Świeżo Palona
Napój izotoniczny na bazie zielonej herbaty

Napój izotoniczny na bazie zielonej herbaty

Izotonik z herbatą to zdrowa i smaczna alternatywa dla sklepowych specyfików, które często zawierają sztuczne barwniki i inne niepotrzebne składniki. Domowy napój izotoniczny na bazie herbaty przygotujesz we własnej kuchni w kilka minut z dostępnych pod ręką składników. Zobacz najciekawsze przepisy na zdrowy napój izotoniczny z herbatą.

Napój izotoniczny a herbata

Podczas wysiłku fizycznego ciało się przegrzewa i tracimy wodę, głównie w postaci potu. Siłę do ćwiczeń organizm czerpie z węglowodanów zgromadzonych w organizmie. Dopóki jest to niewielki wysiłek, wystarczy napić się wody czy herbaty. Przy dłuższym lub bardziej intensywnym uprawianiu sportu pojawiają się większe ubytki minerałów, które należy uzupełnić. I tu sprawdza się izotonik, który zawiera zarówno wodę, składniki mineralne, jak i łatwo przyswajalne węglowodany.

Aby odpowiednio zadbać o organizm w trakcie zwiększonego wysiłku, należy mu dostarczyć wodę oraz:

 • sód, który pomaga organizmowi lepiej wchłaniać wodę, utrzymać równowagę elektrolitów oraz temperaturę ciała,

 • potas, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układów mięśniowego oraz nerwowego,

 • magnez, który wspomaga utrzymanie właściwej temperatury ciała oraz pracę mięśni,

 • wapń, który jest niezbędny do prawidłowego działania układu nerwowego oraz mięśniowego,

 • węglowodany łatwo przyswajalne (glukoza, fruktoza, sacharoza), które dodają energii i pozwalają na większy wysiłek.

Prawidłowo skomponowany izotonik zawiera wszystkie te składniki w odpowiednich proporcjach. Można przygotować go na bazie wody, jednak trudno wtedy uzyskać dobry smak napoju. Z kolei soki owocowe zawierają zbyt dużo węglowodanów. Optymalnym rozwiązaniem może być więc zrobienie napoju izotonicznego z herbaty.

Kaloryczność napoju izotonicznego

Sklepowe izotoniki mogą być bardzo kaloryczne. Jeśli nie dostosujemy ilości dostarczanych węglowodanów do wysiłku, jaki nasz organizm wykonuje, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego i przybrać na wadze. Dlatego przygotowanie domowego izotonika z herbatą jest bezpieczniejszym wyborem - możemy nie tylko uzyskać ulubiony smak napoju izotonicznego, ale także panować nad jego kalorycznością w zależności od wybranych składników.

Izotoniki z herbaty - najlepsze przepisy

Dobry izotonik składa się z zaledwie trzech elementów - wody, soli oraz węglowodanów prostych w odpowiednich proporcjach. Taki napój bardzo łatwo przygotować samemu w domu na bazie herbaty, jednocześnie uzyskując smak, który sprawi, że wysiłek fizyczny będzie jeszcze przyjemniejszy.

Aby izotonik spełnił swoją rolę, nie powinno się wypijać całej butelki na raz, ale regularnie przyjmować napój małymi łykami. Nie powinien być również zmrożony, ani zbyt ciepły. Optymalne jest lekkie schłodzenie izotonika. Napój pijemy zarówno w trakcie, jak i po wysiłku.

Ważnym składnikiem każdego izotonika jest sól. Powinniśmy unikać soli kamiennej, zastępując ją solą morską lub himalajską, które zawierają znacznie więcej minerałów. Z kolei w przypadku soków owocowych kupne lepiej zastąpić wyciśniętymi samodzielnie. Te, które są bogate w miąższ, należy przecedzić przez sitko, aby uzyskać klarowny płyn.

