CZYM JEST IMBIR? Popularna bylina naturalnie rośnie w Azji południowo-wschodniej, w Indiach i części Chin. Imbir przeniesiono również na teren wysp Oceanii, północnej Australii, Korei, Madagaskaru, część Afryki, Ameryki Środkowej, Florydy i Hawajów. Na świecie istnieją co najmniej 144 gatunki, jednak tym powszechnie stosowanym w medycynie naturalnej, w kuchni czy pielęgnacji urody jest imbir lekarski, ewentualnie zastępowany imbirem cytwarowym lub żółtym.

Choć ponad powierzchnią ziemi wyrastają dorodne łodygi z pięknymi kwiatami, najpożyteczniejsze jest to, co pod ziemią - kłącza, czyli podziemne pędy, w których magazynowane są wartościowe składniki. Z kłączy odchodzą dopiero korzenie, których zadaniem jest pobieranie minerałów z ziemi. Powszechnie kłącza nazywa  się jednak korzeniem imbiru.

Choć jest importowany, imbir bez problemu można kupić w sklepach i na targowiskach o każdej porze roku. Duży kawałek trwałość może utrzymywać nawet przez kilka tygodni, jednak najlepiej spożyć imbir jak najszybciej, gdy jest najświeższy. Suszony imbir, sprzedawany w torebkach, może przydać się jako przyprawa do ciasta.

Lecznicze właściwości imbiru

Korzeń imbiru bogaty jest w minerały i witaminy. Zawiera dużo olejków eterycznych i żywic, wapń, fosfor, żelazo,potas, a także witaminy: E, C, B1, K, B2, A.

Imbir stosuje się przede wszystkim w okresach obniżonej odporności oraz  przy przeziębieniach. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo. Starty świeży imbir, dodany do ciepłej herbaty, pomoże złagodzić kaszel i zadziała przeciwbólowo na gardło, a do tego ma działanie przeciwgorączkowe, wspomaga więc leczenie zanim choroba na dobre się zacznie.

Imbir lekarski świetnie wpływa na układ krwionośny, szczególnie zalecany jest osobom starszym, ponieważ zmniejsza lepkość krwi, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów i zatorów. Obniża również stężenie cholesterolu LDL i samo ciśnienie krwi. Wzmacnia, dodaje energii i poprawia koncentrację. Herbata z dodatkiem imbiru sprawdzi się także po ciężkim posiłku - imbir pobudza wytwarzanie śliny, żółci, a przez to trawienie, jednocześnie likwidując wzdęcia. Trzeba jednak stosować go z umiarem, bo równie skutecznie zaostrza apetyt.

Czy imbir może być szkodliwy?

Ponieważ imbir powoduje zwiększenie ciśnienia krwi, nadmierna jego ilość może być szkodliwa dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Poza tym powinny go unikać osoby z problemami żołądkowymi - nawet mała dawka imbiru może wzmocnić dolegliwości związane z refluksem żołądka. Zadziała też drażniąco u osób z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Z podobnych względów imbir nie jest zalecany dzieciom - jego smak może być dla nich zbyt ostry.

Jak przygotować herbatą z imbirem?

Jeśli zdecydujesz się stworzyć własny sok imbirowy, możesz dodawać go bezpośrednio do zaparzonej herbaty, najlepiej czarnej. Alternatywą jest wykorzystanie świeżo startego imbiru. Taka herbata rozgrzeje w chłodny dzień i doda sił.

SKŁADNIKI:

  • 1 łyżeczka ulubionej czarnej herbaty;
  • 1 łyżeczka startego świeżego imbiru;
  • 1 plaster cytryny;
  • 2 łyżeczki miodu.

Herbatę warto wybrać intensywną, aby dodatki jej nie zdominowały.  Przygotowujemy ją jak zwykle według upodobań - na 200 ml gorącej wody 1 łyżeczka suszu, parzymy 3-5 minut. Po odcedzeniu liści, dodajemy do filiżanki pozostałe składniki i mieszamy. Kawałki imbiru najlepiej wypić razem z herbatą, choć nie każdemu to odpowiada. Rozwiązaniem może być parzenie herbaty we french pressie. Pod koniec zaparzania  dodajemy wiórki i intensywnie mieszamy, dociskamy sitko i przelewamy napar z sokiem z imbiru do filiżanki.

