Na początek wróćmy do samych podstaw. Stopień palenia kawy określa jej przeznaczenie. Ziaren o widocznie jaśniejszej barwie, najlepiej użyć w przelewie, natomiast te palone ciemniej, swój najlepszy smak zaoferują zaparzone jako espresso.

Chemex

Chemex to szklana karafka, z charakterystycznym, drewnianym kołnierzem. Niepowtarzalny kształt i elegancja zaważyły na tym, że urządzenie to stało się ikoną designu użytkowego. Dla potwierdzenia tego faktu jeden z nich stoi jako eksponat między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Prócz samego szklanego naczynia wprowadzono do sprzedaży specjalne, papierowe filtry. To właśnie one w wpływają na smak kawy z Chemeksa. Znaczna grubość filtrów przekłada się na bardzo delikatny i czysty napar. Doskonale sprawdzają się przy singlach o profilu owocowym, zwłaszcza z obróbki na mokro.

Pamiętaj! Grubość filtrów ma ogromne znaczenie w zaparzaniu. Im grubszy filtr tym kawa będzie się dłużej filtrować. Tym samym za każdym razem powinniśmy dostosowywać grubość mielenia do metody zaparzania.

WYPRÓBUJ NASZ SPRAWDZONY PRZEPIS NA WIĘKSZOŚĆ KAW Z CHEMEKSA

  1. Zacznij od zagotowania wody i złożenia filtra, który należy umieścić w naczyniu.
  2. Przepłucz filtr dużą ilością gorącej wody – dzięki tej czynności kawa nie nabierze papierowego posmaku, a sam zaparzacz nagrzeje się i pozwoli uzyskać bardziej stabilną temperaturę ekstrakcji.
  3. Czas na wybranie ulubionej kawy ;) Należy ją zmielić nieco grubiej niż na dripa, tak aby czas ekstrakcji wynosił około 3:30 minut. Stosunek kawy do wody powinien wynosić około 6,5g/100 ml.
  4. Wylej wodę z naczynia - odwróć je dnem do góry. Jeśli dobrze włożyłaś/eś filtr, nie wypadnie on z
    Chemeksa. Następnie wsyp do filtra zmieloną kawę.
  5. Sprawdź temperaturę wody, powinna wynosić około 92 stopni Celsjusza. Na początek preinfuzja, czyli parzenie wstępne. Polej całą powierzchnię kawy niewielką ilością wody (około 2x masy kawy) i odczekaj 30 sekund. Ten proces pozwala na pozbycie się nadmiaru dwutlenku węgla znajdującego się w kawie i daje delikatniejszy oraz przyjemniejszy napar.
  6. Następnie, polewaj kawę równomiernie po całej jej powierzchni niewielkim partiami wody, aby utrzymać jej stały przepływ. Możesz wykonać 2-3 zalania.
  7. Kiedy wlejesz już całą wodę, a kawa przestanie kapać z filtra, będzie gotowa. Zamieszaj kawę w naczyniu i przelej do filiżanek!

Dripper

Wielu początkujących kawoszy decyduje się zacząć swoją przygodę od drippera. I bardzo dobrze! Dripper z wyglądu przypomina lejek lub filiżankę z jedną lub  wieloma dziurkami na spodzie. Nieodłącznym elementem takiego zestawu jest papierowy filtr.

Dripper jest urządzeniem, w którym świetnie odnajdą się ziarna z każdego regionu. Na rynku kawowym znajdziemy wiele rodzajów dripperów, ale te najbardziej popularne takie jak: Hario V60, Kalita Wave, Melitta działają na tej samej zasadzie. Napar z nich różni się nieco w smaku, gdyż mają inny kształt, liczbę dziurek i rodzaj filtra, co wpływa na ekstrakcję, ale zasada zaparzania jest taka sama.

Ciekawostka: Pierwszy papierowy filtr został wynaleziony prze niemiecką gospodynię Melittę Bentz. To od jej imienia pochodzi nazwa marki Melitta.

OD CZEGO NAJLEPIEJ ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z DRIPPEM? OCZYWIŚCIE OD JEGO WYBORU.

Rodzaj naparu

Jeśli jesteś fanem łagodniejszych i czystszych kaw powinieneś sięgnąć po Hario V60. Mają one stożkowy kształt i zakończone są w ten sposób, by kawa spływała do serwera w jednym punkcie. Intensywniejsze, cięższe i pełniejsze w odczuciu napary wyjdą z dripperów Kalita Wave i Melitta.

Rozmiar

Jeśli zastanawiasz się jaki rozmiar urządzenia kupić. Moja rada? Większy. Dobrej kawy nigdy za dużo. Dodatkowo w przypadku dużej Kality napar będzie  bardziej napowietrzony.

Filtry

Gdy już wybierzesz swój sprzęt, trzeba jeszcze dopasować odpowiedni do niego filtr. Drippery różnią się kształtem i wielkością, dlatego dobór filtra powinien być przemyślany i warto na sam początek zacząć od tych dedykowanych. Na rynku jest ich niesamowicie dużo: papierowe (naturalne i wybielane), stalowe, o różnej przepuszczalności, czy gradacji. Wiele z nich jest uniwersalna i pasuje do wielu urządzeń, dlatego zachęcam do eksperymentów.

CZAS NA RECEPTURĘ NA IDEALNEGO DRIPA!

Przygotuj:

  • Kawa: 6,5 g
  • Woda: 100 ml (~100 g)
  • Dripper: Hario v60, Kalita Wave, AltoAir, Hario Cafeor

Proces zaparzania kawy:

  1. Umieść filtr w dripperze stojącym na serwerzei przelej go gorącą wodą.
  2. Wylej wodę z serwera, a do drippera wsyp odpowiednią ilość zmielonej kawy.
  3. Czas na preinfuzję! Zalej kawę niewielką ilością wody (ok. 2x waga kawy) o temperaturze mniej więcej 92 stopni Celsjusza.
  4. Dolej wodę okrężnymi ruchami. Rób to niewielkimi porcjami, tak aby starać się utrzymać w miarę stały poziom. Wodę przelewaj po kawie, nigdy po filtrze. Na koniec wyrzuć filtr i zaserwuj kawę.

French Press

Najbardziej dostępnym i najprostszym w obsłudze przyrządem do parzenia kawy jest French Press, zwany też: praską francuską, czy zaparzaczem tłokowym.  Powstał we Francji w XIX w. Jednak dopiero Włoch Atillo Calimani opatentował go w 1929r. Jest to uniwersalne akcesorium, ponieważ oprócz kawy, świetnie nadaje się do parzenia herbaty, czy też cascary. Co ciekawe jest też bardzo prosty w konstrukcji - French Press składa się z dwóch części: dzbanka i tłoczka, za pomocą którego oddziela się fusy.

Do French Pressu kawę mielimy dość grubo, ponieważ drobiny i pył zapchałyby filtr w tłoczku. Poza tym napar mógłby nabrać niepożądanej goryczy i  nieprzyjemnie kwaśnego smaku. Ekstrakcja we French Pressie powinna trwać od 4 do 8 minut. Im dłuższy będzie czas, tym intensywniejszy napar uzyskamy.  Istnieje parę receptur korzystania z French Pressa. Najprostsza? Wsyp zmieloną kawę, zalej wodą o odpowiedniej temperaturze (92-94 stopni Celcjusza) i odczekaj ok 4-5 minut :) Po tym czasie dociśnij tłok i przelej kawę do ulubionego kubka. Enjoy!