Swego czasu suplementy diety na bazie ginkgo biloba, czyli miłorzębu japońskiego, zrobiły zawrotną karierę jako panaceum na starzenie się. Ile w tym jest prawdy? Czy napar z miłorzębu japońskiego pomoże w walce z przemijającym czasem, demencją czy chorobą Alzheimera? 

Ginkgo biloba - miłorząb japoński

Choć roślina pochodzi z Chin, powszechnie stosuje się nazwę miłorząb japoński, ponieważ to z tego właśnie kraju ginkgo biloba przywieziono do Europy. Właściwa nazwa drzewa to miłorząb dwuklapowy. Obecnie naturalnie rośnie wyłącznie w południowo-wschodniej części Chin, w prowincji Anhui. Pielęgnowane rośliny można jednak spotkać również przy klasztorach i świątyniach na Wschodzie. 

Naturalnie rosnących w Anhui drzew liczących ponad 1000 lat jest ok. 160, mierzą po ok. 20 metrów. To jednak nie wszystko, ponieważ wśród nich znajduje się również kilka egzemplarzy mierzących ok. 40 m wysokości, a ich wiek szacuje się nawet na 3400 lat. W innych chińskich oraz japońskich prowincjach ginkgo biloba został rozpowszechniony w XI wieku. Do Europy miłorząb japoński dotarł w połowie XVIII wieku. W Polsce najstarsze zachowane drzewo posadzono w latach 70. lub 80. XVIII wieku w ogrodzie pałacu w Łańcucie. 

Działanie miłorzębu japońskiego

Lecznicze działanie naparu z miłorzębu japońskiego nie jest do końca zbadane. Generalnie zaleca się spożywanie go osobom starszym, ponieważ wykazuje poprawę ukrwienia obwodowego oraz mózgowego. Wskazany ma być u osób mających objawy obniżającej się wydolności intelektualnej, którym pomóc może lepsze dotlenienie mózgu. 

Jednocześnie jednak niektóre badania wskazują, że regularne stosowanie naparu z ginkgo biloba może przyczyniać się do udarów mózgu czy krwawień. Swego czasu próbowano potwierdzić skuteczność rośliny w profilaktyce demencji czy choroby Alzheimera, jednak badania nie przyniosły spodziewanego rezultatu. 

Niemniej podaje się, że leki na bazie miłorzębu japońskiego zapobiegają zwapnieniu naczyń, hamują powstawanie skrzepów w krwi, poprawiają pamięć i koncentrację. Warto przed zastosowaniem zasięgnąć opinii lekarza, czy w przypadku konkretnego pacjenta stosowanie naparów z miłorzębu dwuklapowego jest wskazane i bezpieczne.

Jak przygotować napar z ginkgo biloba?

Do przygotowania naparu z miłorzębu japońskiego wykorzystuje się suszone liście. 

Przygotowanie naparu z miłorzębu japońskiego nie powinno nastręczać problemów nawet osobom starszym - dwie łyżeczki suszu zalewamy 200 ml wrzącej wody i odstawiamy na 20-30 minut pod przykryciem. Po tym czasie odcedzamy napar i podajemy do picia. Dzienna dawka nie powinna przekraczać dwóch filiżanek.