Świeżo Palona
Herbata z czarną solą. Przepis na herbatę lebu cha z kala namak

Herbata z czarną solą. Przepis na herbatę lebu cha z kala namak

Lebu cha, czyli herbata z czarną solą, staje się drugim popularnym napojem po masala czaj, pochodzącym z Indii. Zobacz przepis na herbatę lebu cha. Czym jest tajemniczy składnik - czarna sól, czyli kala namak i gdzie go kupić?

Herbata z czarną solą prosto z Indii

W Europie herbatę podajemy zazwyczaj na słodko, ale na wschodzie znacznie popularniejsze są takie dodatki jak mleko, masło czy sól. Tu zadaniem herbaty jest nie tylko zaspokojenie pragnienia, ale częściowo również głodu. 

W pierwszej chwili pasjonaci herbaty myśląc o Indiach mówią masala czaj. I owszem, jest to najpopularniejsza, ale nie jedyna herbata przyrządzana w tym kraju. W Kolkacie ogromną popularnością cieszy się lebu cha, herbata z cytryną i właśnie z czarną solą, czyli kala namak. 

Przepis na lebu cha - herbatę z czarną solą kala namak

Podstawą herbaty z czarną solą jest mocna czarna herbata. Do garnka z gotująca się wodą (500 ml) dorzucamy 3 łyżeczki suszu i gotujemy przez 5-7 minut. Następnie dodajemy:

  • pół łyżeczki czarnej soli kala namak,

  • 4 łyżeczki cukru,

  • 4 łyżeczki świeżego soku z cytryny.

Gotujemy jeszcze przez 2 minuty i przecedzamy przez sitko. Herbatę z czarną solą podaje się bezpośrednio po przygotowaniu. 

Smak lebu cha może się zmieniać w zależności od rodziny, która przygotowuje napój. Każdy woli coś innego, dlatego do gotującej się wody można dodać również inne przyprawy, zależnie od własnych upodobań. Zazwyczaj są to:

  • imbir,

  • cynamon,

  • goździki,

  • czarny pieprz.

Gdzie kupić czarną sól?

Wbrew pozorom kala namak jest dość łatwo dostępna na polskim rynku. O ile mało prawdopodobne, że znajdziemy ją w stacjonarnym sklepie, to te internetowe mają naprawdę spory wybór. Ceny czarnej soli zaczynają się od kilkunastu złotych za kilogram. Oczywiście cena uzależniona jest od kraju wydobycia, producenta i importera.

Co to jest kala namak, czyli czarna sól?

Oryginalna nazwa to kala namak, jednak w Europie można spotkać ją także pod innymi nazwami. Przede wszystkim jako czarną sól - właśnie z powodu koloru - kala namak to kryształki o bardzo ciemnym, niemal czarnym odcieniu fioletu. Jednak zależnie od pochodzenia, mogą to być również odcienie brązu czy nawet szarości. Druga nazwa to sól indyjska, nawiązująca do pochodzenia produktu. Kala namak wydobywa się w kopalniach soli w Indiach, Nepalu, Bangladeszu oraz w Pakistanie. 

Sól indyjska ma bardzo charakterystyczny zapach gotowanych jajek, dlatego chętnie korzystają z niej weganie i wegetarianie, aby wzbogacić smak potraw. 

Właściwości czarnej soli

Należy pamiętać, że kala namak to nadal sól, dlatego trzeba przestrzegać dobowych dawek produktu. Nie ma szczególnych właściwości zdrowotnych. Czarna sól to przede wszystkim chlorek sodu. W składzie wyróżnić można również niewielkie ilości innych związków, jak siarczan sodu, siarczek żelaza, siarkowodór.

Tagi: herbata, czarna, sól, lebu, cha, kala, namak

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarz
5 powodów dla których warto u nas kupować