Izotoniczny napój z zielonej herbaty i winogron

Tu przyda się blender i odpowiednie winogrona. W przypadku winogron z pestkami, przed mieleniem musimy pozbyć się pestek.

Składniki:
 • 400 ml naparu z zielonej herbaty

 • garść (ok. 10-14 sztuk) białych winogron 

 • 2 łyżeczki miodu

 • 0,5 łyżeczki soli

2 łyżeczki zielonej herbaty zalewamy 400 ml wody o temperaturze ok. 85 st. Celsjusza i zaparzamy przez 4 minuty. Usuwamy liście. Gdy napar wystygnie, wlewamy go do blendera. Dodajemy winogrona, miód i sól. Blendujemy i przelewamy do bidonu. 

Napój izotoniczny z czarnej herbaty

Mocna, czarna herbata dodatkowo doda energii, również po zakończeniu wysiłku. 

Składniki:
 • 400 ml naparu z czarnej herbaty

 • 50 ml soku z cytryny

 • 1,5 łyżeczki miodu

 • 0,5 łyżeczki soli

2 łyżeczki czarnej herbaty zalewamy 400 ml gorącej wody. Po 5 minutach parzenia, oddzielamy liście i odstawiamy do wystudzenia. Wyciskamy sok z cytryny - 50 ml uzyskamy z jednej średniej. Wszystkie składniki wlewamy do bidonu i energicznie wstrząsamy, by zmieszać składniki.

Orzeźwiający izotonik z miętowej herbaty

Przygotowanie napoju zajmie chwilę, ale naprawdę warto. Dzięki zastosowaniu limonki, sok z jabłek nie ściemnieje.  

Składniki:
 • 200 ml naparu z mięty

 • 200 ml soku z jabłek

 • 50 ml soku z limonki

 • pół łyżki miodu

 • 0,5 łyżeczki soli

Łyżeczkę mięty zalewamy 200 ml gorącej wody, odstawiamy na 5 min do zaparzenia. Po tym czasie wyrzucamy liście i odstawiamy napar do przestudzenia. Wyciskamy sok z jabłek. Zależnie od wielkości i gatunku jabłek oraz typu wyciskarki, 200 ml soku uzyskamy z 2-4 owoców. Na 50 ml soku potrzebujemy jednej większej limonki. Miętowy napar, soki z jabłek i limonki umieszczamy w bidonie, dodajemy miód i sól, a następnie energicznie potrząsamy bidonem, by wymieszać składniki. 

Kiedy pić napój izotoniczny?

Zadaniem napojów izotonicznych jest wyrównanie poziomów wody oraz elektrolitów, które tracimy podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Powinny po nie sięgać osoby, które uprawiają intensywny sport, czy to w zamkniętych obiektach, czy w terenie - izotonik sprawdzi się zarówno na siłowni, podczas meczu squasha, jak i w trakcie długodystansowego biegu. 

Trzeba pamiętać, że wodę oraz elektrolity tracimy nie tylko w trakcie intensywnego, ale również długotrwałego wysiłku. Organizm będzie nam wdzięczny, jeśli napój izotoniczny zabierzemy na całodzienną górską wędrówkę albo będziemy po niego sięgać w wyjątkowo upalne dni nawet, jeśli nie uprawiamy właśnie sportu. 

Izotoniki nie są bowiem przeznaczone wyłącznie dla sportowców, ale dla każdego, kto podejmuje większy wysiłek niż zazwyczaj. Co to oznacza? Zakłada się, że przy mniejszym wysiłku, do jednej godziny spędzonej na pływalni czy na zajęciach lekkiego aerobiku, izotonik nie jest potrzebny. W takiej sytuacji wystarczy uzupełnienie poziomu płynów wodą czy herbatą. Dopiero przy większym wysiłku wskazane są izotoniki.

Tagi: przepis, ciekawostki, herbata, zielona herbata, czarna herbata

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty


Wybrani producenci

5 powodów dla których warto u nas kupować