Earl grey, najbardziej znana na świecie aromatyzowana czarna herbata, powstaje przez dodanie do suszu olejku z bergamotki - hodowanej głównie we Włoszech odmiany pomarańczy. Zobacz, jak samodzielnie przygotować herbatę earl grey w domu.

Czym jest earl grey?

Charakterystyczna herbata wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Jest tam bardzo popularna, pija się ją częściej niż klasyczną czarną herbatę, która w Polsce jest na pierwszym miejscu. Swój specyficzny smak i aromat earl grey zawdzięcza olejkowi z bergamotki. 

Bergamotka, a właściwie pomarańcza bergamota, to jedna z odmian popularnego cytrusa. Prawdopodobnie pochodzi z Indii, jednak dzisiaj uprawiana jest przede wszystkim we Włoszech, w Argentynie oraz w Brazylii. Wbrew temu, co można przypuszczać, najbardziej cenione owoce nie rosną w słonecznej Ameryce, ale we włoskim regionie Kalabria. Prawdopodobnie wyjątkowy smak i aromat owoców ma związek z tutejszą, bogatą w glinę, glebą.

Owoce bergamotki mają żółto-zieloną skórkę i wnętrze w podobnym kolorze. Smakują jak połączenie gorzkiej pomarańczy z limonką. Niektórzy zauważają w nich również nuty pomelo. Jednak to nie z owocu, ale ze skórki, kwiatów i liści uzyskuje się olejek z bergamoty. Dodaje się go do liści czarnej herbaty, by stworzyć earl grey.

Jak powstała herbata earl grey?

Istnieją co najmniej trzy historie związane z powstaniem czy poznaniem herbaty z bergamotką przez Europejczyków. Najstarsza dotyczy hrabiego Charlesa Grey’a, ówczesnego premiera, który miał wysłać swojego sługę, by ten uratował topiącego się syna chińskiego mandaryna. W dowód wdzięczności hrabia miał dostać herbatę z bergamotą. Ta historia jest mało prawdopodobna, ponieważ Grey nigdy w Chinach nie był, a gdyby nawet tak się stało, otrzymałby raczej zieloną herbatę, znacznie wyżej cenioną przez Chińczyków, niż czarna. 

Druga wersja tej historii również brzmi jak legenda - ten sam hrabia, tym razem podczas wizyty w Indiach, miał również za pomocą sługi, uratować syna innego ważnego człowieka przed atakiem tygrysa. W podziękowaniu miał oczywiście dostać skrzynkę herbaty earl grey, która została tak nazwana na jego cześć.

Znacznie bliższa prawdy jest wersja trzecia, która opiera się na ekonomii. Otóż transportowana statkami czarna herbata z Cejlonu nie znosiła zbyt dobrze długich podróży. Dla polepszenia jej smaku i aromatu, a właściwie dla zabicia nieprzyjemnego zapachu zapachu, który panował pod pokładem, zaczęto dodawać do suszu olejek z bergamotki, tworząc zupełnie nowy smak czarnej herbaty.  

Jak samodzielnie zrobić herbatę z bergamotką?

Świeże owoce bergamotki są u nas trudno dostępne, ale warto spróbować je znaleźć, ponieważ satysfakcja z samodzielnego przyrządzenia earl grey będzie ogromna. Olejek z bergamotki pozyskuje się poprzez wytłaczanie i destylację parą wodną. W domowych warunkach wygląda to nieco inaczej.

Dokładnie umytą bergamotę ścieramy na tarce - należy uważać, by zetrzeć tylko górną warstwę skórki. Na każde 200 ml naparu wrzucamy do dzbanka łyżeczkę ulubionej czarnej herbaty oraz pół łyżeczki startej skórki z bergamotki i zalewamy wodą o temperaturze 96-98 stopni Celsjusza. Zaparzamy przez 3-5 minut i przelewamy napar do filiżanek.

Warto eksperymentować z różnymi herbatami. Choć klasyczna earl grey bazuje na herbatach cejlońskich, można przyrządzić ją również z innych czarnych, a nawet zielonych herbat. Warunek jest jeden - herbata sama w sobie powinna być intensywna, esencjonalna, by nie została zdominowana przez smak bergamotki.