję charakter postaci. Oto lista produkcji, w których kawiarnia czy też sama kawa stała się ich nieodłączną częścią:

 1. „Pulp Fiction” (1994)  -  jeden z najbardziej kultowych filmów w historii kina Quentina Tarantino, wyróżnia się niezwykłą fabułą. Nie zaskakuje zatem, że główni bohaterowie, ubrani w eleganckie czarne garnitury – John Travolta i Samuel L. Jackson, spokojnie degustują kawę w kuchni, delektując się jej wyjątkowym aromatem. Co ciekawe, w tym momencie mogliby skoncentrować się bardziej na dyskretnym ukrywaniu dowodów związanych z popełnionym przestępstwem.
 2. „Breakfast at Tiffany’s” (1961)  -  W filmie urocza Audrey Hepburn przemierza witryny sklepowe, ciesząc się przy tym swoim „śniadaniem” – kawą i rogalikiem w dłoni. Oczywiście, kawa nie jest tu główną gwiazdą, ale bez niej scena nie byłaby taka sama. Zwykły kubek kawy nadaje temu wydarzeniu wyjątkowego smaku, nawet gdy obserwujemy wystawy sklepowe. Ciekawym elementem jest fakt, że postać Audrey jest opisana jako przedstawicielka „społeczności kawowej” (ang. Café Society).
 3. „Gilmore Girls” (2000-2007) – Rory i Lorelai są to niepodważalnie jedne z największych serialowych miłośniczek kawy. Dla wielu widzów „Gilmore Girls” to nie tylko historia matki i córki, ale również opowieść o miłości do kawy. Rory i Lorelai Gilmore, główne bohaterki serialu, były prawdziwymi kawoszkami. Ich rozmowy przy filiżance kawy stały się symbolem bliskości i wspólnego spędzania czasu. Wiele scen kluczowych dla serialu odbywa się w ich ulubionej kawiarni czy też przy kubku kawy.
 4. „Coffee and Cigarettes” (2003) – Ten eksperymentalny film reżysera Jima Jarmuscha skupia się na rozmowach przy kawie i papierosach. Każda scena to osobna historia, a kawa jest centralnym punktem spotkań. Aromat kawy wypełnia przestrzeń między postaciami, nadając atmosferze specyficzny nastrój. W filmie obserwujemy, jak kawa staje się pretekstem do głębokich rozmów, przemyśleń czy chwil refleksji. Jej obecność symbolizuje nie tylko przyjemność picia, ale również towarzyszy ważnym momentom życiowym bohaterów.
 5. „Friends” (1994-2004) – Central Perk to jedno z najważniejszych miejsc w serialu. Dlatego też nie sposób pominąć „Friends” bez wspomnienia o kawiarni Central Perk. Każdy odcinek tego kultowego serialu był pretekstem do spotkania przy kawie. To miejsce stało się ikoną kultury pop, a scena z kanapą i filiżankami kawy wpisała się na stałe w historię telewizji. Można odwiedzić nawet kawiarnie stylizowane na tę z serialu.
 6. „Twin Peaks” (1990-1991) – Agent Cooper i Kawa z Tłuczonego Dzbanka w serialu Davida Lyncha przyniósł nam nie tylko tajemniczą atmosferę, ale także niezapomniany rytuał spożywania kawy przez agenta Dale'a Coopera (Kyle MacLachlan). Kawa z tłuczonego dzbanka stała się ikonicznym elementem tego serialu, wprowadzając widzów w surrealistyczną rzeczywistość miasteczka Twin Peaks. Natomiast dla samego agenta jest katalizatorem trudów powołania do bycia Agentem Specjalnym Federalnego Biura Śledczego.
 7. „Amélie” (2001) – Niepowtarzalna kawa i magia Paryża w filmie Jeana-Pierre'a Jeuneta. W tej produkcji kawa stanowi integralną część francuskiego klimatu. Główna bohaterka, Amélie uwielbia obserwować innych ludzi podczas picia kawy. Sceny z przyrządzaniem i spożywaniem tego napoju są mistycznie piękne, co doskonale wpisuje się w magię Paryża. Jedną z najbardziej czarujących scen filmu, jest ta gdy Amelia celowo rozlewa kawę na jednego z klientów, do którego odczuwa sympatię.
 8. „Devil wears Prada” (2006) – W tej produkcji filmowej, kawa odgrywa rolę symbolu, który łączy despotyczną szefową Mirandę (Meryl Streep) z jej podwładną Andy (Anne Hathaway). Codziennie Andy musi szybko biec do kawiarni "Starbucks", aby nabyć kubek kawy dla swojej przełożonej. Ponadto dostarczenie kawy musi odbywać się punktualnie, aby uniknąć potencjalnych kłopotów. Ilustrując to na przykładzie jednego z cytatów Mirandy: "Czy jest jakaś przyczyna, dla której nawet moja kawa tu nie jest? Może ona (Andy) zniknęła, czy coś?"