Goździk

Niepozorne goździki potrafią nadać wyjątkowy aromat potrawom, przetworom
i napojom. Mają także właściwości lecznicze i przeciwbólowe. Sprawdź, czym są goździki, jakie mają działanie i poznaj nasz ulubiony przepis na herbatę z goździkami.

Aromatyczne goździki to zasuszone pąki kwiatów zerwane z drzewa - goździkowca korzennego, nim zdążyły się otworzyć. Suszy się je poprzez odymianie. Specyficzny, ostry smak zawdzięczają obecności eugenolu - naturalnej substancji chemicznej, której jest w pąkach nawet do 20 proc. Dostępne dzisiaj w sklepach goździki pochodzą głównie ze wschodnich krajów Afryki oraz z południowej Azji. Wszystko wskazuje na to, że goździki dotarły
do Europy ok. III-IV wieku n.e. za sprawą arabskich kupców podróżujących z Chin do Wenecji. Legenda głosi, że ówcześni chińscy poddani, nim stanęli przed obliczem cesarza, musieli żuć goździki, co niwelowało nieprzyjemny zapach.

Właściwości i działanie goździków

Nie tylko medycyna indyjska czy chińska znalazły zastosowanie dla goździków. Ich działanie doceniła również medycyna zachodnia, wykorzystując olejek z goździków jako środek przeciwbólowy w stomatologii. W awaryjnej sytuacji częściową ulgę w bólu zęba może przynieść żucie goździka.

Sprawdzają się także w problemach z trawieniem, zarówno podane wewnętrznie jako napar, jak i zewnętrznie poprzez wsmarowywanie olejku w okolice brzucha. Goździki mają działanie antyseptyczne. Niektóre badania wskazują na możliwość spowolnienia goździkami rozwoju choroby nowotworowej, jednak nie jest to oficjalnie zalecana metoda. Goździki zawierają najwięcej potasu i wapnia, poza tym magnez, sód, fosfor, żelazo, cynk oraz witaminy A, E, K, B6, C, a także kwas foliowy.

Herbata z goździkami

Goździki doskonale sprawdzają się jako przyprawa do herbaty w jesienne czy zimowe wieczory. Nie chodzi tylko o korzenny smak, ale także o ich właściwości - dzięki działaniu antyseptycznemu i przeciwbólowemu, łagodzą podrażnione gardło i niwelują pierwsze oznaki przeziębienia.

Napar z goździków

Napar z samych goździków, bez dodatków, to remedium na niemal każdą dolegliwość związaną z trawieniem - od zgagi i wzdęć, po bóle brzucha czy biegunkę. Łyżeczkę całych goździków należy zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać przez ok. 7 minut. Po tym czasie oddzielamy napar z goździków i pijemy małymi łykami.

PRZEPIS NA HERBATĘ Z GOŹDZIKAMI, IMBIREM I POMARAŃCZĄ

Nic tak dobrze nie rozgrzewa, gdy za oknem pada deszcz czy szaleje mróz, jak kubek ciepłej herbaty z przyprawami korzennymi. Polecamy nasz przepis na rozgrzewającą herbatę z goździkami, imbirem i pomarańczą.

Składniki:

  • 1 łyżeczka ulubionej czarnej herbaty,
  • 6 goździków,
    3 plastry świeżego imbiru,
  • 2 plastry pomarańczy,
  • 2 łyżeczki miodu.

Przygotowanie:

Łyżeczkę herbaty wraz z goździkami zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy do zaparzenia na 5 minut. Jednocześnie przygotowujemy pozostałe składniki. Po zaparzeniu oddzielamy napar od fusów i dodajemy imbir, pomarańczę oraz miód. Przepis oczywiście można modyfikować zgodnie z własnymi upodobaniami. Ciekawy smak można uzyskać, dodając również
cynamon czy cytrynę. Ponieważ goździki są dość intensywną przyprawą, komponuje się je niemal wyłącznie z czarnymi herbatami.