Akcesoria do parzenia kawy jako tło w filmach i serialach

Kawa na ekranie przekracza granice zwykłego napoju, stając się medium, które pomaga budować atmosferę, charakteryzować postacie i przekazywać emocje. Niezależnie od tego, czy to sceny romantyczne, dramatyczne czy humorystyczne, kawa jest często elementem, który podkreśla ludzkie relacje i codzienne rytuały. Sprawdźcie naszą listę filmów, w których różnorodne akcesoria do parzenia kawy pojawiają się w tle filmów i dodają im nieco kawowego smaku!

Chemex z pewnością nie umknie waszej uwadze w serialu „Przyjaciele” - Pojawia się on w kilku odcinkach. Np. w „The One With the Yeti” Joey Tribbiani kupuje chemex i próbuje przygotować kawę. Niestety, jego próba kończy się niepowodzeniem i kawa jest zbyt gorzka. Chemex można dostrzec również w odcinku W odcinku „The One With the Proposal” Ross Geller podaje Rachel Green chemex z kawą, aby ją uspokoić. Przede wszystkim słynny Chemex. Zobaczycie go między innymi w filmie „Dziecko Rosemary”, w którym wyraźnie można zauważyć, że Mia Farrow miała ją w swojej kuchni w filmie Romana Polańskiego. Farrow piła także kawę z Chemexu razem z Dustinem Hoffmane w filmie „John i Mary”. Chemex oczywiście możemy zauważyć w wielu filmach czy serialach tylko jako tło dla wielu scen. Między innymi w takich produkcjach jak "The Grand Budapest Hotel" (2014) - w scenie, w której Gustave H. i Zero Moustafa rozmawiają w hotelowej kawiarni, można zobaczyć chemex na ladzie. W Filmie "The Matrix" (1999) - w scenie, w której Neo idzie do kawiarni, można zobaczyć chemex na ladzie, czy "Fight Club" (1999) - w scenie, w której Tyler Durden i Marla Singer rozmawiają w kawiarni, można zobaczyć chemex na stole.

Kolejnym bohaterem wielu produkcji jest niezwykle słynna kawiarka. Można dostrzec ją między innymi tak jak i chemex w  "The Grand Budapest Hotel" kawiarka jest używana do przygotowania kawy dla Gustave H. i Zero Moustaf i jest tam symbolem włoskiego luksusu. Przewija się również w kadrach filmu "Casablanca" oraz "The Godfather".

Przez wielkich reżyserów nie został oczywiście pominięty French Press. Można go dostrzec w filmie sensacyjnym „Uprowadzona” (2008), Liam Neeson, grający postać Briana Millsa, używa French Pressa, aby przygotować sobie kawę w jednej ze scen. Ta prosta, ale efektowna kawiarka stanowi kontrast dla intensywności akcji w filmie. Spotkamy go również w filmie "The Bucket List" (2007). W tej komedii z Jackiem Nicholsonem i Morganem Freemanem, w jednej ze scen widzimy, jak postacie korzystają z French pressa podczas jednej z podróży.ólnoty.

Wpływ kawy na serial i jego widzów

Może wydawać się, że kawa w filmach jest przypadkowym elementem, który łatwo przeoczyć. Jednak po dokładniejszym zastanowieniu się okazuje się, że tworzy ona określoną atmosferę w filmie, kształtuje zachowania bohaterów oraz dodaje im charakteru. Kawa przybiera różne formy i nadaje scenom różny wydźwięk. Może stanowić sposób na pożegnanie przyjaciela, zdobycie uwagi pożądanej osoby, lub po prostu pretekst do śmiechu i pogawędki z kimś, kogo dawno się nie widziało. U niektórych bohaterów kawa staje się wręcz nieodłącznym elementem stroju, podkreślając uczucia towarzyszące im w danym momencie. Filiżanka kawy pomaga nawet bohaterom ujawnić swoje sekrety, zarówno w filmie, jak i w życiu, prawda?


Bez wątpienia wykorzystanie motywu kawy może zbliżyć widzów do postaci w produkcji. Wielu z nas z pewnością odczuwa chęć na filiżankę ulubionej kawy, widząc, jak wszyscy bohaterowie w naszym ulubionym serialu czy filmie rozkoszują się nią. Dlatego teraz proponujemy Wam filiżankę smacznej kawy i obejrzenie ulubionego filmu, nawet jeśli już oglądaliście go kilka razy.